Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrenin dördüncü ya da daha fazla boyutları olduğuna inanıyor musunuz?

Geometri ya da fiziğin inançla hiçbir alakası yoktur bilim her zaman kanıtlara dayandırılır. Boyutlar cisimleri uzayda konumlandırmamıza yarayan araçlardır. Varlıkları ya da yoklukları tartışılamaz. Çünkü gerçekte yoklardır, birer kavramlardır. 4. Boyutu zaman olarak tanımlarız ki evrendeki tüm cisimlerin hareketli olduğunu düşünürsek zaman faktörünü katmadan zaten hiçbir cismi uzayda konumlandıramayız. Bunun ötesindeki boyutlar yine matematiksel olarak ispatlanmış bir teori olan sicim teorisini anlamak, sicimleri konumlandırmak amacıyla kullanılır. Teorik kavramlar olan boyutlar tabii ki kavramsal olarak varlardır. Bundan aklınıza çok uçuk bir şey gelmesin nasıl dört sayısı kavram olarak varsa 4. boyut ve ötesi de öyle vardır.
  • Paylaş
5

İmplicit None, Sicim teorisi henüz ispatlanmadı. Keşke ispatlansa veya daha iyi bir kuram bulunsa.

Şaman, Doğru değil, matematiksel olarak ispatlandı. Fiziksel ispatına teknolojimizin henüz yetmediğinde ben de hemfikir olurum. Kaldı ki konu boyutlar ve boyutların ispata ihtiyacı yok. M-Theory diye arasanız yeterli doküman bulabilirsiniz.

İmplicit None, Fizik anlamında ispatlandı demek "deneysel olarak ispatlandı" demektir. Teorik olarak "betimlenebilir" sadece. Bir teori çok tutarlı, muhteşem olabilir ama deneysel olarak ispatlanmadıkça "doğru budur" diyemeyiz.

Şaman, Peki yazım güncellenmeye açılınca o ispatı matematiksel ispat olarak değiştireceğim sizi mutlu edecekse.

İmplicit None, Beni mutlu etmesi bir şey değiştirmez. Maksat yanlış bilgi olmasın. Siz burada ciddiye aldığım insanlardan birisiniz, yanlış bilgilenmenizi istemem. Yoksa çok yanlış olan ama ciddiye almadığım cevaplara yorum yapmıyorum.

Olmasını isterdim ama şimdilik yok gibi görünüyor :) Deneysel olarak yüksek boyutların varlığına dair kanıt henüz bulunmadı.
  • Paylaş
Esasen, ben bilime inanırım. Çünkü bilim yalan söylemez, fakat bilim insanları yanılabilir. Bu yanılgılar da, teorilerin temel mantığın da eksikliğe neden olur. Zaten bu durum çok doğaldır, her bilim insanı her konuyu açıklayabilecek kapasitesi olmak zorunda da değildir. Bilim de, bilgi ve araştırma ne kadar önemli olsa da yeterli değildir. Newton yasalarının eksikliğini, nasıl ki Einstein tespit ve ispat etti, Einstein teorilerinin ve boyutlandırma mantıklarının eksikliğinin, tespit ve ispatı da mümkündür. Şöyle de düşüne biliriz, Einstein 1921 yılın da Nobel Fizik ödülüne hak kazanmıştır, fakat ömrünün geri kalan 34 yılın da bir ilerleme kaydememiştir. Bilim anonim bir çalışmadır, birilerinin ya da birinin tekelin de değildir, olamaz da. Boyutlandırmaya gelince, kabul gören boyut yasaları başarılı ve doğru olsa idi, on yıllardır, genel fizik yerin de saymazdı. Sebebi ise, bir teori birleştirici ve genel bütün bilinen evreni tam ifade etmeli, 3 artı 1 boyutlandırması bazı haller de işe yararken bazı durumlar da kendine alternatif çıkıyor ve mantıklı cevaplar ile etkisiz kalıyor. Mesela dünya için gerekli koordinatlar, 4 boyutu gerektiriyor derler, enlem , boylam ve derinlik bir de zaman , peki günümüz teknolojisi ile dünyanın tamamını uydu ve benzeri gereçler ile metrekare metrekare numaralandırabilir miyiz ? Ön yargısız düşünür isek, evet olabilir, bu durum da boyutun biri gitti, Zaten boyutlandırma, temel yapısı çok ama çok yanlış, boyut yoktur, enerji şeritleri vardır. Her bir şeridin kendine özgü kuralları vardır. Ve temelin de ORTAK ENERJİ KANUNU na göre, İDEAL HACİM ORANI ve 3 NOKTA DENGE ve HESAP mantığı ile kusursuz kainatı aigilayabiliriz.
a Mesele şu ki, günümüz mantığın da neyi ne kadar doğru söylediğiniz değil de, ne kadar popüler olduğunuz önemli. Birileri çıkar, dün KARA dediğine bugün GRİ der, karşıların da cevap veren olmadığı için, cevap verenin de fırsatı olamadığı için, öbür gün de YEŞİL der, herkes inanır ve dizi bu haftalık biter. Bilim populizm ile bağdaşmaz, çünkü bilim bu günlerine büyük fedakarlıklar ile ciddi ve karşılıksız çalışmalar sonucu gelmiş ve bugün, hak etmediği ellerde hak etmediği yerlerdedir. Popüler birinin doğrumu yanlışmı olduğu belli olmayan sözlerine bakılmadan, sadece söylemiş ise doğrudur deniliyor.
Dizi izlemek isteyene, kanal çok, gerçek bilimi istemekse gerçek bir idealdir.
  • Paylaş