Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlilik; insanın birincil ihtiyacı olan cinselliği, din ve mülkiyetçilik anlayışının yansımasıyla meşrulaştırma eylemidir.

Evlilik gibi bir niyetim yoktu bu tanım ile birlikte daha da kesinleşti.
  • Paylaş
Evlilik, bunlar tarafından oluşturulan bir 
''kurumdur'' nihayetinde...
  • Paylaş

Bir erkek için tanımı bu kadar basit olabilir ama bir kadın için asla!

Sadece seksi yasallaştırayım diye evlenmez hiç bir kadın.

  • Paylaş
10

Erdal, Bu söz evliliğin sadece kadınların cinselliğini meşrulaştırmayı anlatmıyor, aynı zaman da erkeklerinkini de cinselliğini meşrulaştırıldığı anlatıyor bu yüzden; bu sadece erkek gözüyle böyle gözükmüyor bir kadın gözünden de böyle gözüküyor- gözükmeli. Daha doğrusu bunu tartışmaktan öte görünmesi gereken şey; evet evlilik, dediğim yüzden resmileştiriliyor. İnsan beyni mülkiyetçiliği ve ''dini'' oluşturacak seviyeye evrildiği andan itibaren süreç böyle oluşturulmuştur.

Sevgiseli, Son cümleni gene düzeltiyorum "Erkek beyni..."

Erdal, Bahsedilen süreç antropolojik ve evrimsel olarak ispata sahip bir süreçtir. O yüzden bunu kendi çerçevenden düşünme, ama şunu da gözardı etme evlilik yani bireylerin birbirine ait olma sözleşmesi mülkiyet anlayışıyla ortaya çıkmış ve şu ana gelirken katettiği süreci din noktalamıştır dolayısıyla şu anki oluşumuna varmıştır.

Sevgiseli, Kadının birincil ihtiyacı cinsellik değildir. Erkek beyninin anlayamadığı nokta bu! Testesteron hormonun anne karnında 8. haftadan itibaren salgılandığı için de ne dediğimi asla anlayamayacaksın! Bu yüzden boşuna tartışma.

Erdal, Birincil ihtiyaç demek ilk ihtiyaç demek değil. Sakın söylediğini savunma çünkü birincil ihtiyacı ilk ihtiyaç olarak biliyormuşsun :D Cinsellikte birincil ihtiyaçlar kapsamında, insan türünün tüm bireyleri için de geçerlidir. Hatta primat sınıfının tüm bireyleri için geçerlidir deyip daha genelliyim. Sende bir primat olduğuna göre senin içinde geçerlidir. Neyse konu bu değil ama toparlamak bana düşer böyle bir anda. Demek istediğim bu cinsellik tanımı sadece kadın için geçerli değil erkek içinde geçerli, beni ötekeleştirip hiçbir zaman anlayamayacağımı söyleme çünkü ben olayın farkındayım ama sen halen pek yanaşır pozisyonda değilsin o yüzden sevgiseli sevgini sel gibi akıtacağına azcık oku e mi !

Sevgiseli, :) Hala anlamıyorsun. İnsanın birincil ihtiyaçları arasında evlilik için en önemlisi sevgi, ilgi, değer verme adına ne dersende bunlardır. Cinsellik üreme ihtiyacından doğar. Ve sadece üremek için evlenseydik bekar insan kalmazdı dünyada emin ol! :)

Erdal, ''İnsanın birincil ihtiyaçları arasında evlilik için en önemlisi sevgi, ilgi, değer verme adına ne dersende bunlardır'' Bu nasıl cümle? Bunu açar mısın? :o

Sevgiseli, Erdal git biri açsın sana kalbini o zaman nasıl olduğunu anlarsın! ;)

Erdal, En sevdiğim tartışma tipini sergileyen kişisin:)) Birincil ihtiyaç yansımasının zamanla evrimini, sevgi, değer ve ilgiye getirdin (yani bir nevi demagoji yaptın). Bunlar da evlilik için ihtiyaç olan kavramlardır velhasıl ben cinsel giderime değindim cinsel giderimin tek yolu şu anda evliliktir :D evliliğin cinsellik yüzünden olduğunu söylemiyorum evlilik mülkiyetçilikten (farkındaysan din ve mülkiyetçilik anlayışının yansımasıyla doğmuştur) diyorum. Anlamak istesen de istemesen de bu böyle. Daha da ilginçolan bu kalbi açma, sevgi ve değer verme gibi şeyleri çok sık kullanıyorsun bu senin hakkında beni biraz düşündürdü :O

Sevgiseli, Sevişmenin evrimleşmesi sevgiydi yani temelinde sevişmee yatıyor diyorsun ama bence yanlış düşünüyorsun. Sevişmenin kökü bile "sev"dir.

İtici bir tâbir olmuş bu. :/
  • Paylaş
4

Erdal, Emin ol bu tanım yerinde bir tanımdır.

Penelope, Anlamakta zorluk yaşıyorsunuz sanırım. Ben yanlış yada başka bir şey demedim. Yalnızca "itici" bulduğumu dile getirdim. Bilgilerinize..

Erdal, Emin olduğumu dile getirdim, anlamakta niye zorluk yaşayim anlamasam emin olamam zaten. Neden emin olduğumu söyliyim; tarihsel süreç evliliğin hangi durumlardan dolayı çıktığını gösteriyor. İticide olsa süperde olsa gerçek gerçektir.

Penelope, Bakış açısı.. diyor, sonlandırıyorum.

Din toplumsallastirici, mulkiyet bireylestiricidir. ikisi kel alakadir. batidaki dinci-mulkiyetciler de oksimoron cukurundadir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1564 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt