Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eve doktor, kuaför, vs. çağıramazken, dar gelirli aileler bile neden özel ders öğretmeni çağırma peşindeler?

.. Ekonomik yoksunluktaki bir çok ailede bu tür sorunlarla karşılaşmak mümkündür velhasıl (şahsi kanaatimdir) iyi ve güzel olan her şeyin kendi çocuklarına da paye biçilmesi gerektiği vakii olunur. Basit bir örnekle; hayatın her türlü zorluğuna katlanmış cefayı/fefayı görmüş/geçirmiş hiç bir aile çevresel ve toplumsal faktörlerin etkisinde kalarak çocuklarının rencide edilmesini yani aşağı tabakada değerlendirilmesini istemez!
 • Paylaş
3

Şaman, Bu hocayı ben çok beğeniyorum, yanlış anlamayın tabii ki hem insan hem de kadın olarak beğeniyorum, sonuçta güzel biri ama asıl kafasına bayıldım.

Güzin Turhan, Teoriye inmemiş sosyalist bakış açısı :) onun kafasından bende istiorum ama olmuo :)) bi araya gelince konuşamıoruz hep gülüoruz :))

Şaman, Bence teoriyi özümseyip pratiğe geçmiş anarşist bakış açısı ☺

Öncelikli sebep, çocukları derslerinde başarılı olsun da kendileri gibi dar gelirli olmasın diye tabii.

Şahsi düşüncem ülkemizde sınıflarım -özel okullar hariç- çok kalabalık olduğu. 30 öğrenci çok fazla. Yurt dışına Commenius'la öğretmenlik yapmaya giden arkadaşlarımdan biri İtalya'da 15 kişilik sınıfta bile iki öğretmen olduğunu söylemişti mesela. 30 öğrencinin olduğu sınıfta öğretmen dersleri iyi gitmeyen 3-5 öğrenciyle özel olarak ilgilenemez kaldı ki branş öğretmenlerinin sınıf sayısı fazladır ve bu öğrenciler özel ilgi isterler. Dershanede de bu durum az da olsa var. Bunun farkına varabilen aileler dar gelirli de olsalar çocuklarına özel ders sağlamak isterler.

Zaten çalışkan çocukları daha iyi olsun isteyen Veliler de var tabii, garantiye almak için.
 • Paylaş
Kendi yaşadıklarını çocuklarına yaşatmamak daha iyi bir gelecek kurmalarını sağlamak için elbette
 • Paylaş
Ulkemizdeki egitim sisteminde bulunan firsat esitligi(!) sebebiyle.
 • Paylaş
Bunda bu kadar şaşılacak ne var ki. Eğitim sistemimiz berbat ama çocuklar bol bol yarış sınavına sokuluyor. Her yarışta olduğu gibi iyi olan öne geçiyor. İyi olmak da bu durumda daha çok doğru yanıt bulmak oluyor. Kim ister yarışa soktuğu atın nallarının Çin malı olmasını ya da hiç olmamasını. Dahası bu at değil adamın çocuğu. Kendi bugününe yatırım yapmaktansa çocuğunun geleceğine yatırım yapıyor olması gayet normal, güzel ve doğru bir seçim.
 • Paylaş
Kısaca; eğitim sisteminden dolayı... Öğrenci ya da aile, sistemin sağladıklarından tatmin olmuyor ve eksik buluyorsa, bu eksikliklerini kendi tamamlamaya çalışır. Burada "peşinde oldukları" şey budur.

Doktor konusunda da aynı şeyi yapabiliriz. Devlet hastanesinin sistemini beğenmeyen bazı aileler, hastalar tedavisi için özel hastaneye ya da doktorun özel kliniğine gitmiyorlar mı? Eve doktor çağırmaktan pek bir farkı yok...

Kilit nokta; hastane, okul, kuaför, çalışma hayatı... Aklınıza gereksinimlerinizi karşılamak istediğiniz hangi alan gelirse gelsin o alanda eksik bir sistem var ve siz bunun farkında iseniz o sistemin eksikliklerini tamamlama uğraşına girersiniz. Ama geniş ama dar gelir ile... Çünkü "farkında olan" aileler durumu ne olursa olsun bu durumdan rahatsız olacaktır. . .
 • Paylaş
Okulda verilen eğitim malesef ki yetersiz. Her aile çocuklarının iyi bir eğitim almasını istiyor. Sınav var. Çocuklar bir yarış içinde bir şekilde yardım almak zorundalar. Aileler harcamalarında önceliği eğitime veriyorlar. Bence gayet doğru bir seçim.
 • Paylaş
Tudor destekli eğitim ve faydalarına bakınız.
 • Paylaş
Çünkü çocuklarının geleceklerini düşündükleri için. Kendi için değil çocukları için yaşadıklarından.
 • Paylaş
Çocuklarının geleceği daha iyi olsun kendi çektiklerini çekmesin diye
 • Paylaş
Bu sınav sistemiyle sadece okulun verdiği eğitimin yeterli düzeyde olmaması ve dershanelerin kapatılacak olması ailelerin çocukları için bir şeyler yapması gerektiği hissine uyandırıyor.
' Bizim zamanımızda anne babamız böyle ilgilenmedi sen oku oğlum, kızım. ' düşüncesiyle yediğinden içtiğinden kesip okutmaya çalışıyorlar.
Ayrıca sağlık sorunu olduğunda doktor da çağırabilir, bu bir ölçü değildir.
 • Paylaş
Okullarda gerekli eğitim verilemiyor galiba veya zihniyette olabilir daha iyi ogrenir falan diye dusunebilir aileler
 • Paylaş
Kendini düşünmüyor çocuklar için ne yapabilirseler yapmaya çalışıyorlar.. .
 • Paylaş
Özel ders öğretmeni aynı zamanda kuaför, doktor, manikürcü filandır belki, belki de soru sormadan önce soruyu bir kağıda yazıp yanınızda azcık kafası çalışan birisi varmı diye bakınmanız lazım dır. Yada ergen ruhu ile beyne giren o sersem kafadan uzaklaşınca soru sormak lazım.
 • Paylaş
1

Aysenur A, Pazartesi sabahı 8:45 te kalabalık metrobüsle mesaiye yetişmeye çalışırken, hırsını inploidden mi çıkarmak istedin, nedir?

Toplumumuz her nasıl değerlendirilirse değerlendirilsin ya da her ne olursa olsun, eğitime, okumaya, tahsil görmeye önem veriyor. Her ne kadar dinî söylemler veren siyasi partilere oyunu yığıyor ise de pozitif bilimlere inanıyor. Skolastik yaşamın zincirlerini kıramıyor ama içindeki başka bir şey. Prof. Dr. Ali Nesin'in de dediği gibi: 'Anadolu garip bir yer'
 • Paylaş
Bu tamamen eğitim sistemimizdeki eksikliğin, bozukluğun doğal bir sonucudur. Bir ülkede uygulanan eğitim sisteminin, toplumsal anlamda fırsat eşitliği sunamaz durumda oluşunun sonucudur. Türkiye gibi gelir dağılımı açısından çok büyük farklılık gösteren toplumlarda eğitimi, sermayenin kucağına oturtup, bir de bundan verimlilik beklemek büyük yanlıştır. Eğitim, devlet tarafından, tüm vatandaşlara, aynı anda - aynı şekilde - aynı koşullarda verilmesi gerekir. Bu sağlanamazsa, dar gelirli aile maalesef ekmeğinden suyundan kısarak, yüksek gelirli ailelerin çocuklarına sundukları imkanları, kendi çocuklarına sunmak için çok büyük tavizler vermek zorunda kalırlar.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

387 Görüntülenme18 Takipçi16 Yanıt