Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrim mi daha sancılıdır yoksa devrim mi?

Evrim kavramı uzun yıllar sürer ve bu süreci görmeye hiç bir insan ömrü yetmez. Çok uzun bir sürece yayılmıştır. Sonuçlarına bakılarak geçmişten gelen izleri incelenir ve bu şekilde yorum yapılır. Devrim ise hızlı ve yaygın bir şekilde yapılan değişimlerdir. Hangi alanda yapılırsa yapılsın devrim sürecini test eden insanlar, bu süreçten önceki durumla kıyaslamalar yapabilir ve zorlu geçebilir. Devrim sürecinin hızı hissedilir bir olgudur ve bu süreçte zorluklar meydana gelebilir. Ayrıca geçmişe dönülerek ve geçmişten bilgiler alınarak değil yeni bir yapının kazandırılması söz konusudur. Bu nedenle devrim süreci daha sancılıdır. Evrim sürecinin bir takım toplumlarda yarattığı sancıyı yüzyıllar geçmiş olsa da almak çok zordur. Yüzlerce yıllık geçmişi algılamakta zorlanan toplumlarda devrim yapmakta oldukça zor bir olasıdır...
  • Paylaş
Bu soruya tatminkar bir yanıt bulabilmek için kavramsal çerçevemizdeki "evrim" ve "devrim" ifadelerini iyi irdelememiz gerekir.

Evrim: Zamana yayılmış, sürekli, niteliksel ve niceliksel değişim sürecidir.
Devrim: Hızlı, köklü ve nitelikli değişimdir.

Evrim kavramı bir süreci, devrim kavramı ise bir hareketi temsil etmektedir. Tarihteki örneklerine bakıldığında neredeyse her zaman evrimin yeterli olmadığı ya da istenilen sonucu veremediği durumlarda içinde bulunulan koşulların devrimle revize edilmesi amaçlanmıştır.

Ancak ne yazık ki insanın doğası devrimsel değil, evrimseldir. Bu nedenledir ki doğasına aykırı olan bir hareketle karşılaştığında ciddi bir uyum sorunu yaşar ve bu sorunlar büyük sancıların yaşanmasına neden olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

576 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt