Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evren mantıklı mıdır?

Evrende varlıkların birbiriyle ilişkisi, kanunlar mantıklı mıdır?Düzenle
Mantık evrenin minnacık birer ögesi olan bizlere ait olduğu için evren mantığa sahiptir yalnız bu demek değildir ki evren mantığa göre hareket eder. Mantık evrenin mini minnacık bir alt kümesidir. Şimdi bir dağda bir tavşan yaşarsa tavşan dağlı olur mu. Olur. Peki dağ tavşanlı olur mu. O da olur. Dağ kendini tavşana uydurur mu. Hayır. Peki tavşan kendini dağa uydurur mu. Tabii ki evet. Şöyle düşünün dağ evreni temsil ediyor. Tavşanın üstünde yaşayan herhangi bir bakteri de mantığı.
  • Paylaş
Evren mantıklı mıdır? Sorusundan evren akla uygun mudur? Sorusunu çıkarabilirim sanırım. Neticede mantık duygusal düşüncelerden sıyrılıp akıl süzgecinden geçen bağıntılardır. Bana göre bu sorunun cevabı kısmen şeklindedir. Bilebildiğimiz evren yasaları akla uygundur ve defalarca kanıtlanmıştır. Yerçekimi kanunu gibi. Bu çekim kuvveti düzenliliğin göstergesidir ve mantıklıdır. Bunu açıklayabiliriz. Ama evrenin 4. Boyutu olan zaman nedir nereden geldi derseniz yavaş yavaş mantığımın dışına çıkmaya başlarım. Demek istediğim mutlak bir mantık ya da akla uygunluk evrende gözlenmez.

Bir de kuantum dünyası denilen ufak dünya vardır ki burası insanın anlayabileceği bir yer değil. Duyuların iflas ettiği, belirsizliklerin kol gezdiği garip bir dünya. . .
  • Paylaş
Gayet mantıklıdır, bilimin, matematiğin hatta neredeyse bütün bilimlerin bütün noktalarında mantık ilk aranan durumdur. Mantık nereden geldi derseniz, bilebilir miyim?
Bazen yaptığım mantıksız hareketler belki bunun dışında tutulabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

71 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları