Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrende düzgün bir sistem var mı? Varsa kim yapmıştır? Yoksa dünya nasıl bu kadar yıl ayakta kalmıştır?

Dan Brown'un ''sır düzenin içinde'' diye bir tabiri vardır bende bu sözü gerçekten çok severim çok manidar. Elbette evrende bir sistem vardır bu yaratıcının sistemidir. Kur'an-ı Kerim'de bu düzenin bu sistemin sık sık üstünde durulmuş bu düzenden yola çıkarak insanın da yaratıcısını düşünme ve bulma aşamasının sürecinden söz edilmiştir. Mesela bir ayette şöyle; "Rahmanın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak(düzensizlik) görüyor musun? " (Mülk suresi, 3. Ayet) bu kusursuz evrenin yaratıcısı elbette kusursuzdur. Evrenin bu ölçüsü ile ilgili; ''O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler" (Enbiya suresi, 33. Ayet)
 • "Güneş ve ay bir hesaba göre hareket etmektedir. " (Rahman suresi, 5. Ayet)
  "Gece ile gündüzün ard arda gelmesinde, Allah'ın göklerde ve yeryüzünde yarattığı şeylerde, Allah'a karşı gelmekten sakınan bir toplum için deliller vardır. " (Yunus suresi, 6. Ayet)
 • "Gökten uygun ölçüde yağmur indirip, onu yeryüzünde durdurduk. " (Müminun suresi, 18. Ayet) Bunların hepsi 1400 yıl önceki indirilen son ilahi kitapta yazıyor bunlar bence yeterince açık. Allah güzelliği ve kusursuzluğu sever zaten her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olduğu için her yarattığı mükemmel ve kusursuz. Sistemin böylesine bir düzeninin olmasına şaşılmaması gerek mesela şunlara da bakın; "... Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2)
  "... Onun katında her şey bir ölçü (miktar ) iledir.(Rad suresi, ayet 8)
  " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49)
  Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; onların yaratılışını bir takım amaç ve hikmetlere dayandırmış, boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
  "Biz gökleri yeri ve ikisi arasındakileri bir oyun ve bir eğlence olsun diye yaratmadık. Biz onları hak ve hikmetle yarattık. "
  (Duhan suresi, 38-39. Ayetler)
  "Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah'tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor. " (Yunus suresi, 5) Dünyanın ayakta kalması var olan diri bir yaratıcının olmasıdır.
  • Paylaş
  Sonraki Soru
  HESAP OLUŞTUR

  İstatistikler

  274 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

  Konu Başlıkları