Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz. Benzer bir sorunu ben de yaşadım. Kaygı bozukluğuymuş sebebi. Kısa vadede çözüm için doktorum bana yatıştırıcı bir ilaç verdi. Sınavı rahat atlattım. Haftaya kontrole gidip stresle uzun vadede nasıl baş edeceğimi soracağım. İlaca bağımlı yaşamayı ben de tavsiye etmem. Ama ihtiyacı olan kullanmalı.
 • Paylaş
Dikkat eksikliği fiziksel bir sorundur, teşhisi doktor tarafından verilmelidir. Bu konuda bir uzmana danışmalısınız. Doktor tavsiyesi ve kontrolü ile ilaç kullanıp konsantrasyonunu arttırıp başarısını arttıran öğrenciler tanıyorum. Bu ilaçların bünyeye zararı olabileceğini düşünüyorum ancak karar senin, tabii ki doktor kontrolünden sonra.
 • Paylaş
Sorununuzun dikkat eksikliği olduğundan şüpheliyim. Şayet dikkat sorunu olsaydı evdeki sınavlarda da dikkatinizi toplamakta güçlük çekerdiniz. Bu durumda dikkat toplayıcı hapların işe yarayacağını düşünmüyorum. Ayrıca hekim kontrolü olmadan ilaç almanız durumu daha da kötü bir hale getirebilir ve hem psikolojik hem de fiziksel kalıcı hasara yol açabilir.
Burada sorun sınav kaygısı gibi görünüyor. Baş ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler de kaygıya işaret gibi. Tabii kesin olarak konuşmak için bir uzmanın değerlendirmesi şart.
Size tavsiyem sınav kaygısı ile çalışan bir psikologdan yardım almanız yönünde.
 • Paylaş
Aynı sorun bende de vardı ama dikkat toplayıcı haplar yerine bol bol düşünce egzersizlerini ve ya psikolojik destek almanı tavsiye ederim
 • Paylaş
Savaş meydanda kazanılır, heyecan da zamanla geçecektir. Olayı basite alın biraz teşekkürler
 • Paylaş
Hap falan boş iş kendinini hiç birşey kullanmadan motive etmelisn çok kaybetme duygusu yaşadığın için oluyor bunlar . Bir kere anladığın şeyin üzerinde çok durma bir kere anla birşeyi daha sonra onu pekiştimek için falan öyle yüzlerce test falan çözme . Usta yaptığın işi tam yap fazla kaygılanma bunu yenmek için biraz heyecanlı işler yap kendine güvenin gelsin o zaman bak nasıl motive oluyorsun sürekli yapamam yok olmayacak deme bir şeye böyle yaklaşma işte herneyse yap işte birşeyler heyecan yapma fazla hasta olursun ... Hadi kolay gelsin . . .
 • Paylaş
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tıbbi bir tanıdır ve bu tanı psikiyatrlar tarafından konularak ilaç tedavisi uygulanır. Ama durum dikkat eksikliği gibi görünmemekte zira dikkat eksikliğinde evde ya da kütüphanede yaptığınız sınavlarda da başarılı olmanız mümkün olmazdı. Burada sınavlarda sizi başarısız yapan nedenleri bulabilirseniz bir uzmanla beraber onu çalışabilirsiniz. Pek çok bilinçdışı neden olabilir, sizden başarı bekleyen aileye istediklerini vermemek, otoriteyle savaş, çocuklukta yaşanan sınav travması, başarısız olursam değersiz olurum korkusu, koşullu sevgi alma vb pek çok kişiye özgü sebep olabilir. Bunları dinamik yönelimle çalışan bir psikoterapist ile aşabilirsiniz.
 • Paylaş
Ya saçma sapan şeylere girmeyin ne hapı bnm arkadaşım kullandı uyuz yapıyo resmen insanı kendi kendine çözmeye çalış bu sorununu 😊
 • Paylaş
Hapla psikolojik bir sorunu bastirman dogru degil bence. Nefes alma egzersizlerini deneyebilirsin. Seni sinavda bu hale sokan faktorleri incele. Kafana olumlu rahat dusunceler yerlestir ve derin derin nefes al kotu oldugunda. Test cozme tekniklerini gelistir mesela zaman problemin varsa.
 • Paylaş
Evde, kütüphanede yanıtlara bakıp kendinizi objektif bir şekilde sınamıyorsunuzdur.
 • Paylaş
Hapları kesinlikle önermiyorum kaygıyı azaltmak için kaygı duyulan durumu yani sınav ölüm kalım meseleseymiş gibi görmeyi bırakman kaygıyı azaltabilir kendini çok salmakta başasırızlığı getirebilir ikisinin arasını bulmak gerek. Sınav olmazsa yapabileceğin alternatifler olmalı ki beyin rahatlasın aynı zamanda da sınavında sana getirilerini iyi bil böylece inşallah gerektiği kaygıyı elde edebilirsin.
 • Paylaş
Meditasyon ve nefes egzersizleri üzerine araştırma yapabilirsin. Diyafram nefesi kalp atışlarını dengeleyecektir. Sınava girmeden önce kahve gibi uyarıcılar alma. Sınavdan 5-10 dakika önce kısa bir meditasyon daha sakin kalmanı sağlayabilir. İlaç kesinlikle önermiyorum. Ben etken maddesi Piracetam olan bir ilaç kullandım ve plasebo bile yaratmadı. Ayrıca bu tür ilaçlar doğrudan sinir sistemi gibi bölgelere etki ettiğinden reçetesiz bile satılsa "harici" kullanılması gerekiyor.
 • Paylaş
BBence senin ki dikkat siz lik fazla bir şey düşünme ve kendini ona bırak cuk ayni seyleri bende yaşadım
 • Paylaş
Kitap okumak stresini yok edecektir zmn ile haplar ilerde kötü etki gösterebilir.
 • Paylaş
Kendinizi küçümsemeyin lütfen.. Sizin kütüphane kullandığınız soru kitapçıklarının sınav esnasında karşınıza çıkan soru kitapçıklarından farkı nedir acaba ? :) bu sınavlar masaların üzerine de yazılıp yapılabilirdi. Bazen nesnelere gereksiz önem vermek sizi etkiler.
 • Paylaş
Doğal olmayan herşeyden kaçınmak gerek
 • Paylaş
1

Abdullah Çelebi, kalp ritim bozuklugu yapıyor arkadasım kullanıyordu.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR