Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evren gerçekten sonsuz mudur?

Aslında bu sorunun cevabı kesin olarak bilinmiyor. Sonsuz da olabilir sonlu da. Nasıl ki dünya üstünde bir noktadan başlayıp gittiğimiz de aynı noktaya varırsak, uzayda bir noktadan harekete başlayıp hiç sapmadan gidebilirsek belki de aynı noktaya varırız.
  • Paylaş
Peki, aksini ispat edebilen bir bilim adamı var mıdır?
  • Paylaş
1

İlginc Adam, Yerinizde olsam (-) negatif verene kadar ikna edici bir açıklama yapardım, bu da şunu gösteriyor aksini ispat eden bir durum yok ortada. Anladığım kadarıyla haklı olduğumu takdir ettiniz, teşekkür ederim...

Evren sonsuz değil tabiki. Bir başlangıcı ve enerjisi olan herşeyin belli bir zaman sonra da sonu vardır doğal olarak. Çünkü içindeki madde sınırlıdır. Fakat sorduğunuz soru aslında çok daha derin bir soru eğer başka türlü sorsaydınız. Einstein boşluğu çelikten bir akışkan gibi tarif etti. Başka bilimadamları da ispatladı ki; boşluğu titreştirdiğin vakit enerji ortaya çıkıyor. Bu durumda boşluk denilen şeyi eğer sonsuz olarak düşünseydik bu durumda evren evet her yerinde enerji üreten sonsuz bir boşluktur diyebiliriz. Ya da bilmediğimiz ama zaten varolan bir madde titreştiğinde enerji üretiyor diyorsak bu da bildiğimiz evrendedir dersek o zaman da sonsuzdur diyemeyiz. Aslında her iki durumda da mantık dışı olaylar mevcut. Ve her iki durumda da yoktan var olma durumu mevcut. İşte insan beynini delirten şey bu. Nasıl oluyor da bu quantum parçacıklar ve nihayetinde moleküller ortaya çıktı. Ne gerek vardı, bunların ortaya çıkmasını ne tetikledi ve ne sebep oldu, sağladı. Quantum parçaçcıklar neden var? Bu quantum parçaçcıkların müthiş uyumu neden var öyleki atom üstü parçacıkları yönetip bildiğimiz materyaller ve organlar oluşuyor en nihayetinde. Başka türlü etkileri olsaydı bu parçaçcıkların yine de oluşurmuyduk. Yoksa herşey bir bilincin eseri mi ya da büyük bir tesadüfün. Ya da bir bilyeyi kaseye bırakınca en nihayetinde tabanda durması dengeye gelmesi gibi, herşey son olarak bir denge durumu mu? nedir allasen ya? ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

605 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları