Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evlilikte çocuğun doğması eşler arasındaki ilişkiyi nasıl etkiler?

Öncelikle çocuk evin neşe kaynağı olmasıyla birlikte ebeveyn arasındaki sevgiyi artırır çünkü çoğu anne-baba çocuklarını güzel birlikteliklerinin bir meyvesi olarak görürler. Çocuk bakımını birlikte üstlenecekleri için birbirlerine karşı sorumluluk bilinci artar. Birbirlerine karşı anlayışları daha da artar. Çocuk sahibi olunca, karı-kocanın yanında anne babalık bilinci de yerleşir. Kalbe merhamet ve yumuşaklık kazandırır. Bunların yanında çocuk sahibi olmak geri dönülmezlik duygusunu beraberinde getirir, bu durumda eşlerde kaçıp kurtulma isteği ortaya çıkar. İsteyerek çocuk sahibi olan kişilerde de durum değişmez. Zaman zaman da ebeveynlerin yanlış tutumlarından dolayı sorunlar ortaya çıkabilir. Bazen ev içinde rollerin sağlıklı bir biçimde belirlenmemiş olması bu durumun en önemli nedenidir. Bireylerin anne baba olduktan sonra eş olma rollerini unutmaları ve önceliği her zaman çocuğa vermeleri ile diğer eş ihmal edilebilmektedir. Bu durumda eşler, ebeveyn olmadan önceki ortamı arar ve eşi ile eski yakınlığını özler.
Çocuk sahibi olduktan sonra, daha önceki yaşam tarzınızın önemli ölçüde değişeceğini ve çok önemli bir sorumluluk altına gireceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle yeni düzenlemelere açık olmalı ve bu konunun hassasiyetini kavramalısınız.
  • Paylaş
@devrimgulen in psikolojik ve aile bağlarını olumlu etkilemesi ile ilgili tespitlerine tamemen katılıyorum. Bu pozitif hava çocukla beraber oluşuyor ancak burada yaş faktörü çok önemli 18-25 yaş arasında çocuk olması ile birlikte fiziksel bazı sorunlar oluyor zaman zaman özellikle ilk 3 yıl kadın o hormonal değişimi çok ağır yaşıyor ANNE güdüsü erkeği rahatsız etmeye başlıyor. Genç erkekler bebeğe tüm zamanını ayıran anne kutsalı ile güdüleri arasında kalıyor, tıpkı tahtını kaptıran padişahlar gibi. Bu da zamanla eşler arasında önce psikolojik sonra da fiziksel didişmelere neden oluyor. Genç evlilerin bu aşamada sabırlı olmaları çok önemli ve bunun geçici bir süreç olduğunu bilmeleri gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

300 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları