Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eve köpek almadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Köpeği her gün beş kilometre koşturabilecek misin?
Köpek yavruyken eve tuvaletini yapacaktır, tahammül edebilecek misin?
Yine yavruyken tüm terlik ve ayakkabıları parçalayacaktır onlar için kapaklı ya da köpeğin erişemeyeceği bir yerin var mı?
Köpeğinin dışkısını kaldırımdan, çimlerden temizleyebilecek misin?
Onun mama, su kabı ve yatağa almayacaksan yatabileceği minderi ayrıca ev oyuncağı var mı?
Emekleyen çocuğun da yok ve bu soruların hepsine de evet diyorsan alabilirsin.
  • Paylaş
İlk önce şu soru sorulmalı. Ben gerçekten köpeğin sorumluluğunu alabilirmiyim? Çünkü yavru köpekler karakterine göre çok yaramaz olabilir ve başınızı çok ağrıtabilir. En sevdiğiniz eşyalarınızı kemirmesi, aklına ilk gelen yere tuvaletini yapması vs. 

Eğer bunun cevabı evet ise alınacak köpeğin özelliklerine dikkat edilmeli. 

1- Sahibin köpeği değil köpeğin sahibini seçmesine izin verilmeli.
2- Yavrular arasındaki iletişim. Bu sağlıklı olup olmadığını gösterir. Eğer diğer köpekler arasında değilde köşede bir yerde teş başına hareket ediyor ise sorunlu bir köpek demektir.
3- Özellikle en son doğan köpekler daha sağlıklı oluyor.
4- Burunları ne kuru nede çok ıslak olmamasına dikkat edilmeli. Nemli olmalı.
5- Eğer mümkün ise 2 aylık olana kadar annesinden ayrılmaması gereklidir. Bağışıklık sistemi daha gelişmiş oluyor. Buna çabuk hastalanmasına engel olur.
6- İlk günden itibaren eğitime başlanmalıdır. Benim gibi daha küçük bir şey olmaz derseniz elinizden kolunuzdan kulağınızdan bacağınızdan ısırık izleri eksik olmaz.
7- Ev içerisinde ne yapması gerektiği kimin sahip kimin yavru olduğunu kısacası temel itaat eğitimine çok dikkat edilmeli.

  • Paylaş
Ek olarak;
Türkiye şartlarında köpek ile toplu taşıma araçlarına binemiyeceksiniz,tatillerde otellere kabul edilmeyeceksiniz,arabanız varmı,eğer arabasız kalırsanız sanuçlarına katlanabilecek misiniz?
    Ruh haliniz köpeğinizin yaptığı istemediğiniz hareketleri ona kızmaya bağırmaya şiddet uygulamaya müsaade eder mi?
   Bence en iyisi bahçe varsa orada beslemek..Kedi düşünebilirsiniz bakımı daha kolaydır..daha küçük,daha sevimli.p

  • Paylaş
Köpekler cinslerine göre farklılık gösteriyor. Bakımı olsun, uyumu olsun, sağlık sorunları olsun, tüylerinin taranması ve en önemlisi eğitilmesi olsun. Öncelikle alınacak köpeğin özelliklerine bakılmalı ve köpeğin insana uyumu değil, insanın köpeğe uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında köpeğin diğer özelliklerine bakılarak, gereksinimlerini karşılayabiliyorsanız tereddütsüz almalısınız. Yine de köpeklere fısıldayan adam Cesar Millan'ın sözünü hatırlatmak da fayda var: ''Her köpek bir evi hak eder ama her ev bir köpeği hak etmez. ''
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2113 Görüntülenme4 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları