Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrenin genişlediği nasıl tespit edildi?

Haklısınız ben ölçüleceğini sanmıyorum. En azından bizim ölçü birimlerimiz kafi gelmez. :) Taşkın Tuna kitabında bahsetmiş az çok ama aklımda pek tutamadım bol sıfırlı rakamları.
Evrenin genişlediği dalga boyları ile tespit edilmiştir. Diğer yıldız ve galaksilerin yaydıkları ışığın dalga boyunun gitgide kırmızıya kaydığı saptanmış bu da dalga boyunun büyüyüp frekasının azaldığını göstermektedir. Dalga boyunun gitgide uzaması ise bizden daha da uzaklaştıklarını ispatıdır. Elbette, tartışmalar burada bitmiyor. 2 teori var. Ya evren sürekli genişlemesine devam edecek ya da bir gün genişleme durup kendi içine çökecektir. Yani kıyametin kopması demek.. İkinci şık daha mantıklı sanki...
  • Paylaş
3

Hakan, dün birgrup fizik çi okan bayülgenin konuyuğdu. orada bir fizikçi şu anti madde den bahseti ve şu anda CERN de yapılan deneyde kullanılan ve hadron çarpıştıcı denilen alette anti maddenin üretile bildiğini ve bu maddedini uygun hallerde depolanması neticesinde 10 gr kadar anti maddenin patlamasıyla hiroşimadaki patlamanın bu patlamanın yanında kibrit gibi kalacağını söyledi.

yani diyeceğim o ki, CERN de ki bir profesörü, es kaza bu 10 gr anti maddeyi depolayıpta, abdestsiz sigara içerse yanında :) evrenin içine geçmesine gerek kalmayacak kıtyamet için :)

Hilaliye.., Evren tezatlıklarla dolu 10 üzeri eksi bilmem kaç cm olan maddeler çok tahrip edici olabiliyor demekki. Sadece sebepler aslında Vakit Tamam ise hiçbir ademoğlu ve havvakızı durduramaz bunu....

Hakan, 1929 yılında hubble ilk olarak andromeda galaksisinin diğer galaksilerden uzaklaştığını keşfetti daha sonra aslında sadece andromedanın değil diğer galaksilerinde birbirinden uzaklaştığını tespit etti ve bunu yayınladı. 1920 yılına kadar evrenin sadece samanyolundan ibaret olduğu düşüncesinden yeni kurtulmuş olan bilim adamları yeni yeni evrenin genişlediği hipotezini konuşurken hubble ın bu keşfiyle evrenin genişlediği fikri oldukça saağlam bir zemin buldu.

Evrenin sürekli genişlediği yolunda teoriler var bu sebeple hem evrenin genişliği hakkında rakam söyleyenlerin hem de yok canım evren genişliyor sabit bir rakamı yoktur diyenlerin desteksiz attığını düşünüyorum.

Evrenin ölcülemeyeceğini savunanlardanım.
  • Paylaş
Arkadaslar,evrenin genisledigini deneysel olarak ispatlayan ilk kisi Eddington'dur. Daha sonra einstein calismalarindan dolayi nobeli aliyor. Bununla ilgili harika bir film var: vizyonfilmizle.org/7030-einstein-and-eddington-izle.html
mutlaka seyredin derim :)
  • Paylaş
3

Ahmet Avcı, Hocam bir tek ''Emeğe saygı Repppp'' demediğin kalmış, link uçmuş gerçi de bu şekilde legal olmayan linkler verilmemeli diye değerlendiriyorum.

Mert Ok, einstein fotoelektrik üzerine olan calısmalarıyla nobel alıyor

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1036 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt