Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook benzeri bir site yapmak için neleri bilmek gerekir? Nelere ihtiyaç duyarız?

Bence çıkış noktasında hata var, Facebook benzeri bir site yapılmamalı. Facebook zaten Twitter'la beraber sosyal medya oluyor. Yapacağınız her site başarısız olacak. Değişik fikirler lazım. Tamam inploid'de birçok yabancı siteye benzer bir site ama yine de içerik açısından özgün. Siz de özgün bir proje gelirştirmelisiniz ki başarılı olsun. İnsanlara ihtiyacı olan değişik bir şey vermelisiniz. Müzik olabilir, Youtube Türkçe müzikte kısa kalıyor ya da başka bir şey olabilir mesela kadınlar için yurdumuzdaki tüm ayakkabıcıları bir çatı altında toplayabilirsiniz. Bakın amaç Facebook değil de yemeksepeti gibi başarılı bir site üretmek olmalı. Fikir varsa kodlaması problem olamayacaktır... .
  • Paylaş
4

Omer Ayverdi, Basarisiz olmasi garanti degil. Bu arada herkes facebook tarzi diyorda. facebook un baskalarinin fikirlerini calmadigini nereden biliyorsunuz.Su internette olan seylerin hemen hemen %99 calinti veya esinlenme denebilir. Ayrica bir trend olayi var suanki dizaynlardan bile bunu farkedebilirsiniz. Bu facebooktan cikma bir olay degil.
Facebook ayrica ilk ciktiginda agliyordu mesela myspace monopol diye simdi kendileri monopolun tillahi myspacein yillar once ki durumuyla kiyas bile edilemeyecek bi tekel denebilir.. Ayni sekilde hakeza microsoftta oyle. Bu iki sirkete cogu kisinin sicak bakmamasinin da en onemli nedenleri de bunlardir.

Şaman, Tabii ki tüm endüstriyel evrim bir öncekinin üstüne konularak yapılıyor. elektrik olmasa radyo olmazdı, radyo olmasa televizyon, televizyon olmasa play station olmazdı gibi. Windows da dediğiniz gibi Apple sistemini ergonomikleştirerek kullanmıştır ve dünya devi olmuştur. Gözden kaçırmamak gereken nokta bence şu olmalıdır; Facebook yayınlanıp ilk olarak yerel bir şekilde yayılmış ama tüm dünya kullanıcılarına da uygun bir platform olduğu için dünyaya yayılmıştır. Yani bu arkadaşların işe başladıklarında kendi ülkelerinde 350 milyon potansiyel kullanıcıları vardı. Dikkat ederseniz bahsettiğimiz bütün platformlar Amerikan menşeyli ve kanaatimce işin başında, ülkedeki potansiyel kullanıcı kitlesi bunların başarılarında önemli rol oynadı. Ayrıca bu platformların tatmin ettiği kullanıcı ihtiyaçları dünya çevresindeki kullanıcılarla örtüştü. Bu soruyu burada ilk soran da siz değilsiniz. Rakibiniz çok fazla. Neyse ümidinizi kırmak istemem sadece daha yaratıcı fikirlerle daha çabuk ve başarılı olunabileceğini düşünüyorum. Yemek sepeti mesela ülkedeki en takdir ettiğim İnternet girişimidir. Amerikan taklidi, ya da bir şeye karşı yapılmamış anında da başarılı olmuş sahibini servetini sayamaz hale getirmiştir. Ben yerli yazılımları seviyorum, iki tane muhteşem inşaat yazılımı var ve gayet yaygın kullanılıyor. Umarım siz de başından önünüzde dev bir engelle başlayarak yazılımınızı, platformunuzu yapar ve başarılı olursunuz. Biz de bundan gurur duyarız...

Yasin Baran, Haklisiniz ama benim amacım farklı tabi ki kendine özgün şeyleri olacak başlangıç açısından nasıl yapabileceğimi sormak istedim yapmak istediğim şey yapılmış da olabilir benim amacım yerel bir facebook oluşturmak gibi. Bir üniversitenin facebooku gibi düşünün sadece o üniversitede kayıtlı olan kişiler öğrenci numaraları ile girebilecekler gibi ve facebook gibi arkadaş ekleme dışında bir de haber akışında arkadaş olmasan bile tüm universitede ki herkesin public paylasimlarini herkes görebilecek. Bunun için tabi ki ayrı bir bu ton eklenebilir. Fikir var ama yazılım ve tasarim konusunda sıkıntı var.

Şamanhocam.com/'u incelediniz mi, o da ODTÜ'nün sosyal sitesi olarak başladı ve tüm üniversitelere yayıldı. Bence okulunuzdaki yazılımcılardan birini ikna edip işe girişebilirsiniz, fikriniz varsa, yazılımcı değilseniz fikrinizin çalınmaması ve sitenin mümkün mertebe ucuza çıkması için iyi bir yöntem olur.

Bir sürü konusunda uzman insana ihtiyacın olduğunu bilmelisin. Bunlara ihtiyacın olur. Artık o garajda bir kişinin yazdığı sistemlerle dünyayı götürdükleri zamanlar geçti. Artık İnternet projeleri yatırım istiyor, kalifiye çalışan, yönetim, organizasyon istyor.
  • Paylaş
Hacim olarak facebook benzeri bir yapı oluşturmak için, iyi derecede veritabanı bilgisi, bigdata ve iyi derecede network bilgisi gerekir ki bunlar en en temel konular, sadece kullanıcı denetimi için bile çok sayıda insan gereken bir işi, bi kaç kişilik ekiplerin yaptığı işler gibi düşünmek hata olur.

fonskiyonel anlamda facebook benzeri bir iş yapmak için ise, CRUD işlemleri yapacak kadar veritabanı bilgisi ve orta-üst seviyede yazılım geliştirme bilgisi yeterli olacaktır.
  • Paylaş
Her şeyden önce yaptığın işe inanmak, sağlam bir irade ve sebat. Çevreden gelecek eleştirileri de lehine çevirecek bir yapı...

Biliyorum sen bunları sormadın ama emin ol yazılım bilgisinden çok daha önemli bir konu bu.

Yazılım dilini soruyorsan, facebook birçok yerde php kullanıyor. Ve kullanıcı ile etkileşim kurulan yerlerde jquery.

Tabi bütün veri ilişkilerini kolaylaştıran bir veritabanı tasarımı.
  • Paylaş
Facebook'un kullandigi diller en basta PHP, Mysql uzerine kurulu ama ... soyle bir liste var
Backend: Php, C/C++, Java, Python, Erlang, D, Hack
Veritabani: Mysql, (memcache ile, ve modifiye ettikleri soyleniyor mysql'i), Hbase,
Frontend: Javascript, Jquery, Ajax, Json
Bunlari soylemeye gerek varmi bilmiyorum . Html, Css,
Birde fbml'leri vardi kalkti dendi ama bilmiyorum hala isliyor da deniyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

393 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt