Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlilik niyetlerinde, erkeğin evi, iyi kazanç sağlayan garantili bir mesleği hatta parasına göre değerlendirilmesi bana damızlık mandaları hatırlatıyor. Sizce gönüllerin bir olması her şeyi elde etmek için yetmez mi?

Veya bir erkek sorsa kadına; işin, paran, mülkün nedir diye? Normallik hangisinde?Düzenle
Güzel soru. Açılın bu konuda dertliyim, açıklayacağım.

Bir kere evlilik niyeti varsa ortada yukarıdaki şartlardaki değerlendirmeler günümüzde sadece erkek için yapılmıyor; yapılmamalıdır da. Seksistliğin lüzumu yok. Özellikle kadınların feminizm diye çıldırdıkları bir çağda eğer erkekler bu şekilde bir değerlendirmeye tabi tutuluyorsa kadınlar da tutulacak, tutulmalıdır arkadaş. Evlilik adı üstünde, hayat müşterektir denilerek girilmiyor mu bu işe giriliyor.

Normal midir? Bana sorarsanız bunları düşünmek belli bir dereceye kadar normaldir. Ama değerlendirmek? İstemsiz de olsa değerlendirme vardır. Normaldir. Ama olmasa daha güzel olmaz mı? Olur.

Bunları düşünmek neden normaldir; direkt kendimi örnek vereceğim; bir de benim açımdan baksın Gizli soru sahibi arkadaş.
İşin kültürel kısmına bakalım;

Erkek için bakalım duruma;
Şimdi adam askerden gelecek. İş bulmadan beni istemeye gelebilir mi? Gelemez. Hadi geldi, işi gücü olmayan adama kız verirler mi? Vermezler. Oldu ya verdiler diyelim. Bunun nişanı, nikahı, kınası düğünü hangi parayla yapılacak? Hangi tarafın parası yenecek? Hadi aile arası olsun masraf çıkmasın. E arkadaş bu iki insanın kurduğu ev neyle geçinecek? Aç kafayla sağlıklı düşünülür mü? Tarafların sağlıklı düşünemedikleri ilişkiler ne hale gelir?

Kadın için bakalım duruma;
Ülkemizde kız ve erkek çocuklarının yetiştirilme şekillerine bakarsak "Kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin. " lafından daha kurtulamadığımız bir çağdayız. BU çağra çalışmak kadın için özgürlük demek. Bir ihtiyaç durumunda kocasının eline bakmak zorunda kalmaması demek. Bir pazara çıkmak için, kendine üstüne başına bir şey almak için, çocuğuna bir oyuncak almak için kocası para versin diye beklememek demek. Olur da aile içi anlaşmazlık çıkarsa kendi başının çaresine bakabilmesi demek.

Bunlar tamamen kültürel tabi. Şimdi işin mantık kısmına geleyim; bunu kadın-erkek olarak ayırmayacağım çünkü iki taraf için de aynı şeyler geçerli:

İki insan evlenme niyetinde ise, bu hayatlarının geri kalanını birlikte, ortak inşa etmek istedikleri anlamına gelir. Kadının da erkeğin de iyisini geçtim, bir düzenli meslek sahibi olup para kazanıyor olması elzemdir. Düşünsene yav kültürelde söylediklerimi; şu ülkenin en elit insanı bile aile arasında da yapsa nişan, nikah, kına, düğün yapar. E bunları aile karşılamalı diyeceksin de; yav ben üniversiteden mezun olduktan sonra ailesiyle kalırken ev kirasını ödeyen insanlar biliyorum. Allahaşkına. Herkes zengin değil. Aileler de bir yere kadar masrafa katkı sağlayacaktır. Ailelere bağımlı olarak yapılan hiç bir şey istenildiği gibi olmayacaktır. Bunun balayısı var, ev düzmesi var. Bunlar hep masraf. Sonra bu iki insanın da işinin olması, para kazanmaları; kimsenin eline bakmayacakları, kendi zevklerine kendi mutluluklarına göre yaşayacakları, harcayacakları anlamına gelir. Ev? E hazırda bir ev varsa -iki taraftan birinde- kira ödemenin ne kadar rahatsız edici ve ne kadar saçma salak bir durum olduğuna aramızda katılmayacak insan olduğunu sanmıyorum. Yıllarca kirada oturan insanlar var arkadaşlar, o kadar yıl taksitle eve girsen ev alırsın. Bir de az kalsın unutuyordum bu evlenmenin bir de çocuk yapma olayı var? Sen bir çocuk maması, bir paket çocuk bezi, yatağı, arabası vırtı zırtı kaç para biliyor musun? O masrafa ev alırsın ev. Hani planlamazsın çocuk yapmayı da e oldu diyelim. Olacak bir gün sonuçta. Sadece kendi geleceğinizi düşünmezsiniz evlilik işin içine girince o da var yani.

