Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook bilgisayarıma herhangi bir yazılım ve servis kurmadan bana nasıl bildirim gönderebiliyor ya da ne kurduğunu ve ne zaman kurduğunu ben neden tespit edemiyorum?

Chrome kullanıyorsanız geçen yaz Notifications özelliğini web sitelerine açtılar. Facebook bildirimleri bu sayede gönderiyor. Kapatmak isterseniz şu bağlantıyı takip edin; support.google.com/chrome/answer/3220216
  • Paylaş
Tamamen browserı baz alarak yapıyor yakında facebook tan alarm kurarak seni istediğin saatte kaldırmasını bile isteyebileceksin
  • Paylaş
Bilgisayarınız Mac ise Facebook, Twitter gibi uygulamalara Safari ile girdiğinizde Mac bu bilgilerin sistemdeki varsayılan sosyal paylaşım profili olup olmamasına ilişkin bir soru sorar. Buna evet derseniz Facebook hiçbir şey yapmaz ama Apple bu bilgileri Mac'te bildirim göstermeden farklı uygulamalara Facebook ile bağlanmaya ve hatta hızı paylaşım ayarlarına eklemeye kadar her şeyi Facebook adına yapar.
  • Paylaş
2

Birkan Aydin, Windows 10 kullanıyorum ama henüz anlayabilmiş değilim. Developer facebook sayfasında da buna benzer sorular yazmışlar fakat henüz bir cevap ile karşılaşmadım.

Serkan Kiose, Windows 8 sonrasında Windows da sosyal hesapları bağlamanı sağlıyor. Web panelinde Windows girişi için kullandığın email adresine girerek yönetim panelinden bu ayarlamaları kaldırabiliyorsun. Bir dene derim.

Chrome'da bunun için ayar var. Zamanında benden bu izni istemişti şimdi Chrome açıkken facebook açık olmasa bile bildirim gönderebiliyor. Chrome'da Settings - Content Settings - Notifications yolunu izlediğinde hangi sitelerin bildirim gönderme hakkına sahip olduğunu görebilirsin.
  • Paylaş
Gelen bildirimin bir fotoğrafını koymuş olsan daha net cevaplar alabilirdin belki.
Benim aklıma gelen şeyleri sana söyleyeyim..
İlk olarak aklıma gelen windows 10 üzerindeki facebook uygulaması; bu market üzerinde yer alıyor.
İkinci olarak chrome üzerinde bulunan bildirim mekanizması.. Facebook 'a girdiğinde tarayıcıdan bu tip izinler istemiş ve sende onaylamış olabilirsin.

Bunların dışında söylediğim gibi bir fotoğraf olsa iyi olurdu, çünkü bir çok ihtimal var.
  • Paylaş
Buna internet tarayıcısı izin veriyor, tarayıcı ayarlarından buna engel olabilirsin.
  • Paylaş
Google a girdiğimiz sürece hiçbir bilginin bize ait olduğunu düşünmüyorum.Bizler bilelim ya da bilmeyelim büyük ya da küçük bir çok firmanın siber güvenlik çalışmaları vardır ve istedikleri bilgileri bulduklarını düşünüyorum. Daha detaylı açıklama yapmam için siber güvenlikle ilgili bir çok şey bilmek gerekir ama ben tanıdığım sibercilerden hiç bir bilginin % 100 güvenli olmadığı öğrendim. Yani ister sorsunlar ister sormasınlar bilgilere erişibilirler istediklerinde diye düşünmekteyim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

122 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt