Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrim hâlâ devam ettiğine göre insanın modern dünyaya yönelik ne gibi evrimler geçireceğini düşünüyorsunuz?

veya ne olsa insanlık için yararlı olur?Düzenle
Bir haber okumuştum onu paylaşayım. İki kızkardeşten biri mide kanseri oluyor. Zaten beklenen bir durummuş çünkü diğer aile bireyleri de de olmuş, ırsi bir hastalık söz konusu. Hasta olmayan kızkardeş ise midesini aldırıyor ve öyle yaşıyor. Doktoruna soruyorlar nasıl oluyor bu? Şöyle açıklıyor doktor; yemek borusunu direk ince bağırsağa bağladık, midenin eskisi gibi hayati bir işlevi kalmadı artık. Midenin başlıca görevi besini strelize etmek, depolamak ve emzimlerle parçalayarak sindirime yardımcı olmak. Şu an yaşadığımız çağda kimse yerden birşey alıp yemediğine göre midenin sterilize etmesine gerek yok. Doğada da avlanmadığımıza göre besin depolamaya da ihtiyacımız yok (yani av bulmadan aç kalınacak günleri kurtarmak için mide depolama merkezi) son görevi olan besinleri parçalama konusunda da azar azar yiyecek ve katı yiyecekleri mümkün mertebe püreye yakın kıvamda yiyecek.

Belki de çok uzun vadede başka organlarımıza da gerek kalmayacak
  • Paylaş
Teknolojinin evrimi insanı geçeceği için ya da farklı bir değiş ile insan evriminin teknolojiye yetişememesinden dolayı, insan zekasının makinelerde yaşayacağına ve hayatlarımızın birer mikrochipten ibaret olacağına dair bazı saçma salak düşüncelerim var. Hatta bazen hayatı sorguladığımda yapay zeka olmadığımı nereden bilebilirim gibi saçma salak bazı sorular aklıma gelmiyor değil... Bence bundan sonra ilgi çekici olan evrim insanlığa ve canlılara ait olmayacak.
  • Paylaş
Son zamanlarda insan beyninin küçülmeye başladığı farkedilmiş. Bilim adamlarına göre bunun iki sebebi olabilir
-gelişen teknoloji ile artık bir çok görevi beynimizin yapmasına gerek kalmadı ve bu sebeple zeka gerilemeye başladı
-beyinde artan bilgileri sığdırmak için eskileri sıkıştırılmaya ve yeni yer oluşturulmaya başladı.
bana göre beynimizi bazı konularda daha az kullanmaya başladığımız doğru olsa da sonuçta yine de daha çok şey düşünüyoruz daha çok kullanıyoruz beynimizi. Her şey hızlandı. Artık hiç bir vaktimizi boşa harcamıyoruz tuvalete giderken bile telefon elimizde oluyor, otobüs beklerken hatta bazen biriyle konuşurken bir yandan bir şey izleyebiliyoruz.multi-tasking dedikleri bu şey her nesilde artıyor ve bu da biliçli olmasa da bilinçaltına daha çok şeyin kaydedilmesi demek. Bu yüzden beynin yeni bilgilere yer açmak için eski bilgileri sıkıştırması bana çok mantıklı geldi.
  • Paylaş
1

Yolalinda, daha önce sorduğum bu soruya çok benzer bir soru sorulmuş ancak soruyu sorduktan sonra denk geldim :/ buradan ulaşabilirsiniz: inploid.com/t/insan-evriminin-varsayilan...

Bu tip bir değişimin oluşması ve gözlenmesi ne yazık ki bir ya da birkaç nesile sığabilecek bir gözlem olamaz. Mutasyon genlerde değişim yaparlar, evet çoğu ölümle sonuçlanır. Ama iyi sonuçları olacak bir mutasyon için insanların diğer insanları öldürmesi gerekir. Yoksa bu mutasyon nasıl evrim denilecek bir etki yaratsın. Diyelim üç kolla doğan bir insan, türüne göre hayatta kalma şansı yüksek ve üreme şansı daha fazladır. Ama bu mutasyonun dominant bir hale gelmesi için 2 kollu insanların ortadan kalkması gerekir. Tek başına mutasyon yeterli değildir, yararlı olmalı ve türüne üstünlük sağlamalıdır. Yani hayatta kalma şansı yüksek olmalıdır. Mesela bir virüs çıksa sadece 3 kollularda işe yaramasa, diğerleri ölse, dominant tür 3 kollu insanlar olur.
  • Paylaş
6

Yolalinda, neden diğer türün ölmesi gerekiyor o kısmı tam anlayamadım?mesela maymunlar yok olmadan insanlar yaşamını sürdürebilmiş, 3 kollu insan ile normal insan arasında rekabet olmadığı sürece birbirini nasıl etkilerler ki?

Gökhan Çancılar, Yo aslında o da mümkün, ama ben tam anlamıyla türlerin ayrılması konusuna değindim. Yoksa kahverengi bir ağaçta yaşayan kelebekler, yakında açılan bir fabrika nedeni ile kararan ağaçta saklanamaz hale gelebilirler. Bunun sonucunda o değişim onların yaşam şansını düşürür. Yaşayamayan da üreyemez. Kara kelebekler aynı ağaçta daha avantajlı hale gelir. Sonra biz de deriz ki bu ağaçta siyah kelebekler yaşıyor. Aslında maymunla insanın akrabalıkları çok yakın değildir. En azından daha yakın akrabaları vardır.

Yolalinda, ya ben okulda da adaptasyon-varyasyon-seleksiyon gibi kavramları çok karıştırıyordum.şimdi kafam karıştı biraz.sizin dediğinize göre zaten kara ve kahverengi olmak üzere iki çeşit kelebek var(hatta aynı tür olur bunlar) ve biri eleniyor doğadan.burada bir tür ayrılması söz konusu değil benim anladığım?
aslında daha fazla kafamızı karıştırmayalım bence bu konular hala çözülmemiş şeyler.evrim nasıl oluyor tam olarak hala bilmiyoruz.yani zürafanın boyu mu uzadı yoksa boyu uzun zürafalar mı hayatta kaldı,bunun cevabı bulunsa bile zürafadan başka canlıya nasıl geçiş yaşandı hep varsayımlarla açıklanıyor.

Gökhan Çancılar, Ya zaten ben kelebek olayını gözlemlenebilecek bir şey olarak örnek verdim. Tür ayrılması farklı. Ama yanıtta 3 kollu insan örneğine bakarsan, benim cevabım o.

Yolalinda, anladım gibi.sorularıma bu kadar sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim :D

Gökhan Çancılar, :) aslında bu konuda cevap mercii sayılacak biri değilim. Ama bazı konularda aydınlatabildiysem ne mutlu. Ben teşekkür ederim :)

Eğer soruda kastedilen, Darwin'in ortaya attığı Evrim Teorisi ile ilgiliyse, modern dünyada olacaklarla Darwin'in söyledikleri arasında ancak çok zayıf bir alâka kurulabilir, o da sadece 'mutasyon' kelimesiyle ilgili.

Yani her ikisinde de mutasyon sözkonusu.

Yani sadece değişimleri tanımlayan kavramın kelimesi ortak: mutasyon.

Çünkü Darwin'in savunduğuna göre canlılar milyonlarca yıl içerisinde ve doğal ortamda mutasyon geçiriyorlar.

Bugünkü modern dünyada ise canlılar (sadece insanlar değil) insanoğlunun doğayı mahvedici eylemlerinden, buluşlarından, yeniliklerinden ötürü mutasyon geçiriyorlar.
  • Paylaş
1

Yolalinda, soruda kastettiğim mutasyondan çok adaptasyon.yeni koşullara adapte olmak yani.her ikisinin de milyonlarca yıl süreceğinin farkındayım bir varsayım olarak ele alırsak neler olur diye sormak istemiştim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

396 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt