Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrendeki kanunlar nasıl oluştu? Yoksa bu kanunlar hayat ve bilinç ortaya çıkarmak için mi oluşturuldu?

Eylemsizlik kanunu, etki tepki kanunu, yerçekimi kanunu, kütle korunumu kanunu, enerji korunumu kanunu, kuantum kanunu, yerçekimi kanunu vs bir çok kanun vardır. Bu kanunlar hayat ve bilincin oluşması için güzel bir ortam hazırlıyor. Bu kanunlar birisi tarafından konmuş olabilir mi? Düzenle
Evrendeki kanunların nasıl oluştuğunu ya da big bangdan önce de var olup olmadıklarını bilim malesef bilemiyor. Sadece var olanı tanımlama çabası var. Bunun için de kendi tanımladığımız sayıları kullanıyoruz. Ve enteresan bir şekilde deneyler tutarlılıkla sonuçlanıyor ve basamakların tümünü çıkamasa da bir kaç adım daha çıkıp bize yeni ufuklar gösteriyor. Buna rağmen tanımladığımız kanunlara da doğru diyemiyoruz. Onlar sadece bilimi bir tık daha öteye götürmeye yarayan araçlar. Onlar gidecek yenileri gelecek bilemiyoruz... Ayrıca kanunlar hayatın oluşması için güzel bir ortam hazırlamıyor. Evrende bildiğimiz tek bilinç var o da biliyorsun dünyada.
Kanunların kendine kendine oluşmak için fazla mükemmel olduğunu düşünüp onu koyan daha mükemmel birine ihtiyaç duymayı da doğru bulmuyorum. Küçük algımızla küçük şeyleri görüyor bilmeye çalışıyoruz. Algılarımıza güvenmeye çalışıyoruz. Belki de başka bir evrendeki bir grup bilinçli yaratığın laboratuvar deneyiyiz. Bilemiyoruz. . .
  • Paylaş
Higgs fiziğini, simetri kırılmasını, standart modeli filan araştır.
Bana soruyu yönlendiriyorsun fakat ben rasyonel olmayan ve bilgi temeli olmayan soruları cevaplama isteğine sahip değilim.
Sen bu konuları asla bir sonuca ulaşamayan felsefecilere yönlendir.
  • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, Gerçi felsefe de bir sonuca ulaşmak için mi yapılır ayrı bir tartışma götürür.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

99 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt