Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook insan ilişkilerine zarar verdiğini düşünüyorum ve kapattım. Biten ilişkiler, hakaretler ve özel hayatın gizliliği dışında çok bir şey göremedim. Sizce de zararlı değil mi?

Kesinlikle doğru. İnsanlar teknolojinin zararlarını en çok sosyal medyadan görüyor. Özellikle de çiftler için çok önemli sorunlar teşkil edebiliyor.
 • Paylaş
Kısmen olsa size katılıyorum lakin belli ki siz sadece olumsuz yanlarını görerek bu kanaate varmışsınız, bakış acınızdaki en ufak bir değişiklik farklı bir düşünce yapısının oluşmasına zemin hazırlar, bir nebze de olsa fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Bunu hem facebook hem de genel olarak söylüyorum. Saygılarımla
 • Paylaş
1

Adem Şahiner, Değeri yorumunuz için çok teşekkürler lakin yararını hiç göremedim desem yeridir :)

Evet bence de hatta insan ilişkilerini komple bitirdiği bir konu var. Yediden yetmişe herkes siyasetçi oldu. Yarısı Tayyipçi yarısı da Tayyip karşıtı. Akıl ermeyen cümleler birbirini küçük düşürücü caps'ler.
 • Paylaş
İnsan Davranışları

Sosyal MEDYA'yı fazla ciddiye almayın. Medya kişileri manipüle etmek üzere kurulmuş bir sektördür. Ancak bu şekilde sürekliliğini garanti altına alabilir. Facebook, Twitter, Youtube ve Forum gibi web 2 projeleri de manipülasyonlardan nasibini almıştır.

Trendleri oluşturan, veri beslemesini yapan sanıldığı gibi halkın kendisi değil, onları yönlendirendir. Neyi görmenizi isterler neyi paylaşmanızı arzularlarsa size onları servis ederler. Kime hizmet ettiğinizi bilmeden paylaştıklarınızla birilerini zenginleştirir birilerini fakirleştirirsiniz.

Medya da aslan payını alır tabi. Geçmişte gazete ve televizyon ile yapılan yönlendirmeler şimdi sosyal medya ile yapılmaktadır.

Ne yazık ki sandığımız kadar özgür değiliz. Matrix'in elindesin NEO!
 • Paylaş
Zararlı olduğu yerler elbet vardır fakat bu hesap kapatmaya gidecek kadar çok değil. Sonuçta Facebook'da 30 milyon küsür insan var. Hırsızı da burada, sokakta çocuklara çikolata dağıtan adam da. Günahkar da burada, aziz de burada.

Yani Facebook'dan ayrılıp sokağa çıkarsanız yine facebook'daki insanların içine çıkacaksınız. Zihinsel engelli bir kıza defalarca tecavüz eden 20 kişi, 1 tl için adam bıçaklayan tinerciler, size asılan bayan veya erkekler dışarıda. Nereden kaçıp nerye gidiyorsunuz ki?

Önemli olan kullanım şekli. Tanımadığınız insanları sırf eklemek için eklemeyin. Paylaşımlarınızı "aile" veya "yakın arkadaşlar" diye gruplara özel ve dışarı kapalı yapın. Ben hiç namuslu bir insanın Facebook'da tecavüzcüye dönüştüğünü işitmedim. İyi insanlar vardır, kötü insanlar vardır, gereksiz insanlar vardır. Bunları hesabınızdan temizlerseniz, sorun ortadan kalkar.

Ben teyze kızımın haftasonu çocuğunu nerelere götürdüğünü görmekten memnunum. Ya da uzak bir ilde çalışan arkadaşımın iş yeri fotoğraflarını görmekten memnunum. Facebook tek başına zararlı denecek bir platform değil. Ama reşit olmamış çocukların kötü etkilenebileceği, yanlış fikirler veya düşüncelerle dolacağı bir sürü içerik İnternet'de mevcut. Yani sözün özü, dışarıda ne varsa, Facebook'da da o var.

Siz de suç işlenen tehlikeli bir mahalleye gece saati girmeyip yolu uzatıyorsanız, hesap ayarlarınıza da bir o kadar zaman ayırıp zararlı değil, hatta faydalı bir platform görebilirsiniz.
 • Paylaş
Ben bu şekilde düşünmüyorum. Belki de pek fazla paylaşım yapıp zaman geçirmediğimdendir ama bence facebookta çok güzel sayfalar, gruplar var. İlgilendiğiniz konularla ilgili bu sayfaları takip edebilir ve gruplara katılabilirsiniz. Yararlanmasını bilirseniz faydalı olabilecek bir site. İlle de özel kimliğinizi öne çıkarmanız gerekmiyor, gizleyebilirsiniz de.
 • Paylaş
3

Adem Şahiner, İlgilendiğim konuların sayfalarını görsen bu yazdığını bir kez daha düşünürdün :) Kesınlıkle faydalı ama bazı şeyler yararlı ıken ıstemdışı zarar da getirebiliyor.Zamanla anlayabilirsin ancak.

Sena Baysal, Zarar getiriyordan kastınız nedir peki? :)

Adem Şahiner, Çevremdeki çoğu insan gibi keza benimde aynı ilişkimi bitiren facebook olmuştur.Seçim olayları gündemdeyken yakın arkadaşlarım bu sayfa yüzünden arkadaşlıklarını bitirdi boyut hakaretlere ulaştı.( Davalık olan arkadaşlarımda mevzut ) Haber kaynağı özelliği özel hayatın gizliliğini tamamen deşifre etmiş ayrıca dikkatimi çeken facebookun soruları ; yaşadıgın şehir memleket ne iş yaptığın neleri sevdiğin nerde olduğun ne yaptığın vs bir çok sahsıma ait bilgileri arkadaşlarıma hatta herkese sunmuşken kullanmak ve orda vakit öldürmenin bana zarardan başka bişey vermediğini düşündüğüm için kullanmıyorum.Dediğiniz gibi gizlenebilen kısıtlanan durumlarda mevcut ama şahsım adına facebooku kullanmayı artık bu sebeblerden ötürü istemiyorum :)

Facebook'u eleştirerek kullanmayan insanlar, telefon kullanımına karşı olduğu için telefon kullanmayan insanlar gibidir. Gizlilik ayarları ile dilendiği gibi gizliliğinizi koruyabildiğiniz bir sosyal ağda olmanın gizlilik açısından bir sakıncası olamaz. Facebook kullanmıyor olmak, Facebook'un faydalarından mahrum kalmaktır.
 • Paylaş
Bu siteler kuruluş amaçlarından oldukça sapmış durumda, istihbarat kurumlarının, sosyal mühendislerin bahçesidir. Ne attığın bir fotoğrafın ne yazdığın bir mesajın yada facebookun açıkken girdiğin internet sitelerinin istatistiği silinmez. Herşey kayıt altında.
 • Paylaş
Yo değil. Ona nasıl baktığın ve ne amaçla kullandığınla alakalıdır.
 • Paylaş
Bu tamamen yaptığınız ayarlara bağlı bir şey. Nasıl ki sokakta da elinizde açık bir fotoğraf albümüyle gezmiyorsanız Facebook'da da istediğiniz herkese istediğiniz her türlü gizlilik ayarını verebiliyorsunuz. Aynı şey paylaşımlarınız için de geçerli. Gittiğiniz her yerden konum bildirimleri yapmaz, selfieler çekip paylaşmazsanız kimse sizin ne zaman, nerede, kiminle, ne yaptığınızı bilmiyor.
Bu yazdığınız trafik kazası oluyor diye otomobile binmemeye benziyor. Sosyal medya bir araç ve Facebook gizlilik, özel hayatı koruma konularında size gerçekten her imkanı sunuyor. Tabii bunların ayarlarını yapmak karmaşık ve külfetli ama ehliyet almak da çok basit değil. Bu aracı tam gaz kullanıp, kaldırımlara park edip, kuralların hepsini çiğneyerek kendi ve diğerlerinin hayatını tehlikeye atmak ya da kurallara uyup, kemeri bağlayıp, alkollüyken direksiyon başına geçmeyip, hız sınırlarına riayet ederek istediğiniz yerden istediğiniz yere konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşmak tamamen sizin seçiminiz.
 • Paylaş
İnanmam :)
 • Paylaş
2

Faruk Altınay, Aslında amacına uygun kullanıldığında zararın yanında faydasının da olduğuna inanıyorum. Bir kültür meselesi bu gibi sosyal iletişim araçlarını kullanmak. Kişiliğe bağlı aslında. İntikam duygusu, aymazlık, düşüncesiz hareket olmadığı müddetçe faydasının daha fazla olacağını düşünüyorum.

Ruken Karaaslan, Zararlı olduğu kanısına bende katiliyorum bnde kullanmiyorum ve kimseye de tavsiye etmiyorum .

Bence kişinin interneti kullanma amacına bagli bisey ...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

899 Görüntülenme18 Takipçi12 Yanıt