Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evrimsel algoritmalar nelerdir?

Genetik, taklitçi, sezgisel gibi... Daha özetiyle her bir işlemden sonra o işlemin mantığını kabul edip diğer işlemi yapmayarak yeniden işlemi yapar... Doğadaki mantığada uygundur bu belki... Sürekli değişikliklere uyum sağlamaktır. . .
  • Paylaş
Ben bunu duyunca aklıma direkt olarak doğal seleksiyon geliyor. Nasıl doğada yaşama şansı fazla olan üreyebiliyor, üreyebilen de genlerini bir sonraki nesle aktarıyorsa, algoritmaların da benzer bir yapı ile kurulabileceğini düşünüyorum.

Mesela bir program yazılsa ve HTML sayfaları kodlasa. Bizim verdiğimiz etiketlerle milyarlarca HTML dosyası oluştursa, bunlardan bir kısmı anlamlı olmaz mıydı? Eğer insan gözü, bu güzel deseydi, algoritma onu ödül görüp onun üzerine giderdi. Ama böyle bir şey için insan çabası gerekir. Doğada ödül, uzun yaşamak, dahası üreyerek kendi genlerini bir sonraki nesle aktarmaktır. Ceza da ölümdür ve genler toprağa gömülür.

Eğer ödül/ceza mantığı şeklinde bir şeyler olsa bilgisayarlar kendi kendine program dahi yazabilirler ama ödül ve ceza mantığı nasıl işleyecek? Bunlar sadece benim kafamdan geçenler, bir disiplin anlatarak söylemiyorum. Bununla ilgili genetik algoritmalar, yapay sinir ağları gibi modeller var.
  • Paylaş
1

Hikmet Yumaklı, şimdilerde söylenince aykırı olan, gerçekteyse çok eski bir düşünce ve gerçekte olabilecek olandan yola çıkmak daha doğru olacaktır. en azından bu konuda çok daha doğru olacağı kesin. yaratıcı vardır ve evrimde vardır. programada ceza ve ödülü ekleyen olmalı, programa ödülü ve cezayıda eklemeli daha en başından veya sonra.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

92 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt