Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook ilk çıktığında yapılan yorumları merak ediyor musunuz? İnsanlar ilk neler söylediler?

Cemal Tekin (@sampitt) bey o açıdan bakılırsa o zaman bütün vCard temaları da birbirine benzemektedir ama içerik ve sunuş o siteyi önemli kılar. Yine inploid.com'da goo.gl/EkpHLV adresindeki Facebook çalışanları tarafından oluşturulan siteye ya da Yahoo Answer (goo.gl/sgQPgh) 'da benzemektedir. Ancak inploid.com'u Türkiye'de o sitelerden ayıran arayüzünün Türkçe olması, soru soranın ve cevaplayanın baskın çoğunluğu Türkiye'dendir. İçerik te aynı şekilde Türkçe'dir. Benim tercihimi Quora'dan ayıran etkenler bunlardı.

Şimdi sizin goo.gl/RfV3Jh adresinde sorduğunuz soruda ayırt edilebilecek bir fark yok bu durumda da üzerine konuşulabilecek bir şey de yok. Sizin sorunuzu örnek vermek amacıyla abartırsak benim şöyle bir soru sorduğumu varsayalım: "Bir site yapacağım, insanlar birbirine soru sorabilecek, tartışmalar düzenli bir şekilde yapılabilecek, diğer insanlar da bu sorulara cevap verebilecek, cevaplar da oylanacak. İnsanlar daha fazla oy alabilmek için daha çok soru cevaplar. " o zaman bana ne dersiniz?

Peki bir de söyle dersem: "Bir site olacak, davetiye usulü üye alacağız. Üyelerin çoğunluğunun mesleği ya da ilgi alanı bilgisayar ve yazılım üzerine olacak. Sorular bu alanlar üzerinde olursa kabul edilecek. Soruların yanında büyük bir çoğunluğu kod bloğu içereceği için kod tahtası denen bir alan olacak. Örnek kod o alanda yazacak ama herkes bunun üzerine deneme yapabilecek ve tabi ki bu kodlar ne dil ile yazıldığı fark etmeden goo.gl/Hf9a0B adresindekine benzer bir yöntem ile çalıştırılacak. Tabi kodun aslının ve versiyonlarının kaybedilmemesi için her biri Wikipedia'ye benzer bir şekilde kaydedilecek. En doğru ve düzgün kod oylanacak" dersem ne dersiniz?

Lütfen bunları düşünerekten bir önceki mesajımı değerlendiriniz.
  • Paylaş
3

Mehmet Öğmen, Şahsen ben ticari işlem yapacağım siteler dışında TC NO gibi bilgileri kimseyle paylaşmama taraftarıyım. Tarafsızlık olsun diye iş yerimizdeki stajyer dahil herkese sordum ama kimse de TC NO'sunu bir site ile paylaşma taraftarı değil.

Bir de size şunu öneririm: Piyasada bu tarz bir ihtiyaç var mı diye nabız yoklayabilirsiniz. Ancak benim oyum negatif yönde olacak.

Cemal Tekin, Bence herkes tıpış tıpış gelecek :)

Mehmet Öğmen, Ama tam kafandakileri kafanızda tam oturtamamış gibisiniz. Bi eticaret sisteminden bi sosyal paylaşım sitesinden bahseder gibisiniz :D.

Bakın biri ne demiş:

gwuMACaddict
Apr 29, 2004, 12: 15 PM
looks like friendster.com to me...

Demek ki illa icat ya da eşsiz olmasına gerek yokmuş site siteye o zamanda benziyormuş...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

461 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt