Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evren kavramının bir noktada bittiğini mi düşünürsünüz yoksa bunu bir sonsuzluk kavramı olarak beyninize kazınmış halini mi kabullenirsiniz?

Her ikisi de benim için geçerli bir kavram değil. Ben sürekli genişleyen bir evrene inanıyorum. Şu an evrenin sınırları veya sınırsızlığı ispatlanmış değil bana göre. İnsanoğlunun keşfedebildiği kadardır evren. Bu keşifler devam ettiğine ve zaman evrende daha bir çok keşfe gebe olduğuna göre evren genişleyebilen bir kavramdır benim için.
  • Paylaş
Evren kapalı da olabilir. Nasıl dünya üzerinde bir noktadan başlayıp hep aynı yönde hareket ederek başladığımız noktaya geri dönüyorsak, uzayda da bir noktadan harekete başlayıp hep aynı doğrultuda ilerleyerek aynı noktaya varabiliriz.
  • Paylaş
Bu konudaki son yaklaşîmlar der ki, evren sonsuz değildir lakin sinirsizdir. Zaman boyutuyla kendi úzerine kapanir. Yani evrenin en diş kismina gidilse ta ki bütün evren tek bir nokta halinde kalana kadar, nihayetinde tüm evrenden en diş kisma henüz işiğin ulaşamadiği tam o kenar noktasīnda, kişi arkada biraktiği evrenin önúnde belirdiğini görecektir. Tam olarak sabun köpüğünün zarının yanca içinde hareket etmek gibi. Yani zaman varoluşla ortaya çıkar, hareketi meydana getiren madde boyutu yaratır, aslında evren bir boşluğun içinde değildir.
  • Paylaş
Ben evreni sonsuz olarak düşünüyorum. Yani belki bildiğimiz, gözlemleyebildiğimiz hali bir yerde son buluyor olabilir ama mutlaka dışında bir şey olacaktır ve ona da hatta onun dışındakine de evren dediğimizde bence tüm sorun çözülüyor.
  • Paylaş
Önemli olan beynimize kazınmış ya da düşündüğümüz hali değildir evrenin; Önemli olan evrenin gerçekte ne olduğudur! Bizim düşüncemiz onu değiştirmez ama onun ne olduğu bizim düşüncemizi değiştirir...
  • Paylaş
Sorudaki "evren" kavramını neyle sınırladığınız önemlidir. Bilimsel içeriklerde "evren" kelimesiyle bahsedilen; şu anda içinde bulunduğumuz, yıldızların, galaksilerin bulunduğu uzay-zaman evrenidir. Eğer kastedilen buysa; evet, evrenin bir sonu vardır. Sınırları, hacmi ve kütlesi vardır. Giderek artan bir hızda da genişlemektedir.

Ancak soruda bahsedilmek istenen, uzay-zaman ötesini de kapsarsa, o seviyede her şey kocaman bir soru işaretinden ibarettir. Bizim evrenimiz dışında farklı evrenler olduğu bilim çevreleri tarafından artık yaygınlıkla kabul edilen, üzerinde teoriler geliştirilmeye çalışılan bir konudur. Lakin kim bilir; bilim adamlarının şu anda uzay-zaman ötesi ile ilgili teorileri bile, belki de gerçek olanın yanında çok çocuk vari ve komik kalacaktır.

İşin dini tarafını da müdahil edersek; Tanrı inancı olan kişi için, en üst küme hakiki sonsuzluk olarak Tanrı'dır. Tüm evrenler ve bizler O'nun alt kümeleriyiz. İnsan olarak, erişebileceğimiz en üst düzey ilim seviyesi belki de bu evrenin sınırlarını hiç bir zaman geçemeyecektir.
--
  • Paylaş
Evrenin için de ne kadar hızlı gideceğime göre değişir bu fikrim. Şuanda ki imkanlarla varsa bile gidip göremeyeceğim için bana evren sonsuzdur gibi geliyor, ancak ışık hızı yada ışık hızı ötesinde hareket etme şansım olsaydı evrenin sonlu olabileceğini düşünebilirdim.
  • Paylaş
Ben evrenin sonlu olduğunu düşünenlerdenim. Yani şöyle düşünün: Evrende yer alan yıldız, gezegen vb. galaktik cisimlerin tamamı maddeseldir ve tamamının sonu vardır. Entropi yasasına göre evrendeki her düzen düzensizliğe doğru yol alır. Bu bilimin bize kazandırdığı bir olgudur ve aksi ispat edilememiştir. Bilimsel olarak düzenden düzensizliğe geçiş olabilmesi için söz konusu maddenin bir başlangıcının olması şarttır. Peki evren. Evrenin kendisi, içinde yer alan milyarca galaksiden oluşan bir yapı değil mi? Peki evreni sonsuz düşünmek bilimsel olarak akla yatkın görünebilir mi? Bu açıdan beni ikna eden Bing Bang Teorisi ve öne sürdüğü, 'evrenin bir başlangıcı vardır' tezi benim için akla daha yatkın görünüyor.
  • Paylaş
Yaradan varetmişse tüm maneviyatıyla birlikte neden yokluğa göndersin ki...
Kaldı ki zaman kavramı da bizler için yaratılmış bi palavra :)
  • Paylaş
1

Solsoledo, Yaratılmış herşey birer palavradan ibarettir... Adı üzerinde, yaratılmış!!!

Evren değil de "Ruh" kavramını düşünmem daha çok içimi titretir.
  • Paylaş