Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlenmeden önce biriyle beraber yaşamaya nasıl bakıyorsunuz?

Beraber yaşanabiliyorsa zaten evlenilmemeli. İlla da devleti de yatağımıza buyur edeceğiz diyorsanız tabii ki önce beraber yaşamak ve karar vermek daha sağlıklı olacaktır. Yalnız ne kadar beraber yaşarsanız yaşayın evlendikten sonra eşlerden biri tapuya sahip çıkıp diğerini mallaştıracaktır. Bunu da evlenmeden tecrübe etmenize imkan yok.
 • Paylaş
Dini, Devletsel, şimdi Belediyesel evlilik olmadan önce yani yüzyıllar öncesinde beraber yaşama kültüründeydi atalarımız. Bu tarz birlikte yaşama, öncül ve geleceği kuran ve nesilleri yaratan tarzmış. 1 Demek ki neymiş beraber yaşamak doğaldır, toplumları yaratırmış. Ne öyle evlenme, boşanma, travmatik nesil yarat. Neymiş doğrusu beraber yaşamakmış... .
 • Paylaş
Çok iyi bakıyorum.
 • Paylaş
Yakından bakıyorum...
 • Paylaş
İmzayı attıktan sonra, tahammül edemeyeceğin tavırları, görüntüleri görüp vazgeçeceğine. Deneyimleyip imzayı atmak daha sağlıklı gibi.
 • Paylaş
İşte böyle;
Kadın Erkek İlişkileri
 • Paylaş
Olumlu bakıyorum.

İnsanlar bir evliliğe imza attıktan sonra, istemediği bazı şeylere tahammül etmek zorunda hissediyor kendini. Aile de "Aman canım ne olacak, işin tuzu biberi. " diyip ilişkinin devam etmesi konusunda ısrarcı oluyor. O kadar düğün yaptın, borca girdin bilmem ne yaptın, dayan biraz daha diyorsun kendine ve zoraki olarak bir ilişki sürdürülüyor.

Öğrenci arkadaşlar bilirler, normalde yakın arkadaşınızla eve çıktığınızda onun fark etmediğiniz bir yüzünü görürsünüz. Evlilikte de aynı şey. Senelerce çıktığınız sevgiliniz ev yaşamında nasıl biri acaba? Bunu önceden görmek gerekli diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Arkadaşım biriyle beraber olacaksan ol. İster ayrı ister aynı evde. Aynı evde yaşamak dayanışma ister. Bunu kaldırabileceksen, hayata karşı ortak sorumlulukları ortak olarak halledebileceğine inanıyorsanız ve de başarabiliyorsanız aynı evde de yaşayabilirsiniz. Evlenmek gerekli değildir. Evlilik iki şey için gerekli görülebilir; birincisi aileler, ikincisi de çocuk(lar) için. Birinci sebep aileler kavramına gelince onları devreye mümkün olduğunca sokmamak ilişkiniz açısından en hayırlısı olacaktır. Bunu sağlamanın en iyi yolu da iki tarafında ayaklarının yere basmasıdır. İkinci sebep ki en mantıklı gerekçe olabilir. Ama bence artık ona da gerek yok. Yani çocuğa değil, çocuk için evlenmeye gerek yok. Böylece fobilerden uzak, kimseyi kimseye esirlik yaşatmadan mutlu birliktelikler olabilir. Kısacası evlenmeye gerek yok!
 • Paylaş
Bana annem gibi bakabilecekse neden olmasın.
 • Paylaş
Bana duygusal açıdan ağır gelir çünkü bu tarz bir şey tercih ediliyorsa kolay kaçma, zorunluluğa girmeme açısındandır. O kadar anı paylaştıktan sonra ayrılınca bana ağır gelir. Evlilikte hiç olmazsa (hayatın ağı solu belli olmaz ama) beraber bir yola girdiğini ve kolay kaçamayacağını biliyorsun. Hem zorunluluk bir taraftan da olgunluk getiriyor bence. Tabi herkesin kendi fikri.
 • Paylaş
"Biriyle beraber yaşayacaksan neden evlenmiyorsun?" ;)
 • Paylaş