Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrim teorisine inanıyor musunuz?

1

Hakan, ne kadar kötü, kalitesiz ve üzerine hiç düşünülmeden yapılmış bir tanıtım bu. evrim gibi önemli ve salt bilim içeren bir konuyu, döndürüp dolaştırıp akp nin sığ politikalarına hapsetmek hiç yakışık almamış, bu video değil evrime destek vermek aksine kafasında yaratıcı ile bilim arasında bir bağ kuran yada kurmaya çalışan insanları evrim karşıtı olmaya itmek üzere sanki bilinçli larak hazırlanmış gibi.

Eğer evrim teorisine inanmıyorsanız (şu evrimi 'insan maymundan geldi' kadar basit bir cümleye indirgeyen anti-evrimci görüşü bir kenara bırakıp) bir arkeoloji müzesine gidin ve orada prehistorya seksiyonunu gezin. Sonra bir oradaki taş aletlere, bir de elinize bakın -bunları yaparken de ateşin henüz olmadığını düşünün ve heryerin buzlarla kaplı olduğunu- ve o elinizle o taş aletleri kullandığınızı hayal edin (hatta köylerde falan eski sabanlarda olur o çakmak taşlarından, onlardan birini kullanmayı deneyin); eğer bugünkü yapıdaki elinizle o aletleri kullansanız eliniz ne halde ve şekilde olurdu sanıyorsunuz acaba? Evrim teorisi sadece fosillere dayanmaz, daha birçok kanıta dayanır. Avrupa evrim teorisinin gerçekliği ya da bilimselliği tartışılmaz, çünkü her ders kitabına girmiştir. Çünkü bu bilimsel bir bilgidir, dogma degil!
 • Paylaş
Bilimsel bir teoriye inanıp inanmama durumu tamamen saçmalıktır. Soru bir bakıma şu anlama da geliyor;
Yerçekimine inanıyor musunuz?
İnsanların bir şeye inanıp inanmaması önemli değildir. Kendi problemleridir.
Bilimsel bir teori varsa vardır ta ki birisi çürütebilirse, çürütülünceye kadar. İnsanların inanıp inanması gerçeği değiştirmez.
 • Paylaş
8

Spock, Teori ile yasanın ayırdına varman gerekiyor önce.

Teori ispatlanmış hipotezler için kullanılmaz. Teoriler olasılık niteliği taşıyan yargılardır. Atom teorileri vardır meşhur; bir sürü. Madem bunlar gerçekti ve inanıp inanmamak tartışılamazdı, neden yeni teoriler ortaya çıktı? Neden dalton atom teorisinden sonra konu kapanmadı? Cevabı biliyorsun. Çünkü teori kesin ispatlanmış durumlar için kullanılan bir kavram değil.

Evrim bir teoridir, yerçekimi bir kanundur. İkisinin tartışılabilirliği farklıdır.

Erhan Kılıç, Teori ve kanun nedir öğrenmeniz lazım. Malesef ülkemizde bunların ne olduğu bilinmiyor. Teori de kanun da tekrarlanan gözlemler ve deneyler ile ispatlanmış hipotezlerdir. Teori olaylar için kullanılır kanun ise bir olay ya da durum için kullanılır. Her ikisi de çürütülebilir, çürütülmez diye bir şey yok. Birisi çürütülebilene kadar ispatlıdır, doğrudur. Newton'un yerçekimi kanunları Einstein'in genel görelilik teorisi ile çürütüldü örnek olarak.

Kaynaklar;

tr.wikipedia.org/wiki/kuram

Bilimde kuram veya teori; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.

en.wikipedia.org/wiki/theory

A scientific theory is a well-substantiated explanation of some aspect of the natural world that is acquired through the scientific method and repeatedly tested and confirmed through observation and experimentation.

tr.wikipedia.org/wiki/kanun_%28bilim%29

Bir bilimsel kanun, gözlem ve deneylerle iyi desteklenip kanıtlanmış matematiksel prensiptir. Tipik olarak bilimsel kanunlar, matematiksel formüllerle ifade edilirler.

Bilimsel kanun konsepti, bilimsel teori konseptiyle yakından ilişkilidir. Tipik olarak, kanunlar teorilere nazaran dünya hakkında daha kısıtlı öngörülerde bulunurlar.

en.wikipedia.org/wiki/laws_of_science

The laws of science or scientific laws are statements that describe or predict a range of phenomena behave as they appear to in nature.[1] The term "law" has diverse usage in many cases: approximate, accurate, broad or narrow theories, in all natural scientific disciplines (physics, chemistry, biology, geology, astronomy etc.). An analogous term for a scientific law is a principle.

Spock, Söylediklerimi kaynaklarla desteklediğin için teşekkür ederim. Şu noktada yanılmadığımı görmek güzel.

Tek ispatladığın, ülkemizde gerçekten bu ikisinin ayırdına varılamamış olması. Kaynaklarına ve söylediklerine tekrar bakmanı rica ediyorum. İkisi aynı şeyleri söylemiyor çünkü. Teorinin ispatlanmış olmasıyla ilgili cümleyi sadece sen görüyorsun.

Ayrıca kaynak sayını genişletmeni de öneririm. Belki liseye giden bir tanıdığın varsa oda sana bu konuda yardımcı olabilir sanırım, lise müfredatında var bunlar çünkü. Google'a teori ve kanunun farkları da yazabilirsin. Anlayabileceğin seviyede bir açıklama bulacağına eminim. Anlaşılır, basit bir açıklamayla aydınlatılmaya ihtiyacın var çünkü.

Teori ispatlanamamış, olasılık niteliği taşıyan hipotezlerdir. Makuldür, akla yatkındır. Kanun, ispatlanmıştır ve itiraz edilemez. Öğrenebilmen dileğiyle...

Erhan Kılıç, "Bilimde kuram veya teori; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır."

Buradaki sürekli olarak "doğrulanmış" gözlem ve deneyleri ne olarak düşünüyorsun sen?

"A scientific theory is a well-substantiated explanation of some aspect of the natural world that is acquired through the scientific method and repeatedly tested and confirmed through observation and experimentation."

Buradaki "well-substantiated", yani iyi bir şekilde kanıtlanmış anlamına gelen kelimeyi ve "acquired through the scientific method and repeatedly tested and confirmed through observation and experimentation.", yani bilimsel yöntemlerle ve tekrarlanarak test edilmiş, doğrulanmış gözlem ve deneylerler aracılığı ile edinilen anlamındaki cümleyi ne olarak düşünüyorsun sen?

Türkçe meali: Bilimsel yöntemler kullanılarak ve tekrarlanarak test edilmiş, doğrulanmış gözlem ve deneyler aracılığı ile edinilen doğal dünyanın bazı taraflarının iyi doğrulanmış açıklamasıdır.

Yani bunca şeye rağmen ispatlanmamış diyebiliyorsan kaba tabirle yogh artık yuhhh yogh yani demek istiyorum :)

Erhan Kılıç, Bir soru sormak istiyorum sana. Einstein'ın Genel Göreliliği teoridir. Bilirsin. Bkz;

en.wikipedia.org/wiki/theory_of_relativi...

Ve her defasında bu teori ispatlanıyor. Kaç yıl geçmesine rağmen. Defalarca ispatlanıyor. Neden teori? Senin dediğine göre kanun olması gerekirdi değil mi?

Ya da Newton'un kütleçekim yasası. Bu bir yasa, kanun. Bkz;

en.wikipedia.org/wiki/newton%27s_law_of_...

Senin dediğine göre itiraz edilemez. Yahu bu yasa çürütüldü, çöktü. Bizim standart ölçülerimizde işe yarasada daha büyük ölçülerde tutmuyor. Bu ne lahana turşusu arkadaşım?

Spock, Genel görelilik teoridir, evet. İspatlanmış mıdır? Hayır. %99 ihtimalle doğru olsa bile bu hala bir teoridir, yarın bugün çökme ihtimali var. Çok ufak ihtimal de olsa birisi kalkıp çökertebilir. Newton teorileride zamanında genel görelilik gibi değil miydi? Oda çok fazla bulgulara sahipti? Onunda doğruluk ihtimali %99'du? Çöktü gitti.. Hiçbir bilim adamı kalkıp bunlara kanun diyemez, çünkü teoridir. Çökebilir. Yani bunca şeye rağmen ispatlamamıştır diyorum :) Şimdi "yogh artık yuhhh yogh yani " diyebilirsin.

"...Gözlemlerle doğrulanmış...".
Pekala; bu ispatlanmış demek değildir. Bu, hipotezle teoriyi ayıran noktadır. Çok basitçe şöyle: atom teorislerinin hepsi gözlemlenerek doğrulanmıştı. Fakat hepsi çöktü. Teori işte budur. Gözlemlersin, "hmm galiba böyle lan bu" dersin, ertesi gün bir bilim adamı hiçte öyle olmadığını gösteren bir teori getirir sana. Teori bugün vardır yarın yoktur. Kanunlar ise evrenimizle beraber ölür.

Kütleçekim yasasının tanımı şudur dostum: "Havadan ağır bir nesneyi camdan aşağı atarsan yere düşer." Bu yasanın çökmesi ancak şöyle mümkün olur: "Havadan ağır bir nesneyi attım ve bakın yere düşmedi, yerden yükseldi." Bu haberi getirdiğinde mesleğimi bırakıp sanayide işe giricem. Bana getirdiğin yasanın mekanikleriyle ilgili teorilerin çökmesiyle ilgili bulgular.

Kanunlar; "Termodinamik kanunları"dır, "Enerji yoktan var olamaz"dır, "Cisme dışarıdan etki edilmedikçe hareket durumunu koruyacaktır"dır, "Suyun kaldırma kuvveti"dir. Bunlar üzerinde tartışılamaz, hepsi kanundur. Bunlar hiçbir zaman çökmez. Olamaz, olamaz, kesinlikle olamaz. Vesselam.

Teoriler nelerdir peki? "Bigbang"dir, "Atom Teorileri"dir, "Paralel evrenler"dir, "Newtonun teorileri"dir ve nihayet "Evrim Teorisi"dir. Bunlar makul düşüncelerden oluşan açıklamalardır. Bunların doğru olabileceği ile ilgili bulgular elde edilebilir. Fakat bunlara kesin denilemez. Bigbang bile hala bir teoridir aslında, kozmik arkaplan zımbırtılarına rağmen. Sadece doğru olabileceği ile ilgili epeyi bulguya sahibiz. Birisi çıkıp "yok efenim bigbang diye bir şey yok evren aslında şu şekilde oluştu" diyebilir.

Söylediklerine kaba bir yanıt verseydim, "olüm git üniversite hocana sor yorma beni" derdim. Arkamı dönüp "hıhımınıhı yaa.." demeyi de ihmal etmezdim.

Erhan Kılıç, Newtonun kütleçekim çalışması teori değildi ve yasaydı. Yasa olduğu halde çöktü. Ama şimdi teori yazıyorsunuz. Attığım linkte de yasa yazıyor. Bilimsel kaynakların tamamında yasa yazar. Malesef siz işinize geldiği gibi davranan, gerçekleri değil "Ben Haklıyım" diye dayatmaya çabalayan iki yüzlünün teki olduğunuz için teori demeyi normal buldunuz. Çünkü o an teori demek işinize geldi. Bu son yorum yazışım olacak çünkü sizin gibi ikiyüzlülere istediğim kadar kanıt getireyim. Hatta tek kaynak getiren hep ben olurum zaten. Ama siz kişisel mantığınızla hareket ettiğiniz için malesef her şey faydasız. Bakın gene ben kaynakları koyacağım buraya tamam mı?

Genel görelilik teorisi ispatlandı mı?
Bakalım;

Theory of Einstein's Proved Right—Again
wsj.com/articles/sb100014241278873247437...

Albert Einstein's Theory of Relativity Proved Right Once Again
natureworldnews.com/articles/1596/201304...

Einstein’s Theory Proven Right by Stanford-NASA Space Probe
bloomberg.com/news/articles/2011-05-04/e...

Theory of Relativity Passes Another Test
universetoday.com/15370/theory-of-relati...

Bunlar çok ufak kısımları. Ama faydasız. Gene siz kendi kişisel mantığınızla şöyle böyle diye kıvıracaksanız ben doğru kaynaklar koyduğum halde. Ama sizin kaynak koymanıza gerek yok. Çünkü siz nihai doğrusunuz değil mi?

Teorilerin bir çok olayın yaşandığı bir sistemi anlattığı ve yasalardan oluştuğunu söylemem boşa. Mesela genel görelilik teorisinde uzay-zamanın kütle etkisi ile büküldüğü bir yasadır teorinin içinde. Işığında bu bükülmeden etkilenmesi ile kütleçekimsel merceklenme etkisi oluşturduğu yani çok uzaktaki galaksiyi aradaki galaksiler yüzünden bir çok kez görmemiz kütleçekimsel merceklenmedir ve yasadır. Tek bir olaydır. Newtonun kütleçekim çalışması yasaydı çünkü sadece kütleçekimden bahsediyordu. Genel görelilik kütleçekimle beraber zaman, hareket, uzay gibi bir çok şeyden bahseden bir sistem ve bu yüzden teori.

Bir zamanlar bende sizin bildiğiniz gibi biliyordum ama gerçekleri araştırıp bulunca değiştim. Sizin gibi ben haklıyım diyerek gerçekleri gözardı etmedim.

Ama bunların hepsi boşa. Tüm bu kaynaklar boşa. Çünkü nihai doğru bu şahıs. Bu şahıs güneş sudan oluştu derse doğrudur.

Sizinle bir daha tartışmamak üzere iyi günler.

Spock, Bana hakaret edebilecegini nereden cikardin? Tartismak istemiyorsan tartismazsin, ozur dilemeni bekliyorum.

Yazdiklarinin tamamini okumadim. Internette orada burada gordugunu dogru kabul eden birisisin. Benim soylediklerimi arastirmaya tenezzul etseydin coktan konu kapanmisti. Gorunen o ki bosa zaman harcamisim. Bu isin icinde olduguna gore elinde sonunda anlayacaksin zaten.

Birgun isbilir kisiye rastladiginda ona teoriyle yasa ayni sey midir diye bir sorarsin. Bakalim ikiyuzlu olmayan birisi bu konuda ne dusunuyor?

Asıl soru şu: ''acaba teorilere 'inanma' eğilimi hangi türde mevcut? ''
 • Paylaş
Doğada yaşayan canlıların birbirinden etkilenmemesi mümkün değil , buna inanmak Evrim Teorisine inanmak değildir ki artık hala tartışılıyor mu bu Evrim Teorisi ? :) Tek bizim ülkemiz tartışıyordur bence , ısıtıp ısıtıp önümüze konan şeyleri çok seviyoruz milletçe. Türban gibi :)
 • Paylaş
Evrim bilimdir, o yüzden bilime inanmama gibi bir lüksün olamaz. Ama diyelim bilime inanmıyorsun neden başka bilimsel teoriler değil de özellikle evrim? Cevabı basit; çünkü sana küçük yaşından beri anlatılan ve hala anlatılmaya devam edilen o din denilen kocaman masala ters düşüyor da ondan. Yoksa çok araştırıcı ruhlu, sorgulayıcı ve mantık peşinde olan rasyonel biri olduğun için değil. Eğer gerçekten de bu özelliklere sahip olsaydın dine değil, evrime inanırdın.
 • Paylaş
Evrim bir fikir değil, binlerce kez İspatlanmış bilimsel bir gerçekliktir. Tartışacak bir şey yok. Evrim teorisine inanıyor musunuz sorusu yanlış bir kere... doğruluğu su götürmez bir konuyu tartışmaya açmak yersiz. Evrimi bilmeyenler her zaman palavra olduğunu iddia ederek asıl palavrayı hep kendileri atmışlardır.
 • Paylaş
Bilimsel teoriler inanılacak ya da inanılmayacak şeyler değildir. Bu sorduğun "yerçekimi teorisine" inanıp, inanmamak gibi bir şeydir. İnansan da o ordadır, inanmasan da. Bilim de evrimin gerçekliği ile uğraşmaz. Evrimin nasıl gerçekleştiğini? Nelerden etkilendiğini araştırır. Yani sen bakma internette gezen evrim yalandırcılara, Harun Yahya mahlasını kullanan motorcu Adnan Oktar'ın palavralarına. Bilim adamları evrimin gerçekliğini onlarca yıldır tartışmıyor artık. Nasıl gerçekleştiğini araştırıyorlar.
 • Paylaş
recep ivedik serisinden sonra inanmıyorum.d.d
 • Paylaş
Şimdiye kadar milyonlarca fosil bulundu ve içlerinden sadece birkaç tanesi sahte çıktı. Ama Blentin evrimi çökertmesi için bir tane sahte fosil bile yeterli. Unutmayın ki o fosillerin sahte olduğunu ortaya çıkaran da evrimci bilim adamlarıydı. Hal böyleyken sizin mantık burada geçerli değil Brent amca.
 • Paylaş
evrim tabiiki vardır ama bence evrimin olması yine yaratıcı ilminde saklıdır.
 • Paylaş
blent bey harun yahya yayınları taraflı bir yayındır, onlara göre kuran a karşı çıkan herşey yalan ve düzmecedir, tabi herkes bildiğine inansın ama din yüzünden kendini kör etmemeli insan
 • Paylaş
1

Hakan, harun yahya yani adnan oktar :))

Allah şaşırtmasın yahu izleyinve daha niceleri :))

Hayı inanmıyorum. Evrim gerçektir teori onu kanıtlarla açıklar. Kanıtları olan bir teoriye inanılmaz, o teori bilinir. Teorinin ne anlama geldiğini şuradan okuyun, sonra tartışalım: tr.wikipedia.org/wiki/kuram
 • Paylaş
1

Phiphenomenon, Evet Hitlerin Yahudilere yaptıkları ortada değil mi?

Evrim bir din veya düşünce sistemi değildir. Bir olgudur.
 • Paylaş
hala evrim soruları ve herkeste belli bir ideolojiye göre karşıdakini dinlemeden anlamadan benim bildiklerim doğrudur çıkmazında bu sorular hep devam edecek...bir biyolog olarak kendimi yazmakta zorunlu hissediyorum,belki deniz yıldızı misali bi kişiye ulaşabilirim..evet şimdiye kadar bilimsel araştırmalarda gen haritaları, gen yapısı olarak benzerliklerin olması üzerine Allah'a inanmayanlar direk bu sonuçları bu kadar düzen ve ahengin mucize dolu "doğanın kendiliğinden" oluştuğunu söylüyorlar.oysa gözden kaçırdıkları bir şey var..Allah'ın bu benzerlikte ki hikmeti: mesela,insanlarda sirke sineğindekinden ( drosophila) 3-4 kat daha fazla gen olmasına karşın aynı sayıda gen ailesi bulunur.bu benzerlik insan genlerinin fonksiyonlarının çözümlenmesinde yarar sağlamaktadır.drosophila ile yapılan ömür uzunluğu denemelerinde ise çeşitli kimyasal mutajenlere maruz kalan bireylerin yaşama süreleri tesbit edilmiştir,ayrıca kanser ve hücre bölünmesinin kontrolü,gelişimsel anamoliiler,stres direnci ile ve bir çok araştırmalarda drosophila bu benzerlik sayesinde kullanılmaktadır.maya olan S.cerevisiae ise hücreleri gen benzerlğinden dolayı model organizma olarak kullanılmaktadır. oksidatif stres ile yaşlanma arasındaki bağlantı araştırılmaktadır.. anlatabildim mi?
 • Paylaş
 hayır
 • Paylaş
 kesinlikle inanıyorum
 • Paylaş
Evet, inanıyorum. 150 seneden fazla süredir yanlışlanamayan elimizdeki en iyi teori bence.
Eleştirmeden önce daha iyi bir teorisi olan varsa lütfen açıklasın. Zihinsel kapasitesi gelişmiş hiç bir canlıya bilimsel bir teori yerine, saçma sapan "Ol dedi, Oldu! " açıklamasını kabul ettiremezsiniz!
 • Paylaş
Bilimsel olarak inanmıyorum,fikir olarak akla yakın gibi gelsede teorilerinin azımsanmayacak kısmı çöktü,
 • Paylaş
evrim teorisi nedirki asıl onu anlayalım:D:D::D
 • Paylaş
doğanın canlılar üzerindeki şartlar nedeniyle canınların uyum sağlamasına inanıyorum ama evrim teorisine inanmak aklımdan bile geçmiyor. Evrim bütün bu sistemi yaratabilir mi
 • Paylaş
3

Umut Akar, yaratamiyacagindan neden bu kadar eminsin?

Yıldırım Ergüçlü, neyi yaratamayacağından bu kadar eminim ki evrim teorisine göre herşey tesadüf olarak olmuş sayılır ki o zaman bu evren tesadüfi bulunduğumuz nizami olan galaksideki güneşe ve olan uzaklığımızın bu kadar tesadüfi olamaz benim görüşümce herkezin düşüncesine saygı gösteririrm

Umut Akar, bende senin görüşüne saygı duyuyorum fakat! dünya samanyolu gökadasına bağlı bir gezegenciktir bizim saman yolumuzda şu ana kadar tespit edilen gezegen sayısı 200 milyar civarında ayrıca yine tespit ettiğimiz kadarıyla 220 milyar da samanyolu gibi gök adası bulunuyor kaba taslak bir hesapla 200x220 milyar = çok fazla gezegen eder e bu kadar olasılıkta dünyada hayat olması ve sayısız değişik türün olması bana gayet mantıklı geliyor zaten hop diye olmamış ki bu olay dünya güneşten sürekli uzaklaşır belli bir soğumadan sonra ve bazı metaryeller ile yaşamın başlaması ve çeşitlenmesi de gayet normal

hayır ama inanalım mı sence
 • Paylaş
bakteri bakterinin içine girdi mitokondri oldu diyen düşüncedir. evrim. inanacak nesi var
 • Paylaş
ya bırakalım evrimi teoriyi ..bakalım rabbimizin şu yarattığı nimetlere dostalaırna cenabı hak onca nimet vermişki bakmala doyulmaz ..evrimin benle işi varsa o bana baksın ben ona değil..
 • Paylaş
düşünün, koca bir evren, gezegenler, galaksiler tesadüfen var olacak, hem de yoktan değil ezelden beridir var olan bir maddeden. sonra o gezegenlerden birinde şartlar tesadüfen hayata elverişli olacak. sonra tesadüfen hücre ortaya çıkacak, vs vs.... O mantıkla bu inploid sitesi de tesadüfen olmuştur. site için gerekli ne varsa kendiliğinden bir araya gelmiştir.
 • Paylaş
Doğal süreçte protein molekülünün, bilinçli bir güç tarafından etkilenmeden, kendi kendine meydana gelme ihtimali 1/10 üzeri 164. Canlı bir organizmanın kendi kendine olma ihtimali iste 1/10 üzeri 340 milyon. Bilimin imkansız kabul ettiği sınır 1/ 10 üzeri 70. Opsiyonel olarak uygulanabilirlik, bu değerden daha büyük bir ihtimali gerektiriyor. Yani herşeyin raslantısal olma ihtimali imkansızdan desilyonlarca kat daha küçük.

Bir belgeselde yukarıdaki değerlerin anlaşılabilinmesi için şöyle bir örneklendirme yapılmış:

Bütün evreni özdeş kumtaneleri ile doldurun. Bu kum tanelerinin arasına diğerlerinden 1miligram daha ağır bir kum tanesi atın. Daha sorna bütün kum tanelerini karıştırın. Karıştırdıktan sonra rastgele seçtiğiniz kum tanesinin ağır olan kumtanesi olma ihtimali, evrimin doğru olma ihtimalinden çok daha büyük bir ihtimal.


Bütün bunların yanında Darwin'in şu söylediği kayda değer bir sözdür:"Eğer evrim doğruysa ve varsa, neden jeolojik katmanlarda sayısız ara fosil bulamıyoruz? " Bana göre cevabı aslında çok basit.

Bunların yanı sıra, sayısız arkeolog evrim teorisinin günümüzde geçerliliğini yitirdiği konusunda hemfikir. Şuan bütün örnekleri buraya sığdırmam mümkün değil. Ancak Hz.Google bu konuda engin bilgiye sahip.

Bundan 30 yıl sonra evrim teorisinin kabul edilip okullarda okutulduğunu duyunca torunlarımız kahkalar atacak.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1897 Görüntülenme33 Takipçi30 Yanıt