Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlerde su arıtma sistemini kullanıp, arıtılmış suyu kullanmak ne kadar sağlıklıdır?

Evlerde kullanılabilecek arıtma ünitelerini 2 grupta toplayabiliriz:

  1. Su filtreleme ve yumuşatma sistemleri (2 yada 3 kolonlu paketler)
  2. Ters ozmos sistemleri

Bu sistemler güvenilir mi? Sağlıklı mı?

Her sistemin uzun vadede iyi çalışması için bakım çok önemlidir. Bu nedenle kolon tipi su filtreleme ve yumuşatma sistemini belli aralıklarla tuzlu su ile rejenere etmezseniz birkaç ay sonra filtrelerden doğrudan çeşme suyu akar; herhangi bir arıtım olmaz. Rejenerasyon, kolonlardan biri olan reçinenin iyonları tutma kabiliyetini arttırmak için uygulanır. Benzer durum ters ozmos sistemlerde de vardır; bu sistemler daha pahalı sistemler olduğundan ve bakımları nispeten kolon tipi su arıtma ünitelerine göre daha zor olduğu için bu sistemlerin bakımını satıcı firmalar belli aralıklarla yapmaktadır.

Bakım açısından: Eğer aldığınız cihazın bakımını yapmak size zor gelecekse ters ozmos sistem almak ya da damacana su içmek daha sağlıklı olacaktır.


Ters Ozmos Sistemin Dezavantajı

Ekonomik olmamaları dışında ters ozmos sistemlerin bir dezavantajı da suyun yumuşatılmasıyla uygulanan süreç ile sudaki tüm doğal mineralleri gidermesi; sonra gerekli mineralleri suya yapay kaynaklardan eklemesidir. 


Karar sizin....

  • Paylaş
Toplumumuzda yaygın olarak kullanılan su arıtma cihazları her ne kadar sağlıklı olarak lanse edilse de çalışma prensibi açısından böyle olduğunu düşünmüyorum. Bütün canlıların hayatını idame edebilmesi için, su çok önemli bir faktördür. Su arıtma cihazlarının suyu yumuşatabilmesi için kullandıkları reçine sistemi sayesinde, su içindeki doğal minerallerden kalsiyum ve magnezyumu reçine tutar yerine ise sodyumu ise suya bırakır. Bu detay gözardı edilmemelidir. Çünkü bu suyu tüketen tansiyon hastaları sudaki sodyum iyonları nedeniyle risk altındadır ve tansiyonu artıracaktır. Beraberinde suda kalsiyumun olmaması, minerallerin büyük kısmını su vasıtasıyla alan bir toplum olarak kemik erimesine (Osteoporoz) maruz kalınacaktır.
  • Paylaş
Yumuşatıcılarla içilebilir kıvama getirilebiliyor. Yeni kurulan arıtma tesislerinde atık suyun %99 geri dönüşümü sağlanıyor (Gübre, Yakıt, Enerji ve Kullanım suyu olarak) bu tesislerden çıkan arıtılmış temiz su arıtma tesislerinde de arıtılıp kullanıma sunulması ne kadar doğru bilinmez...
  • Paylaş
Arıtma ünitelerinin neyi arıttıklarını sormak lazım. Hiçbir arıtma ünitesi tek başına ben bu suyu tamamen arıtıyorum iddiasında olamaz. Aktif karbon filreleri yüzey alanları geniş olduğu için daha fazla miktarda partikülü bünyesine alabilir. O açıdan değerlendirilebilir. Söylediğim gibi neyi hangi mertebeye göre arıttıklarını sorarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.
  • Paylaş
arıtma sistemini satmak için suyu elektroliz yapıp çamurlaştıryolarmış aa bak ne kirli alın arınsn diye :D aslında öyle bişey yok ne kadar sağlıklıdır bilnmez
  • Paylaş

Aslında çok güzel bir konuya değindiniz. Evde kuracağınız arıtma sisteminden arıtılan suyun ne kadar temiz olacağı önemli ayrıca bu arıtma cihazı ile arıtılan suyun nerelerde kullanılacağı önemli. Size farklı bir çözüm önerisi olarak ; hepimiz biliyoruz ki içme suyu giderek azalmakta bu yüzden evinizdeki içme suyu ve diğer temizlikte kullanan suları farklı şebekelerden alırsanız daha verimli olacağını düşünüyorum. Bu yöntemin tüm belediyeler tarafından uygulanması orantısız bir şekilde azalan içme suyunun dengesini sağlayabilir ...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3414 Görüntülenme13 Takipçi6 Yanıt