Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlerini ve odalarını kiralayanlar gibi araçlarını kiralayanlar için bir web sitesi olsa nasıl olur?

Dün aklıma geldi acaba boş zamanlarında araçlarını kiralamak ve ek gelir elde etmek isteyenler için web sayfası yapsak başarılı olur mu ?Tabi kimse kimseye arabasını emanet etmek istemez bu yüzden şöförlüğü ile birlikte.Yani Ahmet bey babannesini bir yere götürmek için söz vermiştir ama o gün geldiğinde sevgilisininde doğum günü olduğunu anlamıştır ve siteye girip o tarihte çalışabiliecek araçlardan bir tanesi seçer ve babennesini götürecek bir araç bulur.Düzenle
Bu konuda şu anda Uber riski kendi üzerine alarak size özel araç imkanı sunuyor. İlk kullanım için de 50 TL gibi bir hediye çeki veriyordu yanılmıyorsam. Uber'in durumu ve yaptığı işin geldiği nokta da tartışılır (businessinsider.com/uber-new-york-city-... , online.wsj.com/articles/londons-black-c... ) ancak bahsettiğiniz durumdaki bir iş modelinin, fikir olarak güzel olsa dahi, yürütülmesi esnasında bazı problemlerin çıkacağı kanısındayım.
  • Güven Problemi: İnsanların birbirine güvenmesi (diğerinin şoförlüğüne, sigara içme durumuna, aracı temiz kullanma veya tutma durumuna güvenmesi, vs.) . Örneğin aracınızda daha önceden olmayan bir vuruk, çizik, vs. kullanan kişiden kaynaklandığını nasıl ispat edeceksiniz ya da aracınızın bir çukura sert bir şekilde sokulmasından oluşabilecek bir ön düzen problemini.
  • Kasko, Sigorta problemi: Sigorta firmaları böyle bir sistemde kullanılan araçların yapacağı kazalar için mutlaka bir prim yeniliğine gideceklerdir (bu sistemdeki kaza yüzdesinin daha yüksek olacağını düşünüyorum).
  • Amaç problemi: Araç ile suç işlenebilir mesela. Sistem üzerinden yürüse de her şey kimin gerçek kimliği ile üye olduğunu anlamanız için katı kurallar konumlandırmanız gerekecektir. Bu da kullanımdaki süreci yavaşlatabilir (aracı olanlarla olmayanlar arasında bir köprü olacağını varsayıyorum) .
  • Sahiplik problemi: Ben insanların -özellikle Türkiye'de- araçlarına sahiplik durumlarında maddeye sahip olmanın ötesinde bir bağ oluşturduğunu düşünüyorum. Araba kişi için önemlidir.
Önerilerime gelince, bence bu sistemi aşağıdaki şekillerde deneyebilirsiniz:
  • Kısa süreli kiralama modeli: Araç kiralama firmalarının boşta kalan araçlarını kısa süreli kiralamaya aracılık etmeye çalışarak iş modeli yaratma üzerine düşünebilirsiniz, dailydrive.com.tr gibi (aslında bunu mobicar, mobilizm ve yoyo da deniyor ancak kendi araçları ile).
  • Araç paylaşımı modeli: Bu modeli şu anda dünyada ve Türkiye'de deneyen girişimler var (inploid.com/t/turkiyedeki-arac-paylasim...).
Faydalı olabilecek bir infografik sitesi de burada: futureofcarsharing.com.
  • Paylaş
5

Yahya Yasin Yakişir, Açıklama için teşekkür ederim.Benim aklımdaki sadece arabayı kiralamak değildi.Böyle olsa zaten hemen hemen her yerde en küçük ilçelerde bile araç kiralayan yerler vardır.Örneğin Ali beyin çarşamba günü hafta tatili var ve bu günde ek gelir için çalışmak istiyor.Arabasını gidebileceği güzergahları v.b. bilgileri ilan olarak bırakıyor.Ahmet beyde babannesi için şöförlü araç bakıyor ve Ali beyin o gün için uygun olduğunun görüyor.Amaç daha çok; çocuklar,yaşlılar,araba kullanmasını bilmeyenler veya araba kullanıp yorulmak istemeyenler için.Böyle bir durumda Ali bey kendi arabasını kullandığı için içi rahat edecek,araba kirası ve kendi yevmiyesini alacak ve ek gelir elde etmiş olacak,Ahmet beyde babannesi için ticari taksilerden daha ucuza gideceği yere veya gün boyu veya 5 saatliğine özel şöför ve araba bulmuş olacak.Bu kadar yazdım ama beni fikrini deli gibi savunanlardan bir şeye saplanıp kalanlardan sanmayın.Fikrimin çok güzel olduğunu falan iddaa etmiyorum.sadece aklımdakini tam olarak açıklamak istedim.

Sertaç Kunduz, Estafurullah. Ben simdi anladım. Ancak burada da su gündeme gelecektir. Birincisi hitap edeceğiniz kitlenin potansiyeli? kincisi de yaşlı bir insan siz araba kullanırken başına sizin yüzünüzden bir şey gelirse ne olur? Bunlar problem olabilir gibime geliyor. Kitle hacmen iş yapmak için mükünse 2. kısım belki çözülebilir bazı hukuki durumlarla ama burada da güven konusu gündemde olacaktır diye düşünüyorum. Belirli bir firma ile özel olarak araç ile şoförlük daha cazip olabili gibime geliyor (Uber gibi).

Yahya Yasin Yakişir, güven konusu benimde aklıma takılıyor.Bir baba çocuğunu sınav yerine götürsün diye internetten bulduğu bir kişinin arabasına emanet eder mi bilmem ama şahsen ben etmem.zaten bu sorun aklıma takılmasaydı 3 saatin içinde drupal da gerekli ilan alanlarını oluşturur siteyi yayınlardım.

Sertaç Kunduz, İnsanların kullanmaya çekinecekleri bir sistemi tutundurmakta zorlanırsınız gibime geliyor benim de.

Selçuk Tasalı, kapitalizimin en ahlaksız lıklarının doruklarında yaşayan ülkemizde artık kimsenın kimseye güvenı kalmamıştır bu sebeple bu proje 10 kez suistimal edilir 1 kez verimli hale getirilir ....

Elbette yapılabilir ve güzel olur. Ancak, bu işlemleri organize edecek, güvenilir bir kuruşun yönetimine ihtiyaç duyulacaktır. Araçların kısa süreli kasko yapılması da büyük önem arzetmektedir. Konuyla ilgili olarak, çok iyi bir hukuk danışmanı ve idareyi sağlayacak güvenilir kuruluşun da desteğiyle çok kazançlı bir iş modeli ortaya çıkacaktır.
  • Paylaş
Belki arabasini kiralamak isteyenle, araba kiralamak isteyen biraraya getirilebilir fakat o zamanda calinma riski ve kaza riskine karsi iki tarafida koruyacak bir hukuki altyapinin hazirlanmasi konusunda ciddi arastirmak gerkir.
  • Paylaş
Böyle bir site için bütçe ayırmak yerine hali hazirda popülerlikleri olan siteleri kullanmak daha mantıklı, bütçeniz varsa sahibinden.com da bir mağaza açabilirsiniz bütçem yok derseniz daha önce kullandığım birmilyoncu.com adresinden ücretsiz yada çok uygun fiyatlarda bu hizmetleri alabilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

319 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt