Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrak sözcüğünün çoğul bir kelime olmasından ötürü evraklar şeklinde kullanımının sıklıkla yapılan bir hata olduğunu biliyor musunuz?

Yabancı dilden sözcük almanın temel zorluklarından birisi o dilin gramerinin sözcük üzerine etkisidir. O yüzden yabancı kökenli sözcük sayısının çok olması o dil için sözcük öğrenmeyi zorlaştırıyor. Arapça'da bizim için çok zor olan bir çoğullama (ve kelime türetme) yapısı var. Sessiz harfler sabit kalıp, sesliler değişiyor. Tabi bir de sözcüğün tekil hali girmemişse (evrak'ın yanında varak kelimesi Türkçe'de yok) sözcüğün çoğul olduğunu anlamak daha da zor. Hatırladığım örnekler:

Şaki: Haydut, Eşkiya: Haydutlar
Enkaz: Yıkıntılar tekilini hatırlayamadım.
fikir: düşünce, efkar: düşünceler (efkar'ın olumsuz Türkçe'de olumsuz anlama gelmesi oldukça ilginç)
akil: akıllı, ukala: akıllılar (şu anki bilgiç, bilmiş anlamı ukala dümbeleği deyiminden geliyormuş)
veli: tekil, evliya: çoğul
Ayrıca -at Arapça kurallı (dişil) çoğul eki. Talimat, Nakliyat gibi sözcükler de çoğul.

Ben, aynı yaygınlıkta Türkçe kökenli sözcük varsa onu tercih ediyorum. Bilmediğim bir dilin gramerini öğrenme zorunluluğundan olabildiğince kaçınmak için. Tavsiye ederim.
  • Paylaş
İnploid sayesinde yeni birsey daha ogrendim. Bilmiyordum, tesekkurler bilgilendirme icin.
  • Paylaş
1

Redeye, Yanlız ben bu soruyu soru meydanına atmıştım. Halen de soru meydanında gözüküyor. Yani henüz üstlenen birisi çıkmamış. Ama şu an soru bana ait gözüküyor, üstelik profilimde yer almamakta. Meydandaki sorulara senin burda yaptığın gibi yanıt verebiliyor muyuz diye baktığımda da mümkün olmadığını gördüm. Sanırım yetkilendirme ile ilgili ilginç bir durum örneği oldu bu.

Şey (tekil), eşya (zaten çoğul), eşyalar (çift çoğul); velet (tekil), evlat (çoğul), evlatlar (çift çoğul) gibi. Yalnız bu sözcükler Türkçe olmadıkları için TDK'da çeşitli sözlüklerinde çelişkili şeyler yazıyor. Yani bunların yanlış kullanımı da hatta yazı dilimizde, mazur görülebiliyor. Bu tür bile bile yapılan hatalara dilimizde bir isim bile verilmiş Gala-ı meşru :) aman ne de dilimizde oldu ya...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1692 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt