Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook Graph Search (sosyal arama) Google'a rakip olabilir mi?

Facebook'un yeni duyurduğu sosyal medya tabanlı arama motoru Google'a karşı başarılı olabilir mi?Düzenle
Hala Google ile aynı kulvarda değiller. Buna rağmen kullanıcı davranışlarını " sosyal arama " yönünde değiştirme ihtimali olan bir özellik oldu. Ne var ki hali hazırdaki Facebook kullanıcılarının mevcut "beğenme" durumları her zaman doğruyu yansıtmıyor. Bazen sırf bir arkadaşınız gönderdi diye beğendiğiniz şeyler var, ya da karşınıza geldiği ilk anda "Beğen" deyip geçtiğiniz şeyler. Bunların sayıca oranı eminim ki sistem açısından büyük bir etki seviyesinde değildir ancak bu andan itibaren facebook bu " beğenme " işini daha ciddiye almak zorunda kalacak. Belki de online mecralarda bizler artık beğendiğimiz şeylere daha fazla dikkat eder hale geleceğiz.

Bu yeni özellik asıl olarak iş modellerine ve şirketlere daha fazla yarayacak gibi görünüyor. Sayısız uygulama çıkacak ve bu uygulamalar artık daha spesifik olarak hedef kitleye ulaşabilme şansı yakalayacaklar.

Hepsinden öte; daha sosyal mi, yoksa daha tehlikeli bir online hayata doğru mu gidiyoruz bunu da zaman gösterecek.

Soruya dönecek olursam, Google'in Google+ ile birlikte yaptığı bir hata vardı. Güçlü olduğu yanlarını bu ürüne gömmek yerine kendine yeni bir mecra yaratmaya çalıştı. Oysa en iyi yaptığı şey arama yapmak idi ama Google+ içerisinde bu özellikleri rahatça kullanmamızı sağlamadı. Tersine arama sonuçlarındaki deneyimimizi geliştirmek için Google+'a giriş yaparak arama yapmamızı istedi ve buna zorladı. Bence Google+ açısından yapılan en büyük ilk hata bu idi. Arama konusundaki tüm ürünlerini Google+ içerisinde profesyonel bir şekilde entegre etmeyi ise çok sonraları akıl etti ancak iş işten geçmişti bence. Facebook bu anlamda akıllıca bir hareket ile, elindeki gücü sessiz sedasız bir silaha dönüştürmüş durumda artık. Facebook Graph Search kullanıcı tabanının büyüklüğü sayesinde yıkılması zor bir bina halini alacak.

Her şeye rağmen şu an facebook yine de bilgi kirliliğinin en fazla olduğu sosyal ağ ve bu anlamda Google+ çok daha iyi. Bunun nedenlerinden birisi de kullanıcı sayısı elbette ki. Ancak facebook her konuda olduğu gibi bu konuda da elindeki veriyi iyi değerlendirecek ve yeni çözümler sunacaktır.
  • Paylaş
4

Hakan, Sonuç olarak like dediğimiz , facebook ta lick olmuş desene :)

Ömer Ulusoy, Çok doğru bir yere deyinmişsiniz, ama benim gördüğüm google + bunu kişiye özel arama sonuçları çıkarmak için oluşturdugu bir algoritmadır bunu şimdilerde değilde 1 sene içinde daha iyi anlayacağız, yani orada google + arama yapsın bu işe karışmasın demenize katılmadım yada ben öyle anladım :)

teşekkür ederim zaman ayırıp bu güzel bilgiyi bizimle paylaştıgınız için

Serkan Köse, Kişiye özel arama sonucu çıkarmak için kullandığı doğrudur ancak Google+ ilk açıldığı zamanlarda yukarıda bahsettiğim nedenden ötürü kullanıcıyı bir yerde login edip arama sayfasında bunu uygulamak için kullanıcıyı zorluyordu. Buradaki bir seminerde Google Ortadoğu Bölgesi sorumlusuna % kaç login olarak arama yapıyor diye sorduğumda net bir yanıt alamamıştım zaten :). Ancak şimdilerde Google+ ve tüm Google ürünleri birbirleri ile entegre edilerek bu sorunu aşıyorlar. Daha da önemlisi ve gözden kaçırmamaız gereken nokta ise Andorid :). Android sayesinde Google istediği kadar veriyi istediği kadar kişiden, hem de sadece kişiselleştirilimiş arama değil, kişiselleştirilmiş reklamlar, vs. gibi herşey için daha büyük bir veri kasası haline getirdi. Bunların da ötesinde geçenlerde okuduğum bir yazıda geçen ilginç ama dikkat çekici bir hipotezi de burada paylaşayım. Google arama motoru dışında yaptığı yatırım ve hamlelerin tümünü (Project Glass, Kendi kendine giden araba, çok hızlı internet gibi) aslında kullanıcıların daha uzun süreler online olması için gerçekleştiriyor. Daha fala online kaldığımız sürece herkesin -özellikle Google- işine yarayacağız ve özellikle de Google bu işten çok daha fazla para kazanacak. Sonuç olarak, büyük resme baktığımızda birçok platformda varolan Google gibi bir firmanın geleceğimizde daha fazla söz sahibi olacağı kesin. Ancak yakın zamanda hep birlikte göreceğiz ki facebook da benzer şekilde farklı alanlarda da karşımıza çıkmak zorunda kalacak. Mobil devri başladı ve bu Google için de Facebook için de aslında eski ama yeni bir mecra :).

Serkan Köse (@serkan) 'ın dediğine katılıyorum. Bunların yanında Facebook sosyal bir ağ olduğu için arama kriterleri kendinden kısıtlı olacak bir kere... Aradığınız içeriğin "sosyallik"le bir ilgisi olacak. Google'da ise yaşamın her alanından arama yapabiliyoruz yine.
Tabi Google+ ile Facebook kıyasında yine de Facebook'un başta gittiği farz... :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

799 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt