Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evli birinin sosyal medyadan biriyle tanışıp kahve içmesi sizce normal mi?

Bu sorunun arkasında subliminal mesaj seziyorum. Sosyal medyadan tanışıp bırakın kahve içmeyi, kafa çekmeye gittiğim son üç kişi hemcinsimdi. Bunu okuyunca kendilerini de bilecekler zaten C: Dolayısıyla evli birinin nerede olursa olsun tanıştığı biriyle kahve içmeye gitmesi ne kadar normalse sosyal medyadan tanışıp kahve içmesi de o kadar normaldir. Bu soru aslında aklıma "Evlenmek normal midir? " sorusunu getiriyor. Hani artık sadakat yemini falan değil direkt bir sadakat sözleşmesi yapmak normal midir? Sözleşme yapmayı gerektirecek kadar büyük bir güvensizlik mevcutsa neden insan o kişiyle beraber olur?
 • Paylaş
1

Serdar Alan, Kötü ruh halerinin doğurduğu sonuçlardan korunmak için bu akit şarttır. Sizi beğeniyorum ama bu son cümlenizi uygun bulmadım. Teşekkürler.

Bilinçaltına ötelediğimiz şeylerin açığa çıkartılma yeri mi oldu acaba inploid.
Eskiden, sadece TRT olduğu dönemlerde, yabancı filmlerde bir kadın ve erkek eve gelirler bir kahve veya içki içerler ardından da sahne değişir ve kucaklarında bir bebek belirirdi... Sırf TRT'nin öpüşmeyi bile sansürlemesinden biz yıllarca o kahveyi içmeyle hamile kalındığını sandık (cidden) ...
Soruyu soran da biraz o dönemlerde kalmış galiba "evli birinin sosyal medyadan biriyle tanışıp eşini aldatması, sevişmesi, ilişkiye girmesi, birlikte olması, cinsi münasebette bulunması" sizce normal mi? " diye sormak yerine kahveye takılıp kalmış. Hiç kimse sorudaki bu ikircikli ifadeyi anlamadığını söylemesin. Benim asıl merak ettiğim, ben 5 farklı kelime saymışken direkt olayla ilgili; neden olayla ilgisiz bir kelime kullanıldığı. Neden bir şeyi illa ima etmek zorundayız, neden açık açık ifade edemiyoruz!
Türkler olarak bizler, özellikle evlenip barklandıktan sonra ev ahalisinden başka kimseyle görüşüp, konuşmadığımız için yaşamamız bir süre sonra kısır döngüye giriyor, eşlerin paylaşımları azalıyor, birbirlerini boğazlayacak duruma geliyorlar... Ondan sonra "bir kahve içmeyi" bile anormallik olarak algılıyoruz, ihanet olarak yorumluyoruz...
NOT: kahve içmek=klahve içmek (sohbet, muhabbet)
 • Paylaş
15

Sevgiseli, Tavsiyem: Sohbet edebileceğiniz insanla evlenin!

Solsoledo, :)) Aşkla evlenen herkes eminim o sohbet edebileceği insanla evleniyordur zaten. Ama bir söz vardır hani, "Evlilik aşkı öldürür" diye, aslında bence tam tersi o "Evlilik aşkı öldürmez, ama aşk evliliği öldürebilir" bir süre sonra... O her şeyi beraber yapma hissi, bakkala bile beraber gitme hissi, o çok tehlikeli işte! :))

Sevgiseli, Demi kahve içmeye de siz internetten tanıştığınız kız arkadaşınızla eşiniz de internetten tanıştığı erkek arkadaşıyla gitsin! Nasıl bir işkembedir bu? Bence iğrenç!

Solsoledo, Burada söz konusu olan internetten tanışma değil, kahve kısmındayım,insanların bunu mevcut arkadaşlarıyla bile devam ettirebilmesinden yanayım. Bu arada kahve içmek yanlış anlaşıldı galiba... Arkadaş da sevgili anlaşılmasın, kendi cinsinizden arkadaşlarınız da olur...

Solsoledo, Ayrıca burada söz konusu ben değilim, tüm insanlar. Kişiselleştirip işkembelere ulaşmayalım...

Sevgiseli, Ben internetten bu amaçla tanışma kısmındayım. Soruya da dikkat ederseniz o şekilde sorulmuş!

Sevgiseli, Siz evliymiş benzetme yaptığınız için ben de benzetmeniz üzerinden örnek verdim sadece.

Solsoledo, Evet o zaman neden aynı kişi "kahve içmek" kelimelerini seçmiş. Bence soruyu soran bu konularda uzman biri, yani anket sorusu sorma konusunda... :)

Sevgiseli, Bakın aşağıda yaptığım yorumumu tekrarlıyorum: Ben evli birinin bekar biriyle sadece sohbet amaçlı saatlerce yazışıp tanışmasını bile doğru bulmuyorum. Ki kaldı ki kahve içmek!

Solsoledo, Ben cevaplarımda kendimi yaşadığım toplumdan soyutlamayıp, bir parçası addeddiğim için "biz" diye kurarım cümlelerimi. Aynı zamanda parçası olduğum için tanıdığımı da belirtmek için bu toplumu...

Solsoledo, Bizim toplum ve beyin yapımızda evli biri internetten biriyle sohbet ediyorsa saatlerce zaten onun amacı belli bellidir. Benim cevabımda bahsettiğim toplum bir ütopyadır bizim toplumun açısından bakınca, ama benim fikrimdir...

Sevgiseli, Evliymiş gibi benzetme yaptığınız için diyorum zaten. Gibisi çıkmamış o ayrı. Evli olup olmamanızın da yorumumla bir ilgisi yok. Genel bir varsayım o.

Hüseyin Boyacı, Kahve içmek ile aldatmak ve ihanet etmek arasında yıllarca kurulan ilişkideki önyargıyı eleştiriyorsunuz yanlış anlamadıysam. Ama şu an soruda sadece kahve içmek yazıyor ve konuyu aldatmaya getiren siz olmuşsunuz. Sorulan sorudaki kahvenin en altta yazdığınız anlamlarda sorulmadığından ( sohbet, muhabbet ) nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz önyargıyı eleştiren biri olarak onu pek anlayamadım. Eğer yazdıklarınızdan ben yanlış bir anlam çıkardıysam kusura bakmayın.

Solsoledo@enrava şöyle açıklayayım, aslında ben bu soruyu en son yanıtlayanlardan biriyim. Sanırım şu anda toplam 19 cevap var soru altında ama ben 15. veya 16. kişi olarak soruyu cevapladım -tarihlerden görebilirsiniz bunu- ve konuyu hep aldatma olarak algılayan veya oraya getiren benim üzerimdeki 14 cevaptı. Dolayısıyla benim asıl eleştirim konuyu oraya getiren anlayışaydı ve sorunun soruş tarzınaydı; özellikle anket hazırlayanlar tarzında -genelde onlar böyle soru hazırlar, ama biz öyle demedik siz öyle anladınız demek için veya başkası desin diye- kullanılan kelimeler özenle seçilmişti, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali. Nitekim hiç kimse olayı kahve içmek olarak algılamadı ve birisi-bu siz oluyorsunuz- de çıkıp "böyle olmadığına nasıl emin oluyorsunuz" diye sordu işte!

Hüseyin Boyacı, Önyargılar bile önyargıyla eleştirilmemeli diye düşünüyorum.Yoksa bir anlamı kalmaz bence. Ayrıca altta insanların yaptıklar yorumlar da yukarıdaki herhangi bir sorunun anlamını değiştiriyor olamaz diye düşünüyorum. Ve sizin eleştirileriniz alttaki yorumlardan ziyade sorunun soruluş şekline gibi bir izlenim aldım. Ki bahsettiğim gibi bu da bir önyargı bence. Tv de gösterilmesi gereken ve gerekmeyen şeylerin siz konuyla alakalı kısmına değinmişsiniz zaten ama buna verilecek bir cevap yeni bir konu açar o kısma o yüzden girmiyorum hiç. Gerçek şu ki eski anlayışların hem iyi hem de kötü tarafları var. Değişmesi ve değişmemesi gereken şeyler var. Ama geçmişin önyargıları yüzünden geçmişe önyargılı bakmamalıyız bence. Bu geçmişin yanlışlarını tekrarlamak olur. Değişmesi gereken bir şey varsa da zaman içinde değişir ve bu süre içinde eski düşüncedeki insanları da suçlamamalıyız ( yanlış anlamayın genel konuşuyorum suçladığınızı iddia etmiyorum). Mesela ben kıskanç bir insanım ve eşime sonuna kadar güvensem bile bu durum benim için sorundur. Ama bu davranışta bulunan insanları gidip kesinlikle ayıplamam ya da suçlamam. Toparlamak gerekirse şahsi fikrim, önyargı karşıtı duruşunuza rağmen eski anlayışa önyargınız mevcut. Özellikle son paragrafta Türk insanını fazla genelleyip konu fazla kestirip atılmış gibi geldi. Dediğim gibi bunlar şahsi fikirlerim. Evrensel DOĞRU ve YANLIŞ kavramları varsa bile bunları bilemeyeceğimiz için her şeye az da olsa bir haklılık ve doğruluk payı verilmeli diye düşünüyorum. Hele ki iki hayat arkadaşı arsındaki bir durum için. Yazının başında belirttiğim gibi, önyargı bile önyargısız eleştirilmeli diye düşünüyorum.

Pardon? Ben mi soruyu alınganca okudum bilmiyorum ama evli birisinin sosyal medyada tanıştığı birisiyle kahve içmesi sadece "tek bir nedenden" dolayı mı oluyor?
 • Paylaş
1
Benzer bir soruya yanıtım şurada vardır: inploid.com/t/sosyal-medyadan-tanistigin...
 • Paylaş
Tabi ki; ama benim karşısındaki adamı dövmem de normaldir.
 • Paylaş
Bence normal değildir... Evli birinin sosyal medyada briyle tanışması bile normal değildir benim için...
 • Paylaş
Evli çiftleri beraberce kafese kapatmalıyız.
 • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Çok güzel bir ironi. Tam soruya cevap niteliğinde. :)

Yıl olmuş 2014 sorulara bak te Allah'ım ya! herşeyi saçmasapan yargılamak örf adet olamaz. ayrıca kadın isterse kapı deliğinden bile die bi laf vardır. geçeceksiniz o ayakları bu sebeple! namusu buralarda aramayın! namus edep beyindedir. evli bi kadın vardır kaşınıodur bitanesi vardır adam gibi takılıodur. şimdi arkanıza yaslanın ve önce beyinlerdeki örümcek ağlarını temizleyip, çağa ayak uydurun!
 • Paylaş
1

Levent Kara, Burada namusu arayan yok ki. Gerçekten herkesin gözleri aynı yere baksada farklı şeyler görüyor. İnsan olmanın en güzel şeyi bu olsa gerek. Tabi bu farkındalığı da farkedip insanlara saygı duymak da olsa çok daha iyi olacak. Biri böyle bir durumdan rahatsız olabilir, biri var bu durum ona normal gelebilir. Herkes aynı düşünmek yaşamak zorunda değil ki. SAYGI SAYGI SAYGI AMA HERKESE. fakire, dindara, idealiste, kıskınca, genişe...

Görüşme nedenlerine bağlı tabiki. Sonuçta iş konusunda fikir alışverisinde bulunabilirler. Belki de ilkokul arkadaşıdırlar ve birbirlerini çok sonra bulmuşlardır. Normal olabilecek durumlar var. Bunu sosyal medyada tanışıp kahve içmeye gidenlere sormalı. Açıklamalarını dinlemeli... Kimse kimseyi yargılayamaz.
 • Paylaş
Kesinlikle hayır, sosyal hayatında tanışır ise normal olabilir fakat, sosyal medyadan tanıştığınla kahve içecek kadar nasıl samimi olabilirsin ki? En yakın arkadaş ve dostlarımıza bir kahve için ayıracak zaman bulamazken.
 • Paylaş
Gazoz içersen sıkıntılı ama Kahveyi nasıl ve nerede içtiğine bağlı : ) ) inploid'i Haydar dümen ana köşesine benzeteceksiniz bu gidişle. .
 • Paylaş
Eğer bu kişi aynı cinsiyetten biriyle arkadaş olma çabası içinde neden olmasın. Farklı cinsiyetlerdeyseniz eşler bu durumu biliyor ortak görüşmeler oluyorsa yine normal görülebilir. Ama zaten hayatta tanıştığımız ilgilenmediğimiz çok sevipte görüşmediğimiz o kadar kişi varken gerek yok bu sayıyı arttırmaya.
 • Paylaş
Amaç sadece tanışmaysa olmaz. Ama iş, sosyal sorumluluk projesi vb. nedenler varsa olabilir.
 • Paylaş
7

Şenol Deniz Ikizer, İş sosyal proje vb. bi durum olsa sanırım bu soru akla gelmezdi :)

Sevgiseli, Ben evli birinin bekar biriyle sadece sohbet amaçlı saatlerce yazışıp tanışmasını bile doğru bulmuyorum. Ki kaldı ki kahve içmek!

Şenol Deniz Ikizer, aynen doğru değil ama yok olan bişe değil günümüzde.

Sevgiseli, Günümüzde "ahlaksızlık" medyayla "ahlak" gibi sunuluyor da ondan! İnsanlar "normal" karşılıyor. Bence en tehlikeli tutum da bu!

Şenol Deniz Ikizer, eee birilerinin çıkarı var bundan demek ki...

Sevgiseli, Derin dünya :)

Evli birisi de arkadaş olabilir tabi ki insanlarla, önemli olan niyettir. Niyet kötü olmadığı halde olmadık şeyler gelirse başa o zaman bilinmez işte.
 • Paylaş
Karşı cins ise sıkıntı doğurabilir ne kadar kötü niyet olsa da. Artı gelen kişinin niyetini bilemezsin...
 • Paylaş
Kim ne derse desin arkadaş, evli birsinin başka biri ile kahve içmesi tabi ki normal olamaz. Ama insanların yaşam tarzları ve inançlarında evli bireylerin birbirlerine ve 3. kişiye bu noktada güveni var ise ve bu da onlar için normal ise o zaman bize de (bana) Eyvallah demek düşer.
 • Paylaş
Kesinlikle... (noktaları kendiniz doldurun kendinizi tanıyın)
 • Paylaş
Aralık 2013

Gizli Kullanıcı

Elbette uygun değil bu sadece sosyal medya için değil diğer tanışmalar içinde geçerlidir. Aile adabı diye bir şey vardır. . .
 • Paylaş
O iş kahve içmeyle başlar, artık gittiği yere kadar gider.
 • Paylaş
Bence normaldir.insanlar konuşa konuşa anlaşır ve her insan başka bir ayna şansıdır kimi dev aynası kimi cüce kendine giden yol ve keyif eğlence öğrenme sınama her tür duyguyu ... İnsanlar yolda bi kafe de, barda, seyahatte, okulda nette birbiriyle tanışabilir ve insan denilen canlı düşünen ve sosyal olması gereken bir türdür yaradılışı icabı ve bu şekilde davranmaları gerekir. Genellikle de bir yaştan sonra kurulmaya çalışılan arkadaşlıklar insanların kendi değişimlerini en kolay anlama egoları için bence kesinlikle gerekli bir davranıştır. Yeniden kendini anlatma çabası eski tanıdıklar abi sen böylesin kaç yıllık abim bilmezmiyimlerden kurtulmayı sağlar. İnsanlar alışkanlıkları ve alıştıklarına sıkı sıkıya tutunurlar ve değişimi görmek istemezler. Ama insan sınırını bilmek için farklı koşulara katılmalıdır.

tırnak içinde belirtmeden edemeyeceğim konu ise karşı cins aynı cins ve bunu farklı cinsler arası aynı cinsler arası özel bir ilişki olur mu diye bakmak yerine bence evli olan insanda bununda insanın kendini ve ilişkisini sınamak olarak bakarak keyfini çıkarması lazım zaten çürükse bu kadar kolay vazgeçiliyor ise elenmesi gerekir daha iyisi yerini alsın diye korkmaya hacet yok her şey bizim için... .
 • Paylaş
1

Levent Kara, Benimle tanışır mısın :)

Simdi o kahveyi icen kadinsa kocasinin cok buyuk hatasi var kadinin beklentilerini karsilamamis yada karisi onu sevmiyordur. Ama kahveyi icen erkekse bunun nedenini aramak sacma bence cunku erkek yapisi bu surekli egosunu yuksek tutmaya calisir yani karisina deli gibide asik olsa kendini denemek icin hala icindeki capkin ruhun olmedigini gostermek icin boyle birsey yapabilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2255 Görüntülenme26 Takipçi21 Yanıt