Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrende bizden başka canlıların yaşadığına inanıyor musun? Neden?

Bence yüksek ihtimalle vardır. Evren büyük patlamadan sonra bu şeklini almaya başladığına göre, patlamadan sonra nasıl samanyolu galaksisi ve dünya oluştuysa patlama noktasının simetrik diğer bölgelerinde benzer galaksiler ve yaşama uygun gezegenler oluşmuş olmalı. Bu da demektir ki bu canlılarda ancak bizim kadar evrimleşmişlerdir.
  • Paylaş
2

Hakan, Giriş cümlesini mümkünse biraz açarmisiniz. Evren sekillenmeye başladı derken, yoktu da oluşmaya mi başladı yoksa, vardı ama şekil bulmaya mı başladı. Demek istediniz?

Yucel, öncelikle bu çok gecikmis cevabim icin ozurdilerim. Sekil derken evren surekli genisliyor. sonlu mu sonsuz mu ve buyuk patlamadan once ne oldugu bilinmiyor. Hatta buyuk patlamanin ilk ani, ilk pulse ani da bilinmiyor ( sanirim buyuk patlamanin 10^-11saniyeden oncesi). Biliniyor derken modelden ve deneylerle bu modelin uyusmasini kastediyorum. Ama Cern'de yapilan deneylerde soyle bir sorun var. Bu deneylerle buyuk patlamanin modeli yapiliyorsa da bu deneyler bulundugumuz genislemekte olan evrende yapiliyor. Buyuk patlama ise cok kucuk bi hacme sikismis olan bir evrende meydana gelmisti. Uzattim ama kisaca buyuk patlama aninda ve ondan saliseler sonra evren nano boyutlarda hatta daha da kucuk boyutlardaydi. Zamanla genisleyerek su anki seklini aldi.

Bu konu için "inanmak" doğru bir tanı. Emin olmadığımız çoğu şeye inanmak terimini kullanıyoruz.

Evrende başka canlılarında yaşadığı fikri heyecan verici bir şey. Başka bir gezegende, başka materyaller ile başka yaşam koşullarına göre evrilmiş başka canlıların olması ve bunca yıllardır onların daha da evrilmesi, kendi içlerinde etnik farklılıklar göstermesi. Hayal edemeyeceğimiz materyallerden ve renklerden araç ve gereçlerinin olabileceği ihtimali beni heyecanlandırıyor doğrusu.

Ve böyle bir ihtimali duyunca koskoca evreni sahiplenecek bencil bir ırk olmak istemiyorum.
  • Paylaş
Olmalı diye düşünüyorum. Ama bir inanç sistemi geliştirmiş değilim de, çünkü varlıkları yada yoklukları benim için çok önemli değil. Bu sebeple varlardır diye diretmem ama yoklardır diye inatta etmem.

Canlı kavramı için de mikro organizmalarında olacağını düşünürsek, evrende başka canlılarında olmalı, olması da çok tuhaf olmaz.

  • Paylaş
Biz şu an sadece kendi gökyüzümüzü, yani görebildiklerimizi biliyoruz.... Ve evrenin ne kadar büyük olduğuyla ilgili bilim insanlarının bile bir fikri yok ki sadece şu taraftan bakalım duruma sadece kendi galaksimizi bile tam olarak keşfedememişken "evrende hayat var mı?" sorusu biraz büyük gibi geldi bana.

Ben bilgi işlemciyim biraz bilgisayar terimi kullanarak açıklasak durumu sanki daha iyi olacak gibi geldi :) 720 KB Disketleri kullanırken "bu Sandickler, USB bellekler, Blueray DVDler, 8 GB Ram'ler gerçekten var mı?" gibi bir şey :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1245 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları