Bilmek istediğin her şeye ulaş

Excel'in programlama kısmı ile neler yapılabilir?

Bilindiği üzere excel'in programlama kısmı dediğimiz bölüm Visual Basic'tir. Her programlama dili gibi Visual Basic'in de diğerlerine göre bazı avantajları ve dezavantajları vardır.
Avantajları:
- Güçlü ve esnek bir dildir
- Öğrenmesi basittir
- Popüler bir dil olduğu için internet üzerinde birçok kaynak bulabilme imkanı vardır
Dezavantajları:
- Yavaş çalışan bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla çok kompleks ve sofistike uygulamalar için (mesela kompleks oyunlar için) uygun değildir.
- Gittikçe popülerliğini kaybetmektedir.

Konuyu biraz daha excel özeline indirirsek, malum excel'de Visual Basic ile yapabileceğimiz şeylerin başında makrolar gelir. Makro'lar normal excel komutları ile yapamadığımız bazı karmaşık işlemleri ya da zincirleme işlemler sırasını otomatik olarak yapmamızı sağlayan "kod parçaları"dır. Örneğin excelin programlama dili ile şunu yapabilirsiniz:
- İki boksörün dövüşme simulasyonu. Yanyana iki ayrı hücreye random sayılar yazdırıp, sonra daha önce belirlemiş olduğunuz bir formülasyona göre bu sayıları karşılaştırıp sonuçlarını da tek tek toplam güçten çıkarmasını isteyebilirsiniz. Böylece siz sadece bir düğmeye basarsınız ve 1-2 saniyede arka planda 100'lerce işlem yapılır ve size hangi boksörün kazandığı söylenebilir.
(Bu işlemler bazı döngülerle yapılır. İlgilenenlere:
anthony-vba.kefra.com/vba/excelvba-simu... )

Bu tarz simulasyonların dışında aslında excelin programlama kısmıyla, oyunlar bile yapılmakta. Tabii ki excel'in içerisinde oynanan bir oyundan çok fazla birşey beklememek lazım ama aslında arka planda ciddi emek var. Belki bir göz atmak istersiniz:

happy2-island.com/e/excel.shtml
carywalkin.ca/2013/03/17/arena-xlsm-rel. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1081 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları