Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrim teorisi madem bilimin ışığında sürekli değişebilen bir şeydir. Öyleyse bugün doğru ise yarın yanlışlanabilirdir. Peki yanlışlanabilecek bir şey neden 1500 senedir yanlışlanamamış bir dinin karşısına konuluyor?

Buradaki mantığı kullanarak dünyanın en iyi kalecisinden daha iyi bir kaleci olduğumu söyleyebilirim. Kaleye hiç geçmedim, yani gol yiyebilir değilim. Bu sebeble hiç gol yemedim ki bu demek oluyor ki Manuel Neuer'den daha iyi bir kaleciyim.

Bir kalecinin başarısı gol yiyebilecekken gol yememesi ile ölçülür. Yani kaleye geçerek kendi kaleciliğini tartışmaya açması gerekir. Evrim Teorisi, yanlışlanabilirdir ve 150 senedir atış serbesttir ama yanlışlanamamıştır. Savunucuları peşinen eğer yanlışlanırsa vazgeçeceklerini taahhüt etmişlerdir. Din ise kutsal olduğu için tartışmaya açık değildir. Yani kalede değildir. İnananları için doğrudur inanmayanları için yanlıştır (yani 1500 senedir yanlışlanamamış değildir. Bilim açısından konu dışıdır; benim kalecilğim gibi).

Kısaca bilimsel teoriler için başarı yanlışlanabilirken yanlışlanmamış olmaktır.
 • Paylaş
3

Hakan, yazmama gerek kalmadı tam aklımdan geçenleri yazmışsınız inploid.com/ceyhuncakar . Oldu bitti ispatlanabilir bir şeyle, ispatlanamazın kıyasının saçma olduğunu anlatmaya çalıştım bu muhabbetlerde. Hem ateist dostlarıma, hemde inançlı dostlarıma. kimisi anladı kimisi anlamadı. Bu yazı da gayet anlaşılır ve objektif bir şekilde aslında ateizm ile din arasında ki bağlantının inanmak ya da inanamak olduğunu bunun haricinde teolojik açıdan yakın konular olmadığını en güzel şekilde açıklamış. tebrikler .

kaleci örneği iyiymiş yalnız :) kullanıcam bundan sonra .

Uğur Çakmak, Süper bir cevap olmuş

Birkan Aydin, Abi gelişine güzel yapıştırmışsın :)

Eveimin bilim ışığında sürekli değişmesi demek, keşfedilen yeni bulgular sonucunda içine yeni bilgiler eklenmesi demektir. Ki evrim şu ana kadar girdiği testlerin hemen hemen hepsinden deliksiz geçmiştir -geçemedikleri delil yetersizliğinden kaynaklanmaktadır - ve her gün geçtikçe arkeolojik kazılar sayesinde bulgular gittikçe artmaktadır. Öte yandan, kendi içinde çelişki barındıran, hiç bir kanıtı olmayan ve içinde bilime ters düşen bir sürü yazının bulunduğu bir kitabın yanlışlanmamış olduğunu düşünmek mantıksızlıktır. Burada sorulması gereken asıl soru şudur; Gerçekliği kanıtlanmış bir şey yerine insanlar neden hala gerçekten uzak ve yalan olduğu kanıtlanmış bir vahşi masal kitaplarına inanmakta ısrar ediyorlar?
 • Paylaş
İlk olarak, evrim dinin karşısına konmuş değildir. Evrimcilerin dinle falan bir dertleri de yoktur çünkü bilim ve din alakasız branşlardır.

Yanlışlama konusunda ise belirleyici faktör dogmatik olup olmamasıdır. Din dogmatik olduğundan doğrudan yanlışlanamaz belki ama dinlerin destekçileri gerek sayı gerek profil açısından değişir ve böylece kısmen yanlışlandığı söylenebilir.
 • Paylaş
O öyledir bu böyledir tartışmadan,kişisel düşüncelerimi katmadan kısa bir cevap vereceğim. Tanımları TDK'dan alıyorum;
Bilim: 1. Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim.
Teori: Bir olay, bir yapı ya da düzenin nedenlerini açıklamak isteyen genel düşünce, görüş; kuram.

E hepimiz öyle ya da böyle bir Tez/Kuram'ın aksi kanıtlanana -karşısına geçerli, mantıklı, elle tutulabilir kanıtlar konulana- yani geçerli bir hipotez sunulana kadar geçerli sayıldığını, doğru kabul edildiğini öğrendik biliyoruz.

Din:1. Din b. Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet. 2. Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen. 3. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült.


Yine bir çoğumuz okulda gördüğü Din Kültürü ve Felsefe derslerinde öğretmenlerinden dinin dogma kabul edildiğini duymuşuzdur. Şahsen benim dogma kelimesini ilk duyuşum bir Din Kültürü Öğretmenimden.

Dogma:1. Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi. 2.fel. Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas, inak: “Dogmaların en geçerli olduğu alan din alanıdır, burada yalnızca inanılır. ” -M. C. Anday.


Sadece sözlük anlamlarının bile yeterli bir açıklama olduğunu düşünüyorum.
 • Paylaş
@genetiker bilimsel yöntemin tek aracı deney değildir. Gözlem de önemli bir araçtır ve fosil kayıtlar bu konuda oldukça açıklayıcı. Yine de ille de deney dersen, E.coli ile çok nesiller süren bir deney okuduğumu hatırlıyorum.
 • Paylaş
1

Ökkeş İncirci, lütfen makalenin linkini koyabilir misin.

Allahım sen bu Evrimcilere akıl fikir ihsan eyle :)
 • Paylaş
son bır soz daha soyleyeyımde sız degıl ama okuyanlar yanlıs anlamasın beni. siz yanlısda anlasanız dogruda anlasanız farketmez. ben evrıme karsı olan yada evrıme saldırna bırı degılım verım calısmalarının bılım ıcın ne kadar onemlı oldugunuda bılıyorum. benım karsı cıktıgım evrım calısmalarının ıdeolojıler tarafındna ıstısmarıdır. dun bu tartısmanın bır benzerını canlı olarak bır bılım ınsanının esı ıle yaptık. bana amerıkadakı bılımadamalrının yuzde 80 ının , isvicredikilerin yuzde 100 nun, avrupadakılerın yuzde 90 nının ateıst oldugunu soyledı. bunun uzerıne uzun uzun tartıstık bana son sozu bu soyledıkelrıne sımdı cevap vermeyecegım. ama bunu n cevabını sana muhakak verecegım oldu. bende merakla beklıyorum. kendıelrının bıle tanrı paracacgı deıdklerı seyı yaratma adına yaptıkları bılımsel deneylerı vatıkanın ve evangelıstlerın engelledıgını soyleyen bu bılımadamalrının haysıyetı neredekı hala bu engellemelere ragmen o kurumlarda calısıyorlar ve bılımın gercekelrını halktan gızlıyorlar. eskıden bu dedıklerınızı heyecanlı dusunen ve fıkrı aksıyonlara ıhtıyac duyan beyınler belkı cok daha cabuk kabul ederdı. ama ıletısımın bu kadar yaygın ve kolay oldugu bır donemde sız sadece basınızı kuma gomer kendı dunyanızda yasarsınız. evrım kuramı bır gun kuram olmaktan cıkıpda noktasına vırgulune kadar degıstırılmeden ıspatlkanırsa dahı bıle ( kı sımdıden defalarca degısıklıge ugramıstır) bunun yaratılıs teorısıyle celısmeyecegını aksıne onu destekleyecegınıde anlayamassınız. cunku sız dını pozitivist bır bakısla degerlendırıyorursunuz . ogretısı maddi olmayan bir seyın anlasılması da maddi arac ve gozlemlerle mumkun degıldır. eger bılım hakkınd aen ufak bır bılgınız var ıse deneye tabı tutulamayan, yada modellenemeyen seylerın bılımsel olarak arastırılamayacagınıda bılırsınız. bu bılım felsefesının ılk kuralıdır. gercı sızlerın bılım tarıfıde , bılım adamı tarıfıde tumden gelım metoduyla sekıllendıgı ıcın bunu kabullenmenız mumkun degıldır. kafanızda bır bılım ve bılımadamı protıpı belırler ve bılım budur, bılım adamıda suna denır dersenız. alın hayrını gorun derız bızde.
 • Paylaş
Bu tür teorilere din aracılığı ile karşı çıkmamız biraz saçma değilmi?
 • Paylaş
2

Erdal, Arkadaşım kuram bu teori değil!

Bosch Wear, erdel bey başka bir soru üzerine yaptığımız araştırmada TDK sözlüğünde teori kelimesinin kuram ile aynı anlama geldiğini bizler de şaşırarak öğrendik. Sözlükte teori kelimesinin kelime anlamı olarak "Bkz: Kuram" yazısından başka bir açıklama bulunmamakta.

@chamacon evrim teorisi bugun darvinin idda ettiği pek çok şeyden uzaklaşmıştır. mesela darvin türlerin bir soy hattı boyunca birinden diğerine evrildiğini söylemiştir. bugünün evrimcileri ise ortak ata kavramı ile evrimi açıklamaktadır. yarın ise nasıl açıklayacaklar merak konusu.
 • Paylaş
Evrim teorisi bilimin ışığında değişmez, sürekli gelişir ve çözülür, dediğin gibi bazı şeyler bugün doğruysa yarın yanlış olduğu çıkabilir bu bilimin gereğidir böyle böyle asıl doğru bulunur. Ancak bunu sanki evrimin verdiği tüm şeyler yanlışlanabilirmiş gibi söylemen doğru değil. Zaten evrim dine karşı konulmuyor, sadece evrim çözüldükçe her şey belirginleştikçe kitapların söylediklerinin çarpıklığı ortaya çıkıyor ve bu ortaya çıkarılan gerçekleri yedirmeyen din kurumu evrime karşı savaş açar duruma geliyor, bunu gören bilim insanlarda doğal olarak dini kurumlardan gelen eleştirilere karşı kendilerini savunuyor ve sadece bilim olarak ortaya çıkan bir kuram, dinsizleştirme kuramına kadar evriliyor! Sonuç olarak din kurumlarınını evrimin belli SONUÇLARINDAN dolayı bu kadar agresifleşen tavrının sebebini kestirmek kolaylaşıyor.
 • Paylaş
1500 yıldır nasıl yanlışlanamamış? yanlışlanamadı ise neden tüm dünyada müslüman kanı akıyor. neden müslümanlar komşuları açken tok yatıyor. neden mezhep mezhep çatışıyor.
 • Paylaş
bunu cevap olarakmı goruyorsunuz. gercekten enteresan bur zıhnıyet.yalan soylemeyın demekmı masal, yoksullara ayrdım edın, ezılımıslerı koruyun, uzerınıze dusman gelırse sınmeyın onlara karsı savasın. anne banızı ve akrabalarınızı gozetın.dındarlar herseyı sorgular sorgulamadıkları tek sey vahyın akaıd kısmıdır. oda ınanana kadar sorgulanmıstır zaten. ama bunu anlayamayacak kadar gozlerınız kapalı ıse bu dındarların degıl sızın problemınız. ayetı kerımde allah ne guzel ıfade etmıstır. kalplerınız katılastı,tas gıbı hatta dahada katı.ç cunku oyle taslar vardırkı bagrından su fıskırı, oyle taslar vardırkı allahın azametınden yuvarlanır gıder. benım hayal dunyam yokur. ben sızın gıbı utopık ıdealler pesınd efaland adegılım. ben yasadıgım dunyanın gercekelrıne gore yasamaya calısna bırıyım sadece. bır ınsanın hayal ıcınd eyasaması ıcın olmayan seyelrı kendısıne dustur edınmesı lazım. yok ıle yok olması muhtemel olan sey aynı seydegıldır. eskıden bılımadamalrı felsefede bılırlerdı ama bu pozıtıvıst mantık felsefeyıde ellerınden alınca dusunme ozurlu olmuslar herhalde. yaratıcının varlıgı kanıtlanamaz. bızatıhı var olması gerekmektedır. yaratıcısız hayat abesdır,muhaldır, anlamsızdır. sız yaratıcıya ne dersenız deyın,ıster allah,ister kutsal ruh,ister tabiat (kı bu mumkun dgeıl bırsey hem yaratılmıs hem yaradan olamaz) nıhayetınd ehcıbırsye degısmez bır ılk sebep varıdr. bız dındar ınsanalr olarak bu ılk sebebı ahlakı bı yukumluluk olarak algılıyoruz, sizse her turlu cesıtlılıgı reddetmek olarak. tercıh sızın. bız sıze gore hayal olan yasantımızdan gayet memnunuz.her gun yattıgımızda ve kalktıgımızda kendımızı sorguluyorsak bu ınancımızdandır. sizin ise yaptıklarınızın vıcdanınızda hıcbır yerı olamaz(gene kendı goruslerınıze gore)oysa bunun hıc de boyule olmadıgını, vıcdanınızın sızı sureklı reddettıgını sızde bılıyorsunuz. topraga yaklastıkca dahada guclenecegınıde bız bılıyoruz.
 • Paylaş
kasif kardeşim ahiretin varlığı fikri insanları nefisle mücadeleye iter .(şimdi birileri nefis yoktur bilimsel olarak ıspatla falan der ama sittiret onları) bu mücadele alah ı bulmanın yolunu açar. yolu rahman adıyla görenler daha bir sevgi ve aşk la allah a giderler. kahhar adıyla görenler kaçmaya başlarlar. kaçamayacaklarını anladıklarında inanmaya başlarlar işte o anda nefis devreye girer. nefsi mağlup edenler hidayete ererler nefse mağlup olanlar son çare inkar ederler... yaratıcıyada yeni bir tanım getirip adını doğa koyarlar sonrada eklerler evet bir güç var ama allah yok derler... sen benim dinim zaten bana bilimi emretmiş dersin o sana hadi lan pis yobaz der din le bilimin bir araya gelmesine tahammül edemez . yukardan beri yazılanları okuduğunda göreceğin şey :sen saygı duy dersin o hakaret eder. hayatında kuran ı kerim in kapağını açmamş adamlar içindeki çelişkilerden bahsederler. birini söyle dediğinde senin sığ beynin almaz inanmaya devam et derler. biraz daha zorlarlarsa senin benim varlığımızıda inkar edebilirler çünkü onlara göre dünyada hala allah a inanan insnlar olmamalıdır. o herşeyi açıklarken kullandıkları ama hiç birşeyi açıklayamayan doğa olarak adlandırdıkları güç(bana görede bir güç var ve bu güç beni yaratan alemleri yaratan yüce allah tır) onlara evrimin en büyüğünü yaşattığı gün gerçeği görecekle ama o gün çok geç olacak...
 • Paylaş
giardano sen okurken kelımelrı bırbırınden ayırıp ısıne gelen kısmını almak gıbı sence cok guzel ama gercekte berbat bır duruma dusmussun. benım o bılım adamalrını yazma sebeboım bunun aslınd aolmadıgı halde sızın gıbılerın kendıne mesnet edınme adına boyle yalanları cok yalan soyleyebıldıgını gostermektı. bu oranlarda bılımadamının ateıst olması demek dunyanın ateıst olması demektır zaten. bununla ılgılı bır anketmı yapmıslar. bılımadamalrına ınancınız ne dıye sorupda sonucunun ıstatıstıgınımı tutmuslar. ve gene aynı yerde aynı sozler. dedım ya sız ınsanlık tarıhı boyunca gormemek ıcın gozunuzu kapatan sonrad ayok dıyen bı turun temsılcısısınız. halka daha bana kuranı bırak gıbı sacma sapan seyler soyleyebılıyorsun ama bu son kez yazısım. cunku sızın gıbıler ıcın allah cc. cahıllerle karsılastıgınız zaman selam deyın gecın dıyor. bende oyle yapıyorum. once sorulara cevap vermeyı ogrenın kı durust ve sorgulayan bırı oldugunuzu anlayalım. ondan sonr akonusmak gerekırs ekonusacak bırısını bulursunuz. selam.......
 • Paylaş
yahu kaşif seni duymayan adamlara ne anlatmaya çalışıyon. adamlar inkarı yaşam şekli olarak tercih etmişler. bırak onlar ''doğada'' eşi bulunmaz birer kütük olarak yaşamaya yada yaşadıklarını sanmaya, öldükleri zaman da her kütük gibi biraz kül biraz duman (ama sonsuzlukta sonsuz bir duman olacaklarına inanmasalarda) olup yok olacaklarına inanarak yaşamaya devam etsinler...
 • Paylaş
İslamın yanlışlanamadığını düşünmek için İslam karşıtı literatürü detaylı bir şekilde incelememiş olmak gerekir. Kuran'daki olgusal hatalar ve mantıksal çelişkiler İslamın insan ürünü olduğunu göstermek için yeterlidir. Tabii bunları görebilmek için olaya dışarıdan öbjektif olarak bakabilmek gerekir. Bütün kalbiyle iman etmiş ve aklında en ufak bir şüpheye bile yer olmayan birisinin bu bahsettiğim hata ve çelişkileri görmesi zaten mümkün değildir. Olay aslında bundan ibaret...
 • Paylaş
Evrim Teorisi, bilimdir. Bir bilim ögesinin dinle karşılaştırılması söz konusu bile değildir. Evrimin dinle karıştırılması tamamen "insanın yaradılışı" ile ilgili olmakla beraber evrim teorisi bunun çok ötesinde tüm canlılığı kapsar.
 • Paylaş
Evrim teorisi adı üstünde teoridir:)
 • Paylaş
Çünkü bilimsel olarak bu teoriyi eritecek yeni hipotez yok
 • Paylaş
@archieboy evrime bilim diyorsun. peki bilimsel teorinin bir özelliği olan deneyle tekrarlanabilirliği bana evrimde gösterebilir misin?
 • Paylaş
7

Erdal, Bilim bunu da gösterebilir laboraratuvarda ortamında belli bir hücre türünü çevresel şartlarını değiştirerek manipüle edebiliyorlar soğuğa dayanıklıdan sıcağa dayanıklı bir tür elde edebilioylar normalde oksijenle çoğalanı başka bir yaşam enerjisiyle çoğaltabilecek hale getirebiliyorlar! hatta daha da ileri gidip sadece bir dna dan canlı yaratabiliyorlar bu da sadece tanrının yarabileceği canlı tezini çürütür oluyor.

kasif, olamayacagı manasına gelmez genetiker. evrım kuramı henuz bebek sayılır. ustelıkde ıdeolojıler tarafındna sakat bırakılmıs bır bebek. ama bılımadamları bundan vazgecmedıgıne gore muhakkak en azındna benım anlayamadıgım bır yonu vardır dıye dusunuyorum.

Erdal, Gülünç iddia mı? Bence senın bu kendinden emin halin gülünç. Buyur sana insan tarafından üretilen canlı kanıtı! ntvmsnbc.com/id/25097428/

kasif, erdaloku kendı nıcınızde tutarlı olun. ınsan canlı bıle uretır.onda bu gucun oldugu zaten asıkar. sorun o canlıyı yoktan degıl elındekı malzemelerden uretmesındedır. yaratılıs dedıgın sey ıse yoktan varolmayı kapsar. bunu bılımın acıklaması mumkun olamayacagı gıbı bu konuda konusmasıda yersızdır.

kasif, belırttıgın lınkıde oudum. oda kolnlamanın farklı bır turu. labaratuvarda uretılen dna bakterılerdne kopyalanmıs bır dna .burda ıkı buyuk yanılgınız var.1.si demın bahsettıgım sey 2. si ise henuz bunlar yapılan calısmalarve bunlar yaklasık 150 yıldır sureklı yapılıyor. her yenı gelısmedede gordunuzmu tanrıya gerek yok denıyor ama genede hıcbır sonuc cıkmıyor. . burda suc bılımde degılde ordan cıkarmak ıstedıgını cıkaranlarda sanırım.

kasif, bılım bugun yuzde yuz sentetik bir insan var etse dahi bu dınlerın mesajıyla celısecek bırsey degıldır. bu dındarların algısına darbe vuracak bırseydırkı bencede harıka bırsey olur. ama Ozellıkle ıslamın bundna hıcbır dareb almayacagından oysakı ınsnalık tarıhını 10 000 yıldan ıbaret sayan yahudılık ve hrıstıyanlıgın cok buyuk darbeler olacagından emın olabılırsın.

Ökkeş İncirci, bana bir tane makale göster ki soğuğa dayanıklı türden sıcağa dayanıklı tür geliştirilmiş veya hücrenin kullandığı enerji türü değiştirilmiş olsun. işin magazininden öteye gitmeyen gülünç iddialar bunlar.

asıl ilginci ise, dinin kanıtı da öldükten sonra dinde bahsedilen öteki dünyada...
 • Paylaş
tüm kuramlar gibi evrim kuramının da tüm doğruları yanlışlanabilirdir. bilimin bizzat kendisi bunu gerektirir. hiç bir yerde evrimin veya newtonun veya faradayın değiştirilemez kuralları diye bir başlık gördün mü? göremezsin. ben de buna dayanarak diyorum ki; kaygan bir zemin üzerine kurulu bir kurama göre insanın hayat yaşaması çok sakıncalı bir iştir. hele hele 1500 senedir bir harfi bile değişmemiş kitapla karşılaştırırsak, gerçek bütün yüzüyle ortaya çıkar.
 • Paylaş
2

Erdal, Sen anlayamadığın için kuramı kaygan zeminde olduğunu söylüyorsun. 1500 yıldır değişmediğini iddia ettiğin kitabın nelerden etkilenerek yazıldığını harfi harfine açıklardım sana ancak kabullenmek önemli bir unsurdur sende o unsuru göremediğim için yormayayım kendimi. hayatının ortlarında oldugunu farz ederek bilimin ışığı peşinden gittiiğin özgünsüz fikirlerin hatalı olduğunu senin anlayacağın seviyeye indirecek şu anki seviye anlayamacağın bir halde sana bazı şeylerin doğruluğu ya da yanlışlıgını gostermeyecek kadar ön yargılısın ve sabit fikirliisin

Ökkeş İncirci, en azından kimseye sataşmadan kendimi ifade ediyorum dostum

yani evrim teoresi emperyalizmin ürünü barış dini de münafıklar yüzünden ortada yok öyle mi? başka dinlerde adem ve havva yok mu zannediyosunuz. bi insan önce iphonelarından blackberrylerinden arınmalı mesela bu ülkede 1 milyonu bi ayda göremeyen müslümanlar aç. o bakımdan.
 • Paylaş
sadece muslumanlar degıl acolanlar emperyalıstlerın gudumune oyle yada boyle br sekılde gırmıs herkes ac. afrıkada hındıstanda.latın ameırkada aclıktan olenler sadece tembellıklerındenmı ac kalıyorlar.ıclerınd ehındularda var, hrıstıyanlarda kabıle dını mensuplarıda. ustelık ben evrım teorısını suclamadım. bunun herkes ıcın gecerlı oldugunu ıfade etmek ıcın soyledım. dunyad aclık varsa bunun sorumlusunun kım oldugunu bıldırmek ıcın soyledım. cope attıkları yemeklerle dunyayı besler bu serefsızler. ama bırılerının ac kalması gerekıyorkı kendı saltanatları devam etsın. amerıkanın en buyuk gelır kalemıne bır bakrsan bunu daha ıyı anlarsın. dunyanın en buyuk sılah uretıcısı. bu sanayının ayakta kalması ıcın bırılerının savasması gerekıyor.olen baskasının cocukları olunca emperyalıstler ıcın her sey normaldır. ne zamankı o sılah kendılerıne doner karsısındakıler terorıst kan emıcı canı olur. oldurmenın ıdeolojısı olmaz reya. ayrıca vcanı yananbırısındende saglıklı hareket beklenmez.
 • Paylaş
Tebrik ederim REYA harikasın gerçekten...bir insan Iphone ile blackberry'i Evrim ve din tartışmsının içine nasıl sokar inanılır gibi değil :)Bu mantıkla Evrimi savunsan ne olur Yaratılışı savunsan ne olur...
 • Paylaş
ben reyanın herhangı bırseyı savıundugunu dusunmuyorum kaangok. celıskılere dıkkat cekıyor.haklı da. ama sucun donup dolasıpda ıslama cıkması ılgınc. gercı bu tartısmanın konusuda cok ılgınc ya. bılım adamlarının ugrastıgı bır konu ıle bır dının karsı karsıya konulması kadar yanlıs bısey olamaz. bu yanlısı hem dındarlar hemde modern ıdeolojıler yapıyor. dındarlar sucu evrım kuramın atıp onu reddedıyor. ıdeolıjılerde dınlere atıp onu. bır dın 1500 yıl degıl 150 bın yıl gecesede yanlıslanamaz. cunku ımana yonelıktır. ınanır yada ınanmassın. evrım kuramı ıse bılım adamalrının ugrastıgı bır alt bılım daldırı. eger bılımadamalrı hala bu kuramda bısye buluyorlarsa faydasını murad ettıklerındne olsa gerek. her ne kadar hala kuramsa da henuz safsata oldugu da ıspatlanmıs degıldır. cunku mılyonlarca yılın hesabı 100 yılda cozlemeyecek kadar zordur. bırakın bılımadamalrı bunu tartıssın dursun. dogrumu yanlısmı onlar karar versın. ama bılımadamalrıda hadlerını bılsın ve ınsanalrın ınancları hakkında sacma, palavra gıbı ıfadeler kullanmasın.
 • Paylaş
evrim teorisinin 1500 yıllık dine karşı konmuş bi tehdit olarak algılanmamasını tavsiye ederim. ayrıca allah bi dine inandıklarını söyleyenlere ait değildir. garibanların üzerine yağan bombalar üzerinden hislenirken tubitak mart 2009 kapağını darwini koydu diye Bilim ve Teknik dergisinin genel Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman ın görevden alınmasını normal karşılayabilecek bi bakış açısı bizi asla geliştiremez akılsızlığa sürükler. herşeyi kendi alanına bırakın. dini dine..bilimi bilime..emperyalizmi de başka bi başlık altına hatta.
 • Paylaş
ALırım kullanırım ve kullanıyorum, Sen önce kendi kafanda insan ayrımcılığı yapmaktan vazgeç...Profilindeki köpek sanırım senin, o köpeği düşündüğün kadar ve o na harcadığın para kadar kafalarına bomba yağan çocukları düşünüp hiç yardım ettinmi çok merak ediyorum...
 • Paylaş
Çok sakinim, hiç öfkeli değilim...gerçek ten beni bir tanısan emin ol benim nekadar kibar ve sakin olduğuma şaşarsın :)
 • Paylaş
Bu linkten de göreceğiniz gibi evrim mi dine saldırıyor din mi evrime ? İnsanların bilimsel gelişimine izin dahi vermeyen ve evrimi dinsizlik olarak tanıtan kişileri mi itibar gösterim yoksa profesörlere mi? Nature, Sicience, BBC gibi hakemli dergilere mi? Din hiçbir zaman insanın gelişmesini istemez insan ne kadar cahil kalırsa yönetmek o kadar kolaylaşır aksini iddia etmeyin yok kuran söyle diyor ayetler şöyle diyor öyle diyebilir ayetler ama farklı yorumlayan insanlar o söylenenleri öyle bir manipüle ediyorlar ki ayetlerin ya da kuranın bilimle olan iyi şeylelerini ortadan kaldırıp kendi hegomonylarını kuruyorlar.
 • Paylaş
1

Ökkeş İncirci, linkteki olay bizim üniversitelerimizin biyoloji bölümlerinin hepside şuanda aktif olarak yapılmakta. recombinant DNA teknolojisi denilen bu işin yeni bir hücre yaratmakla uzak-yakın hiçbir ilgisi yok. ama NTV işte nalıncının keseri gibi hep kendine yontuyor

Bilimin mantığında aksi ispat edilinceye kadar geçerli olması yatar. Bilimin güzelliği de işte buradadır. Bilim, sana bana göre değişmez. Tıpkı mesela burada evrim teorine sabah akşam saldıran zihniyetin, evrim teorisinin gerçekliğini değiştiremeyeceği gibi. Ayrıca, 1500 senedir yanlışlanamamış bir dinin karşısına herhangi bir şey konması konusuna gelince, bu komik bir saptama, çünkü zaten dinin doğrulanması diye bir şey konusu değil. Dinler, ispata dayanmayan dogmatik inançlar ile oluşmuştur ve kısaca masaldırlar.
 • Paylaş
Bilimin mantığında aksi ispat edilinceye kadar geçerli olması yatar. Bilimin güzelliği de işte buradadır. Bilim, sana bana göre değişmez. Tıpkı mesela burada evrim teorine sabah akşam saldıran zihniyetin, evrim teorisinin gerçekliğini değiştiremeyeceği gibi. Ayrıca, 1500 senedir yanlışlanamamış bir dinin karşısına herhangi bir şey konması konusuna gelince, bu komik bir saptama, çünkü zaten dinin doğrulanması diye bir şey konusu değil. Dinler, ispata dayanmayan dogmatik inançlar ile oluşmuştur ve kısaca masaldırlar.
 • Paylaş
çünkü bilim elimle tutuğuma inanırım diyor. ama şüphesiide var senin dediğin gibi. dini yanlışlamıyor çünkü alanı değil. bilim için din. kurtadam gerçekmi değilmi sorusu ile aynı. hiç birşeye hizmet etmez
 • Paylaş
bence kimsenin herhangi bir dinin karşısına kkoyduğu yok evrim teorisini..ervimciler gouruşlerini bildiriyor,buna karşı olanlar türüyor sadece.o da genelde aşırı muhafakar kesimler vs..kmiseye ithafen yapmıyor çalışmalarını evrimciler..bilimsel olgu mantığıyla adamlar kendince çalışmalarını yapıyorlar ve dünyayla paylaşıyorlar...
 • Paylaş
Buradaki bazı yorumlarda yazılanların aksine Evrim hiçbir zaman dine saldırmamıştır. Sadece dinin temelini çürüten ve yaratıcının varlığını sorgulayan yegane teori olması yüzünden dinciler tarafından tehlike olarak algılanmış ve en baştan beri onların periyodik saldırılarına uğramıştır. Ve günümüzde de 21.yüzyılın bilim ve teknolojisine rağmen bu anlamsız saldırı hala devam etmektedir. Bu haksız ve çirkin saldırılar bazı ülkelerde amaçlarına ulaşıyor ve Evrim oralarda artık okulda okunmaz hale geliyor (Türkiye), yaratılışçılık gibi safsata bilimle aynı kefene konulmaya başlıyor (ABD). Bu durum karşısında rasyonel düşünen, sorgulayan ve bilime sahip çıkan her birey artık Evrimi dincilerin saldırısına karşı koruma görevini üstlenmek zorunda kalıyor ister istemez. Çünkü bilime, mantığa ve rasyonelliğe ters düşen, insanların zihinlerini zehirleyen, mantıklı düşünerek doğru karar vermesini engelleyen, gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan, tamamıyla hayal ürünü ortaçağ’dan kalma hikayeler üzerine kurulu bir görüş günümüz enformasyon, bilim ve teknoloji çağında rağbet edilmemeli ve ortadan kaldırılmalıdır.
 • Paylaş
din le evrimi karşılaştıranların denyoluğu
 • Paylaş
çok haklsınız ama insanlar sürekli sorumlulukkardan kaçmak istiyorlar bu nedenle inanan evrime buna göre kaç kez yanlışlanırsa yanlışlansın inanıyor ne kadar yazık gercekten kendi elimizle kendimizi ateşe atıyoruz cennetler bizi beklerken
 • Paylaş
Ne garip bir diyalog kuruldu burda herkes benim dediğim doğru diye kelimelerin ucudan tutmuş çekiştirip durmakta. Radikal Müslümalığın kucağına düşüp islama zarar verenleri mi ararsın. Müslümanlar bugünün dünyasında sefaleti yaşıyor diye islam çöktü, bitti diyeni mi. Yoksa Evrim teorisinin sosyal hayattaki yeri hakkında az düşünüp “ evrim bir bilimdir, müslümanlar onu islamın düşmanı olarak algılayıp reaksiyonel tavır takınıyor” diyeni mi. Yada 1500 sene öncesinin insanlığından beri kabul edilegelmiş bir din içinhala doğrulanmamıştır iddiasında olanı mı.
 • Paylaş
yaratılışı savunan prof. lar kim merak ettim. yani ilahiyatçılar bir yana da ben hiç rastlamadım cahilliğime verin. kim onlar?
 • Paylaş
evrim değişimdir... ve hiçbir değişim yaratılmışlığı inkar edemez... işte doğal seçilim, doğa , evrimsel süreç diye açıklanan ama aslında hiçbişeyi açıklayamayan kelimelerde perde arkasında bir yaratıcı olduğunun açık delilidir... evrimcilerin hatası ALLAH ıinkar etmeleridir... yüce yaratıcının gücünü doğanın gücü olarak açıklarlar... yaradılışı bilimsel olarak çok güzel anlatırlar ve ensonunda yaratıcı yok derler... sanırım genetik bilimcilere önce ateistlik öğretiliyor...
 • Paylaş
Bir ataist bile yaratıcının olduğuna inanır fakat inadını buna inanmaya mani olur. Darvinizm de böyle birşetydir. Biri bir safsata uydurmuş. Savunanların bile inanmadığını inanıyorum
 • Paylaş
Soru sorabilmek için bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Elbette düzgün soru sorabilmek için de düzgün bir Türkçeye sahip olmak gerekir. "Yanlışlanmak" diye bir Türkçe kelime yoktur. Evrimin dinin karşısına koyan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanların işidir. Halbuki gerçekte böyle bir karşılaştırma yoktur. Yaratılış üzerine dini kitaplarda yazılanlar oldukça sınırlıdır, canlıların evrim geçirdiğini dile getirmek inkarcılık yapmak değildir.
 • Paylaş
Öncelikle son derece hassas konularda soru sorarken dikkatli olmak gerekir, ylanızca "kelime" sallama değil sorunun kendisi de sallamadır. Ayrıca her kelimeye dikkat edilmelidir. Evrim teorisi ile İslamiyet çatışması yoktur, sallama bir çatışmadır. Evrime ilk karşı çıkanlar yobaz hristiyanlardır. Evrimi savunmak diye bir terim de yoktur. Evrim araştırılacak bir konudur, ispatlanır ya da ispatlanmaz, savunma karşıt durumlar için geçerlidir. Ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi İnsan suresinde aslında evrimi tarif edebileceği de düşünülmektedir. Zira su hayatın başlangıcıdır. Kur'an sudan nasıl insanın yaratıldığını anlatsa sanırım bu bilgi insanlara ağır gelirdi. Sonuçta kitapta yazan zaman kavramı günümüzden farklı olduğu için insanın sudan hangi aşamalarla yaratıldığını ve ne kadar sürdüğünü bilemiyoruz. Ayrıca İslamın bilimle ne kadar örtüştüğü ise bu surede gizlidir.
 • Paylaş
Sevgili Giordano, yazılarından açıkça görüldüğü gibi Gesler ağzı bozuk terbiyesiz herifin teki ve Kaşif’in avukatı olmaya çalışmış, birlikte saçmalak istiyor.… Diğeri de kardeşim sen bu üslupla tartışmaya girme dememiş… zaten bunlar aynı taraftan olsunlar yeter… Ben ise şimdi bunu yazıyorum çünkü, kendilerine hatırlatmak isterim; hey yaratılışçılar unutuyorsunuz galiba ama istediğiniz kadar çirkinleşin evrim evrimdir, bilimsel sonuçlar öyle sizin b.k atmanızla değiştirilemez. Ne yazarsanız yazın, bilimsel sonuç varsa vardır, bu da demektir ki evrim bilimsel bir gerçekliktir. Bazı yaradılışçılar, kendi savundukları şeyde ortada kanıt manıt olmadığı için işi küfüre getirmeye, ağız bozmaya bayılırlar, şahsen ben şaşırmadım. Ben de diyorum ki o zaman, mesela bence Gesler, kütükleri çok seviyor ya, o kütükle istediğini yapıp kendi kendine takılabilir mesela… sakıncası yok… İstediği kadar da atıp tutsun… Neyse buarada Science dergisi gibi bir derginin sonuçlarını paylaştığı için Giordano’ya teşekkür etmek isterim. Kaşif de martaval okumanın yanısıra, Seed dergisinin anket sonuçlarını paylaşmış. O da sağolsun tabi ki. Kaldı ki sonuçlar doğru da olabilir, ama konumuz açısından pek önemli görünmüyor, çünkü Seed dergisine göre soru sorulan bilim adamlarının en az yarısı Sosyal Bilim ve Tıp’ta çalışanlar. Ve yaratıcıya inanların çoğunun onlardan çıkmış olduğu bariz belli. Bir kere Sosyal bilimler ve tıp gerçek doğa bilimleri (Fizik, Biyoloji, Kimya, Astronomi vs) gibi doğa, evren, evrim ve canlıların kökeni gibi konularla ilgilenmiyorlar. Hatta sosyal bilimlerin hepsi sonradan bilim olarak ortaya çıktılar ve bilimsel metodu daha yeni yeni kullanıyorlar. Dolayısıyla tıpçılar, sosyal bilimciler, bilgisayarcılar, mühendisler kendi alanlarında dinle herhangi bir problem yaşamadan çalışmalarını sürdürebilirler. Bunlar bilim adamları olmalarına rağmen günlük hayatta bilimsel düşünmüyorlardır. Daha doğrusu, bilimi şu ya da bu nedenle meslek olarak seçmişler ama sorgulama, şüphe duyma ve araştırma gibi yöntemleri sadece mesleki konularda kullanıyorlar. Tanrı ise mesleklerine pek sık girmediği için pek sorun da yaşamıyorlar. Ama şunu bilmek gerekiyor ki, hiçbir şekilde tanrıyı kendi çalışmalarına da ekleyemezler. Çünkü yaratıcının bilimsel olmadığını onlar da biliyorlar ve eğer cesaret edip tanrıyı bir parametre olarak çalışmalarına eklerlerse bilim dünyasından anında aforoz edilirler. İnandıkları tanrıyı bilimsel çalışmalarına ekleselerdi kanıtlamaları gerekirdi ki bunu yapamıyorlar. Kendi inandıkları tanrının arkasında duramıyorlar çünkü onu savunacak kanıt yok ellerinde. Ama işte anlayana…
 • Paylaş
evrim savunularak veya reddederek araştırılır. Çünkü bilimsel araştırma yöntemine göre bilim adamı bir hipotez kurar yani evrim çalışıyorsa önce kişisel düşüncesini ortaya koyar sonra deney ve gözlem yaparak hipotezini araştırır. bu şekilde işleyen bir süreç olunca deneye sonuçları ;hipoteze uydurulmak amacıyla(en kaba tabirle), çarptırılırarak hipotez bilim dünyasında tartışmalara atılır. bir süre sonra da teori olmuştur. evrim için bu söylediklerim de tamamen geçerlidir.
 • Paylaş
@genetiker bahsedilen savunma, dine karşı yapılan savunmadır. iki bilim adamı veya araştırmacılar arasında olan bilgi belge ve deneylere dayanan araştırmalar kastedilmemiştir. din ile evrimi karşı karşıya getirmek ve savunma yapmak doğru değildir. evrimi bilim adamları araştırıp birbirlerine karşı savunurlar. eğer müslüman bir bilim adamı kur'an dan yol çıkarak araştırmalarına dahil etmiş ise taraf savunması gerçekleşir ancak evrim teorisi ile yine din karşılaştırılamaz. çağlar boyu islam dini bilimin önünü açan bir din olmuştur. müslüman bilim adamları matematik, tıp, fizik dalında bir çok araştımada yapmıştır. 800'lü yıllarda batı yobazlığın etkisindeyken müslümanlıkla karanlık çağdan kurtulan islam dünyası tüm bilimlerde ilerlemiştir. bir örnek vereyim, batı, dünyanın yuvarlak olduğunu 1500'lü yıllarda öğrenmişken, müslüman bilim adamları 600 sene evvel dünyanın yuvarlak olduğunu biliyor ve çevresini hesaplayabiliyorlardı! . hristiyan yobazlar bilimle uğraşan "vay bizim kitapta böyle birşey yazmıyor" diye bilim adamlarını keserken islam altın çağını yaşıyordu. işte bu yüzden din ile evrim karşı karşıya getirilmemelidir. Evrim araştırılması gereken bir konudur. Ayrıca yine İslam, altın çağda bilim adamlarının önünü kesmemiştir. Evrim-din tartışması da İslami kesime bile bile sokulmuştur, karanlıkta kalsın toplum diye. Çünkü bugün evrime sataşan yarın başka dallara da sataşacaktır. Şimdi ismini hatırlamadığım Müslüman Bilim adamı dünyanın çevresini 800-900'lü yıllarda hesaplarken islam önünü kesmemiştir. Bilim 1 doğruyu bulana kadar 10 belki de 100 yanlışı test etmesi gerekir, geçmişte İslam bilimin önünü kesmiyordu, şimdi de kesmemesi gerekir, evrim hala araştırılıyor sonunda gerçek ortaya çıkacak belki var belki yok. Bırakalım da araştırılsın, körlemesine engel çekmeyelim gözlere, sonunda ulaşılacak nokta hayırlı olacaktır. Bahsedilen konu (İnsan Suresi) ile ilgili bir link veremem, çünkü yazılı olarak okuduğum bir bilgidir.
 • Paylaş
Başta üç beş kelime yazmıştım, sonradan sayın tek tanrılı din mensuplarının sahip olduklarını idda ettikleri engin bilgilere rağmen kendi dillerini bile yazmaktan aciz olduklarını tekrardan tecrübe edip dilini bile öğrenemeyen müthiş zekalara karşı tartışamayacağımı anladım. Neyse tartışmayacağım tabii ki ama sayın tek tanrılı din mensupları aklıma takılan ufak bir soru var. Şimdi biz evrimleşmedik de Adem ve Havva'dan türedik ya, hani bunların da çocukları oldu ya, acaba diyorum çocuklar kendi aralarında mı cinsel ilişkiye girip bizleri türettiler yoksa fransız sanat filmlerinde olduğu gibi işi ailecek mi pişirdiler? Birinci dereceden akrabalarla işi pişirmek dininizde günah değil mi? Yoksa siz de hristiyan inancında olduğu gibi günah ürünleri misiniz? Bir de birinci dereceden akrabalarla yapılan çocuklar genellikle sakat doğuyor. Acaba bu bilimsel bulgulara rağmen hala birinci derece akraba evliliği ürünü olduğunuza inanmayı istiyor musunuz?
 • Paylaş
din ile bilim karşı karşıya getirilmez. eğer kişi bilim eşittir evrim olarak bakarsa senin dediğin sonuca (dinle evrim karşı karşıya gelmez) ulaşır. Halbuki evrim birtane evrim çalışan insandan din ve evrimin aynı olduğuna dair bir ifade bulamazsın. İslamda modern görüşler diye şimdi islamın içine evrim katmaya çalışanlar peyda olmuş gibi. orta çağ avrupası ile zamanın islam ülkelerini kıyaslama edebiyatı da bugün sökmez. islam için helede hiç sökmez.
 • Paylaş
Bilimsel olarak bir şeyler anlatmaya çalışan arkadaşlar, bence artık uğraşmayalım! Düşünme ve sorgulama yeteneğine ulaşamayıp ailesinden ve çevresinden etkilenerek kafalarında belli bir varlık ilkesi oluşturan ve bizim söylediklerimizin aksini ispatlamaya uğraşan ancak ispatlayamadıklarını bildikleri halde halen körü körüne uğraşan insanlara artık bu yaştan sonra doğruları kabul ettiremezsiniz! Bilim bilinmeyenleri çözdükçe radikal düşünceler bilimin çözdüklerine karşı öznel düşünceler oluşturacak ve aksini ispatlamaya çalışacak eğer dünya dini kısıtlamasaydı onlarında tahmin edeceği gibi halen aynı yerimizde sayıyor olacaktı, dine körü körüne bağlanan insanların inançlarını yok edecek belli gelişmeler oluşmasaydı halen haçlı seferlerini yaşayacaktık! Aynı ırktan oldukları halde sadece dinleri farklı oldukları için halen birbirlerine kurşun sıkıyor olacaklardı! Kim ne derse dünyayı bilim kurtaracak din değil!!
 • Paylaş
kimsenin avukatı değilim size anlatılan her laf boşadır çünkü dinlemezsiniz hakaret edersiniz yukardaki örneklerde olduğu gibi. lafım da ortaya alan alsın üstüne ... içinde bir kaç bilim adamının adı geçen sözler söyleyince çağdaş, kültürlü belli bir sınıfın temsilcisi olduğunu sanan şahıslarda bidaha okusunlar yukardan aşağıya. bana ve benim gibi inananlara yobaz ve bağnaz diyenlere, inandığım kitabima saçma peygamberime yalancı diyenlere dinime saygı duymayıp kendine fazlasıyla saygı isteyen kütüklere ''kütük'' dediğim için terbiyesizmişim... seni aldığın terbiyeyle başbaşa bırakayım ozaman bir kütük olarak evrilmeyi bekle...
 • Paylaş
Hayır bize anlattığın lafların aynısını bize daha önceden anlatıyorlardı, boşa olduklarını okuyarak anladık ama sen halen anlamamkta ısrarlısın çok okumanı söylemem tek önerimdir zira İçinde bilim adamlarının sözleri geçen sözleri söylememizi hemen kültür taslaması olarak nitelendirmen normal bir tepki zaten, kitap dışında güvendiğin referansın olmadığı için okuyarak öğrendiğimiz bilgileri böyle yorumlarısın kitapları yorumlayıp bin bir türlü şekile sokan bağnaz mantalitesi ile aynı yöntmeleri kullanmaktasın bu yazılarınla şaşırtmıyorsun bizi! Dinine belli sebeplerden dolayı inanmayan kişiler bence senden daha çok doğru yoldalar, çünkü biz dinin kötü etkisini görebilme yeteneğine sahip insanlarız bu arştırmamızdan ve sorgulamızdan dolayı verilecek sıfatlar soyledıklerımıze aksi cevabı olmayan ınsanların savunma mekanizmasından kaynaklanır.
 • Paylaş
94 yılında internet yeni yeni gelişirken süperonline web sitesinde din diye bir forum vardı. burada yazanların kat be kat fazlası orada tartışıldı . şu yazılanları okurken dejavu yaşıyorum adeta. hatta forumun moderatörü Çoşkun AK diye bir arkadaş vardı yargılanmıştı forumu şikayet edenler yüzünden. . Yani demem o ki DİN BAŞKA ŞEY, EVRİM BAŞKA ŞEY. EN AZINDAN BU ÜLKEDE DEMOKRASİ VE ÖZGÜR TARTIŞMA YARGILANMAYANA DEK. Din ve evrim o kadar farklı konular ki nasıl oluyor da birini, diğerine muhalif kılıyorsunuz anlamıyorum . En basit ilkokul kuralını unutuyorsunuz ELMAYLA ARMUTLARI TOPLAYAMAZSINIZ. Ademin yediği ELMAYDI, ARMUT değil :)
 • Paylaş
buraya kadar iyi geldin ama bundan sonra kurduğun cümle evrim islamın içindedir, anlamını taşırsa yanılırsın ahbap.
 • Paylaş
@davinci ilk cümlen çok beylik bi şey olmuş. adama derler ki evrimin çökmediğini iddia etmek için evrim karşıtı literatürü detaylı bir şekilde incelememiş olmak gerekir. Türlerin kökenindeki olgusal hatalar ve mantıksal çelişkiler evrimin saçmalık olduğunu göstermek için yeterlidir. Tabii bunları görebilmek için olaya dışarıdan öbjektif olarak bakabilmek gerekir. Bütün kalbiyle iman etmiş ve aklında en ufak bir şüpheye bile yer olmayan birisinin bu bahsettiğim hata ve çelişkileri görmesi zaten mümkün değildir. Olay aslında bundan ibaret...
 • Paylaş
1

No Name, tabii ki bunlar söyleyebilirsin ama olgular üzerinden bir tartışmaya girersek iddialarının temelsizliği direk ortaya çıkar. sen sorunda kuran'ın yanlışlanamamış olduğu ön kabulünü kullanmışsın ki ben bunun hatalı bir varsayım olduğu yönündeki görüşümü bildirdim. ayrıca başka bir konu daha var. bana göre bu site yanlış kullanılıyor. neden yeni yorum göndermek yerine benim yorumumu yanıt eklemiyorsun? senin bu yorumunu sadece buraya yorum yazanlar görebiliyor ama onlar benimkini göremiyor. garip bir durumu oluyor yani. siteyi doğru kullanmak lazım...

çünkü evrim teorisi bir fiyaskodan ibaret olduğu için gerçeklerle yan yana dahi konulamaz:)
 • Paylaş
kesinlikle evrim teorisine karşı olan biri olarak evrim teorise karşı materyel dogrulugunu veya yanlışlıgını kanıtlayacak bulguar sunabilirsin fakat dini teoride bunu yapazsın sadece mantıgınla kanıt görebilir matematik veya fiziksellik acısında kanıt gösteremezsin.. İtaat edersin.. galiba ne demek istedigim anlaşılmıştır
 • Paylaş
Bence bu bilimin şeffaflığıdır işte. Bilim her ne akdar bi konuda kanıt sunsa da bunun yanlışlanabilirliğini inkar etmezken, din tam tersine kanıtsız bir konu sunar ve inkar etmesine tahammül etmez. Tarih bilgisini de geçtim, birkaç film bile izlediysen bu konuyla ilgili, kiliseye karşı çıkanlara neler olduğunu, islamı inkar edenlerin bugün bile katledildiğini, yahudilerin kendilerini her varlıktan üstün görmelerini görebilirsin. Ki bu da ilk cümlemin son tespitinin ispatıdır.
 • Paylaş
ne trajikomiktir ki bir gün insanlığın bilim vasıtasıyla bir zamanlar mucizelerle gerçekleştirilen olayları gerçekleştirebilir hale geleceği ve bunun sonucu bak bizde mucize yapabiliyoruz deyip inkar-ı uluhiyete sapacakları 1500 sene öncesinden söylenmiştir.
 • Paylaş
inanın şu evrim teorisini de buna benzer birkac teoriyi 2 sene sonra üniversiteye gectiğimde yıkmaya calışacam bilimin içinde bu sapkınlıkların yer almaması gerekir
 • Paylaş
sen yıkamazsında;tıpkı adli tıp kurumunda olduğu gibi tecavüze uğramış kıza 'ruhen sorunsuzdur' raporu verenlerin kararına kalmışsa zaten başarırsın emin ol...ama hatanız baştan belli arkadaşlar..bir kere,bir konu üzerinde sadece doğrudur/yanlıştır ,iyidir/kötüdür ,gerçektir/ yalandır gibi kısa cevaplarla geçiştirirseniz işin içinden ilelebet çıkamazsınız..hele hele minik beyinlerle,birilerini doğrudan 'etiketler'seniz ,işte orada sizin doğruluğunuz da riske girer..çünkü birileri sizi etiketlemiş anlamına gelir.zira öyleleri kendi beyniyle yorum yapmadığı için önemsiz birer dipnot olarak yazılarda kalacakalrdır..kanıtınızın varsa konuşun yoksa ilelebet susun!!
 • Paylaş
1

Baran Can Ateş, sana 2 yıl sonra bunları acıkladıgımda görürsün sana da şimdi susmanı tavsiye ediyom

Bilim evrimi şüphesiz doğruladı ve ispatladı siz halen neyin tartışmasını yapıyorsunuz? Dünyanın ne kadar yuvarlak olduğu gerçekse evrimde bir o kadar gerçektir dolayısıyla şunu demek zorundayım eğitim seviyesi ve radikal kabullenme sekülerlikle doğru orantılıdır buda niçin sizin anlamadığınız evrim teorisinin gelişmiş eğitimli ülkelerde tartışılmadığı gayet iyi açıklıyor, onların doğrulara meyiline ve doğruları kabullenmelerine karşı sizin maneviyatı zedelememek niyetiyle yaptığınız savunmaların gerçeği değiştirmeye hiç gücü yetmez sadece size manevi bir rahatlık sağlar ve ileri ki zamanlarda gerçekler daha da ortaya çıktığında hayal kırılığıyla kahr olursunuz!
 • Paylaş
Kafası çalışan hiç bir birey din ile bilimi birbirine karıştırmaz yada çatıştırmaz. Din dediğiniz olay bireylerin inanışı olarak varlığını sürdürür iken bilim dediğiniz, araştırmalar ve deneyler ile varlığını sürdürür. Bir fikir ortaya atıldığında "Ulu manitu böyle birşeyden bahsetmiyor, bu fikir yalandır" diyerek fikrin yanlışlığını ortaya koyamazsınız. O fikrin ait olduğu bilim dalının yapacağı araştırmalar neticesinde sonuçlandırabilirsiniz, ki bunun neticesinde de zaten fikir yokolmaz, kendisini yanlışlayan diğer fikir ile yer değiştirir.
 • Paylaş
din ve bilimi ayıranlara sesleniyorum. İslam da dinden önce akıl gelir , insan neye inanması gerektiğini aklı ile bilmesi , dinin sorumluluklarını yapması düşünmesi gerekir. kalbi ile tasdik etmesi için de aklı ile düşünmeli. ibrahim peygamberin yaratıcıyı bulma hadisesi gibi.... ve bir kere dinimizde tuvalete girme adabı bile belirtilmiş se ,din tüm evreni kapsaması gerekmez mi? akıl sağlığında problem olmayan herkesin düşünerek bile bulması en iyi verilecek örnek cevresine bakması, '' siz başı boş brakılacağınızımı sandınız'' diyerek ayet te insanların uyarılması , ki ilk ayet oku emri ile gelmiştir, insanda okumalı ilim düşmanın da bile olsa oradan öğrenilmelidir.insanlarn bilim dediği tamamen kopyaçılıktır . mühendisler doğadan kopya çekerek, uçan hayvanlar gibi uçaklar, insan mezarı da hayvanlardan öğrenmedi mi ? yapılan robotlar insana benzetilmiyormu? şuan aklıma gelmeyen bir çok teknoloji aslında insanın doğadan görerek inceleyerek , deney ile bir alanda yaptığı kopyaçılıktır....
 • Paylaş
1

Erdal, Din ve bilim ayrılır asıl o soru nasıl ikisi aynı kefeye konulmasıdır! Mühendislik ürünlerinin doğadan esinleniyor doğru, ancak bunu ''yaratandan'' ötürü övünerek dile getirmeden önce canlı çeşitliliğinin nasıl oluştuğunu bilmeniz önemli ve o durumu kavradıktan sonra doğanın neden her teknoloji için kusursuzca örnek alınacak bir durumda olduğunu sorgulamanız gerekir! Bir kuştan örnek alınarak oluşturulan trenlerin varlıkları acaba o kuşu ''yaratandan'' dolayı mı ileri gelir yoksa kuştan model alan bilim insanlarından mı ötürü gelir? Ben sana evrim kuramının doğruluğunu 1+1=2'nin doğru olduğu ölçüde anlatırım! Ama anlamazsın!

aslı soru ya yorum yapacak olursak,evrim teorisi tesadüflerle oluşan hücreler bir araya gelerek ilk canlıyı oluşturmuş bak bak nasıl tesadüf bu ki ilerlemiş ilerlemiş insan olmuş . insan medeniyeti niye değişmedi niye başka canlılar ortaya çıkmadı söyleyin tartışalım madem neden mutasyon geçirmedik nasıl evrimleşiyorsak bence insanlar beyinlerini kullanmada geriliyor ki bu da açıklanmış bilim adamları tarafından ... adeta bilim parlak sandığı dönemlerde en karanlık yıllarını yaşıyor... hayatın SAYILARA bağlı olduğunu farkettim sizde izleyin .facebook.com/.../....php
 • Paylaş
3

Erdal, Evrimi anlayacak bir düzeyde olduğunu sanmıyorum filozof514, evrim bir kuramdır ve kuramın kuram adını alması bir konunun belli bir kısmının kanıtlanması gerek. Kanıtlanmış ki evrime kuram deniliyor. Sen ne kadar adını filozof koyarsan koy ama filozofların en önemli özelliği olan gerçeği anlayabilme yetisi sende yok! Asıl önemlisi araştıracak ve sonrasında kabullenicek cesaret hiç yok!

Erdal, Oku. Bu siteyi oluşturan beyin nasıl evrimleşmiş, bir şeyi yericeksen yericeğin şeyi savunandan daha iyi bilmelisin böyle olanaksız gibi gözüken şeyleri akıl erdiremem akıllı tasarımın varlıgını ortaya çıkarmaz. İndirgenemez gerçeklik diye bir şey vardır, indirgenemez gerçekliği kavradığın zaman ne denmek isteniyo ve denilenlere indirgenemez gerçeklikle nasıl karşı tez ''oluşturulmaya'' çalışılıyor anlarsın. Ya da öyle umuyorum. Ayrıca abd evrimciliği savunmaz abd seküler bir toplum değildir evrimle ilgili yazılar genelde abd'den çıkar ancak bu abd li bilim adamlarının merakından ve durumu çözme istediğinden kaynaklanır! benim bu dediklerime karşılık yaz başka sorularla gelme akıl erdiremedğin çok şey oldukça bi o kadar da soru sorucaksın!

Murat Altın, halen amerikada evrimciliği savurur, ders olarak okutturulur. acaba kendilerinin atalarının manmun dan evrimleşerek geldiğini söyleyen maymunlar . söylesinler bakalım en küçük örnekten bu site oluşurken rastgelemi oluştu ,onun başında duran çalıştırıp geliştirmek için bile bir çok kişiye ihtiyaç varken ,... söylesin o zaman basit ara yüzlü çok basit bir site kendi kendini değiştirebiliyormu ?evrimin devam ettiğini söylersiniz . hani değişen yeni oluşan türleriniz nerede ,madem basitten karmaşık yapıya doğru bir değişim varsa , insanın üstündeki varlık nerede . yada insanlık neden bu evrimde takılı kaldı .

değerli kardeşim bu teoriye takılıp kalma boşver.İnsanlar nelerle uğraşıyor şöyle bir bak ! laboratuvarlarda neler yepılıyor hiç düşündünmü ? onları ve daha nice binleri bulan teoerileri düşünmeye kalkarsak evrim teorisi onların yanında masum kalır .
 • Paylaş
evrim kuramı dünyaya barışı getirmiş gibi konuşuyorsunuz reya. yanlışlanamayan kitabın kendisi ondna anladıklarımız ve de yaşama biçimimiz değil. ayrıca ben kendi adıma emperyalistlerin tesis etmeye çalıştığı sahte barıştansa özgürlük adına savasmayı her zaman tercıh ederım. komusu acken kendısı tok yatan musluman degıldır. kımlıgınd ene yazdıgına bakmayın.zaten sorun bunları m usluman kabul etmekten kaynaklanıyor. ıslamdan olmayan bır muslumanlık ortada dolasıp duruyor ama suc nedense ıslama kesılıyor. emperyalızmın ıdeologları bunu becermek ıcın cok uzun sure ugrastılar. sımdı ıcımızdekı yandasları elı ılede propagandaya devam edılıyor. edılsın bakalım. bu dunyada olum herkes ıcın var. sonsuz yasayacagını zanneden somurenler ıcınde yarına cıkamayacagını dusunenler ıcınde.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5129 Görüntülenme38 Takipçi66 Yanıt

Konu Başlıkları