Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrimi anlamayan, teorisini kabul etmeyen yaradılışçılar en temel bilimi kabul etmedikleri halde teknolojinin, dolayısıyla müspet bilimin (ilmin değil) eseri olan cihazları kullanırken rahatsızlık duyarlar mı?

Elde tutulan her telefonda, binilen her otomobilde ve diğer tüm teknolojik cihazlarda mutlaka en az bir ateistin emeği, bolca da faiz vardır. Yaradılışçılar bolca haram içeren bu cihazlara dokunurken rahatsızlık duyarlar mı?Düzenle
İlk önce gecikme için af diliyorum çünkü bu sıralarda internete sıklıkla girme ve sorulan soruları takip etme şansı bulamıyorum. İnploid'den ayrı kalmak üzüntü verici sonuçta.
Soruya vereceğim cevaba gelince:
Soruda "Evrime inanmayan" kısmını özellikle "Evrimi anlamayan" şeklinde güncelledim. "İnanmayan" diyerek evrimi inançlar kategorisine sokuyor ve bilmeden kör inançlıların ekmeğine yağ sürüyoruz. O yüzden "inanmak" kelimesi evrime uygun düşmüyor. Evrim okunup, anlaşılacak, bilinecek bir bilim uğraşı olduğu için inanç olarak betimlemeyelim. Tanrı'ya ve din olgusuna körü körüne inananlar (nam-ı diğer yobazlar) bu saf ve temiz bilimsel çabayı yanlış biçimde kullanamasınlar böylelikle.
Yaradılışa inanan, Tanrı'nın birliğini ve yüceliğini dillerinden düşürmeyen ve aşk, faiz, resim, heykel vb. haram diyenler elbette teknolojinin getirilerini kullanırken "bismillah" çekerek işe başladıklarından (!) rahatsızlık duymayabilirler. Ya da... Öyle midir acaba? Çoğu gerçekten dindar olan aile büyüklerimizin aklını çelmek için (vaktinde) haram diye niteledikleri matbaayı kullanıp, çatır çatır beyin uyuşturucu (sözde) dinî kitapçıklar, dergiler, broşürler yayınladıkları gibi, en son teknolojinin imkânlarını kullanırken de son derece rahat oldukları şüphe götürmez bir gerçektir. Hiçbir koyu dinci (ya da din olgusunu kötü niyetli, para, mevki, kadın vs. için kullanan) kimse zırhlı ve son donanımlı bir Mercedes Benz'e, Audi'ye binmekten kendini alıkoyamaz. Bu yüzden sermayedarlarla koyu dinciler dünyanın her yerinde tarih boyunca hep içli dışlı olmuşlardır.
İnsanlığın ulaştığı noktaya saygı duymayanlardan, nasıl geliştiğimizi "bilimsel" anlamda anlamaya çalışmayanlardan bir utanma, rahatsız olma hâli beklememek gerek.
Bu yüzden, "Hayır, rahatsız olmuyor aksine keyif duyuyorlar. Çeldikleri kafa sayısı kadar da cemaatleri tarafından sınırsızca nemalandırılıyorlar. "
  • Paylaş
3

Şaman, İnanmak sözcüğünü kasten yazmıştım aslında hocam ama savın da doğru. Yani olmayan şeylere inanan bu zibidiler teoriyle kanıtlanan bir şeye inanmıyorlar, ona dem vurmak istemiştim ama çok haklısın bu şempanzelerin inanmasalar da evrimin inanılacak bir şey olduğunu düşünmemeleri hepimizin hayrına. Yani geçen gün yine yazmıştım, ben de şempanze olsam ben de evrim yok derim, bu bok insan türünün atası olmak hiç de gurur verici bir durum değil...

Ahmet Caner Sönmez, : )) Şempanze açıklaması iyi oturmuş.

Bu güzel soruya benim cevap vermemem gerekir ama duramadım. Neden rahatsız olsunlar? Var olanları geliştirmek üzere yaratan beyin vermedi mi? Derler, olur biter...
  • Paylaş
4

Gurkan Bektaş, Ileri görüşlü ! Ilahi dinlerin bilişim suçlar hakkinda neden bi fikri olmadiğini merak etmişimdir ? Sevmediğim bir arkadaşimin facesini patlatmam ne kadar günah yada kul hakkına girer mi ?

Şaman, Façe patlatmak üç günah, twitter beş günah. Kul hakkına şöyle girer, adam yeniden façe ya da twitter yapmak zorunda kalırsa emeğini yani parasını elinden almış olursunuz. Onu yapacağınıza kendinize göt değmemiş bir saray, göt değmemiş bir jet, göt değmemiş bir cami yapın. Koyunlar kuldan sayılmadığı için kul hakkı yemiş sayılmazsınız, cennete bile gidersiniz :)