Ha evi yok, işi iyi değil diye sevdiğin insandan vazgeç demek midir bunlar? Hayır. Gönüllerin bir olması burada devreye giriyor. Beraberce bunlar düşünülüp üstesinden gelinilir. Aç kalınırsa beraber kalınır, açıkta kalınırsa da beraber kalınır. Ama iki taraf da bu durumdan kurtulmak için çaba gösterecek. Açlık, açıklık, parasızlık aşkın önüne engel midir? Eh değildir ama şu da var ki; açlıktan nefesi kokan, borç harç hesaplayan, kalacak yer derdinde (Maslow Piramidi - Fizyolojik İhtiyaçlar/ Buradan eğitim dersi hocalarıma selam yolluyorum!) insan sağlıklı düşünemez. Sağlıklı düşünemeyen insanların ilişkisi ne kadar sağlıklı olur tartışılır. Aile içi şiddet olan, dağılan aileler arasında bir araştırma yapsak manevi geçimsizlik durumunu yaratanın çoğu evde maddi geçimsizlik olduğunu görürüz gibime geliyor.

Velhasıl; iki gönül bir olunca, böyle şeylerin üstesinden gelinir. Evlilik bir yastıkta kocamaktır, hayat müşterek demektir; tabii ki de ufak tefek pürüzler beraber halledilecektir. Karşındaki insanı bunlara göre değerlendirmek yanlıştır ama bu konular üzerinde düşünmek, endişelenmek gayet normaldir.
  • Paylaş
7

Ayhan Şimşek, WOOW BOMBA :))
Kelimesi harfine beğenip soruya cevap hakkımı kendime kilitliyorum.

Uğur Çakmak, İçim karardı :)

Aruzma, Hayattan bezsirdiniz be

Portakallı Ördek, @Aruzma hayattan bezdirdiniz derken?

@ugurcmk ; yeni görmüşüm ya ben.:D Sahi ya niye öyle oldu? :D (ayrıca ben niye tagleyemiyorum kimseyi yorumlarda.:( )

Uğur Çakmak, :) beni tagleyebilmişsin. Aruzmanın A'sı küçük olmalı ondan sanırım :)

Portakallı Ördek@ugurcmk özellikle profile girip baktım kullanıcı adına, yorum yazarken taglenmemiş gibi duruyordu.:D

İki kişi eğer aynı niyette ise evet gönüller birse samanlık seyran olur ama sıkıntılar olmazmı olur bunu birlikte geçer buda deyip aşarsınız. Tabi bu zamada para mal mülk istemiyen kız ve erkeği bulmakta biraz zor nerdeyse nesilleri tükenmek üzere
  • Paylaş
Hahah katilmamak olanaksiz! :)
Acikcasi bu tur durumlar bana evliligi zorunluluk olarak goren kisilerin yasattigi durumlardan gibi geliyor.
Kalp statu dinler mi? Dinliyorsa bir hayli problem var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

109 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt