Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fabl nasıl bir edebi türdür? Önemli fabl yazarları kimlerdir?

Fabl, sonunda ders vermeyi amaçlayan, güldüren ve düşündüren bir türdür. Kişileştirme yapılarak yazılır. Bitkiler ve hayvanlar insanlar gibi konuşur ve düşünür. İnsancıl özelliklere sahiptirler.
Dünyanın en ünlü fabl yazarları, Ezop, La Fontaine ve Beydeba’dır.

Fabl örneği:

Rüzgâr Ile Güneş
Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr;
-Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun ? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim demiş. Güneş bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş.Sonunda rüzgâr pes edip durmuş. Güneş bulutların arkasından çıkıp yaşlı adama nazikçe gülümsemiş. Çok geçmeden adam alnındaki teri silip paltosunu çıkarmış.
Sonra , rüzgâra dönmüş nazik ve dostça davranışın, şiddet ve güç gösterisinden daha etkili olduğunu söylemiş..
  • Paylaş
Kısa ve öz olarak, sonunda insanları düşünmeye ve güldürmeye iten sadece hayvan ve bitkilerin tıpkı insanlar gibi düşünüp,konuşabildiği öykülerdir. Bildiğim kadarıyla en iyi yazarlar Ezop ve La fontaine'dir.
  • Paylaş
Fabl,hayvanların insanlar gibi düşünüp konuştuğu,içinde ders ve öğütler bulunan öykülerdir.Yunanistan'da doğduğu tahmin edilen bu türün ilk derlemesi Ezop tarafından yapılmıştır.Diğer bir usta olarak görülen La Fontaine,öykülerinin çoğunu Ezop'tan ve Phaedrus'tan alarak kendi şiir diline çevirmiştir.Bir inanışa göre de fabllar ilk kez Hindistan'dan Pançatandra Masalları olarak çıkmıştır.Kitabın yazarı hükümdarın üç tembel çocuğunu eğitmek için tutulan Vişnu Sarma adında bir öğretmendir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1042 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları