Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook ile adı geçen Soğutma Otomasyonu nedir?

İnternet dünyasının devi Facebook, yeni teknolojisiyle sunuculardaki iş yükünü değiştirebileceği gibi, veri merkezinin fanlarını da kontrol ederek, soğuk ile koridor arasında belli bir basınç farkı meydana getirecek. İnanılmaz birşey. Facebook, soğutma otomasyonu sistemi sayesinde, sunucularındaki küçük fanları azaltmayı veya tamamen kaldırmayı, böylece maliyet azaltmayı düzenliyor. Facebook, Oregon, Prineville’de inşa ettiği yeni veri merkezinde, hem yeni soğutma sistemini, hem de yeni tasarım sunucularını kullanmayı, böylece maliyetten olabildiğince kısmayı hedefliyor.

Facebook sunucularının sayısı 2009′da 30, 2010′da 60 bine ulaştı. Şirketin bugün sahip olduğu sunucu sayısının 100 binin üzerinde olduğu düşünülüyor.

Bu teknoloji, sunucular üzerindeki basınca göre sunuculardaki iş yükünün otomatik olarak yer değiştirmesini sağlayacak. Facebook, Soğutma Otomasyonu olarak adlandırılan teknolojinin patentini almak için 2010’da başvuru yapmıştı. Ayrıca
Facebook mühendisleri Amir Michael ve Michael Paleczny tarafından geliştirilen teknoloji, sunucuların “soğutulma ihtiyacına” göre iş yüklerini kendi aralarında otomatik olarak dengelemelerini planlıyor. Söz konusu sunucular ne kadar ısınırsa, soğutma maliyeti de o kadar artıyor. bu son teknolojiyle amaç, tüm sunucuların ne kadar ısınsalarda hata vermelerini engellemek. İki mühendis, “Sunucuların soğuma gereksinimlerini tespit ederek, hata vermeden çalışabilecekleri en yüksek sıcaklığı belirleyebileceğiz” dedi.

Facebook, söz konusu teknolojiyi şu an kullanıp kullanmadığı konusunda bir açıklama yapmadı. Google ise “Spanner” adını verdiği platformla, sunuculardaki ısı limiti aşıldığı anda veri yüklerini otomatik olarak değiştiriyor. HP, Opengate Data Systems, ve SynapSense gibi şirketlerde, sunucu sayıları giderek artan şirketler için çeşitli soğutma sistemleri geliştiriyor.

PEKİ BU SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Facebook’un soğutma sistemi, veri merkezlerindeki sunucu ünitelerini soğuk ve sıcak koridorlar arasına yerleştirmeye dayanıyor. Bu şekilde, iki koridor arasındaki basınç farkı, soğuk koridordaki havayı sunucular boyunca sıcak koridora iletecek ve hava burada veri merkezinin dışına atılacak. Algılayıcı monitörler iki koridor arasındaki basınç farkını denetleyecek ve sunucuların iş yükünü buna göre belirleyecek. Basınç farkı oluştuğunda, bir sunucu ısı limitini aşmadan sadece belli miktar iş yükü taşıyabilecek.

kaynak:maviblog.org/teknoloji/facebook-sunucularini-sogutacak-teknoloji.html

  • Paylaş
Sanırım bu o küçücük fanların idame maliyetleri ile ilgli değil de karbon salınım sözleşmeleri ile ilgli bir uygulama.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

342 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları