Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evi su basması durumunda ne yapmak gerekir?

 1. Su vanasını kapatın
 2. Şarteli indirin
 3. Elektronik eşyaları su seviyesinin üstünde tutun
 4. Sudan etkilenecek küflenebilecek mobilyaları güvence altına alın
 5. Yerler laminant parke ise en kısa sürede suyu boşaltmak gerekiyor, eğer suyu dışarıya çıkartamıyorsak laminantlar için yapabilecek bir şey yok
 • Paylaş
Su basması temizliği yapan temizlik şirketleri bile var, maliyetini bilmiyorum ama biz ne yapabiliriz dersek, elinize kovayı alacaksınız ve suyu boşaltmaya başlayacaksınız. Şunlara mutlaka dikkat edin:
 • Elektronik aletleri, elektrik prizlerini güvenliğe alın.
 • Herhangi bir su kaçağı varsa vanaları kapatın.
 • Tüm bunlardan sonra ilk halıları kaldırın ve güneş gören bir yere ya da yoksa balkona cama koyun.
 • Tüm pencereleri açın ve rutubet oluşumunu engellemeye çalışın.
 • Küflenme ihtimali olan her şeyi göz önüne alın ve atlamayın. Onun kokusu gerçekten çıkmıyor.
 • Paylaş
Bu rezillik basima geldi, üstelik en pis haliyle yani temiz şu basması değil, pis şu basması. Özellikle zemin veya birinci katlarda gider taşması çok muhtemel, komşularımızdan birinin tuvalete atacağı bir bez parçası sizin sonunuz oluyor. Ve sabah kalktığınızda tüm apartmanın pis suları bilek hizasında evinizde oluyor, ığrenç birşey, ilk aklıma gelen dış kapıyı açmak oldu çünkü o berbat kokudan septik şok geçirebilirim sandım , temiz hava iyi geldi sonrası ise berbatti, ayaklarıma uzun çöp poseti geçirip, evdeki tüm çarşaf benzeri şeyleri yere serdim ve apartmanın ana şu vanasini kapattım. O zamanlar eve temizliğe gelen bir kadın vardi onu aradım küçük bir orduyla 2-3 gün temizlediler, yer halı kaplamaydi sökülüp atıldı, girişteki sabit vestiyerin altından çıkan pislikler yüzünden vestiyer de atıldı, ev günlerce havalandırildi üstelik kışti :) sonuç olarak ömrümün en uzun, ömrümün en kısa, ömrümün en pis ve kakalı günleriydi.
 • Paylaş
3. Kattaki evimde kombinin sıcak su tahliye borusunun gece 03.30 civarlarında patlamasıyla evimi su basmıştı. Kova - Havlu işe yaramıyor, vidanjör ise bulunduğu seviyeden yukardaki suyu çekmiyor. Doğal olarak ya aşağı hortum sarkıtıp çekecektim ya da halı yıkama makinesi bulacaktım. O saatte de olsa Halı yıkama makinası ile suyu yaklaşık 10 seferde çektim. Daha sonra ıslanan halıları da çekip dışarı attım.
Aşağıda arkadaşlar ilkokul seviyesinde yazmışlar vanayı kapat gibi. Bunları zaten yaparsın önemli olan suyun nasıl boşaltılacağı. .
 • Paylaş
İlk olarak su vanasını ve şarteli kapatmak gerekir. Sonrasında suyu tahliye edebileceğiniz bir kanal mevcut ise bu kanaldan suyu tahliye ediniz. Şayet böyle bir imkânınız yoksa hasarı en aza indirmek için elektronik ve sudan etkilenebilecek eşyaları kurtarabilirsiniz. Sonra bir uzmandan yada tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

13617 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt