Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook insanları nasıl bu kadar bağımlı hale getirdi?

Facebook belki ilk yola çıkış amacında şu anki yapıda olmasa dahi, işin başında iken; insanların hiç farkında olmadıkları bir ihtiyaca çözüm olarak (sunduğunu iddia ederek) yola çıktı: "Aradığınız eski arkadaşlarınızı bulun, onlara ulaşın". Geçirdiği evrim, şirket yönetiminin doğru analizinin ve çok kritik anlarda aldıkları kritik kararların eseridir ve şu an hayatımıza bu kadar nüfuz etmesinin de nedeni yine budur kanımca. Peki bir site bizi nasıl bu kadar bağımlı hale getirdi. Bunu birkaç başlıkta ele almak isterim.
  • Facebook Apps adı altında kendi altyapısını tüm dünyadaki geliştiricilere açma fikri ile aldıkları büyük yol. Bu sayede Facebook büyüme ve insanların hayatlarına bağlanma yolundaki ilk adımını atmış oldu. Artık sadece arkadaşlarımızı bulmuş olmuyorduk, onları poke-liyor, fotoğraflarda etiketliyor, fotoğraf, video animasyonları ile de eğleniyorduk. Sayısız uygulama sayesinde de ilk kez deniz görmüş gibi dalıp çıkmaya başladık.
  • Facebook Share butonu tam da bu yeni platformdan sıkılmaya başladığımızda ve uzaklaşmak için yeni mecralara yöneldiğimizde gelen en doğru hamlelerden birisi oldu. Artık Facebook içerisindeki bilgiyi aslında biz kendi elimizle, dışarda dolaştığımız herhangi bir siteden, arkadaşlarımıza göstermek heyecanı ile büyük bir hacim ile aktarmaya başladık. Bu noktadan itibaren artık facebook platform olarak aradığımız insanları bulduğumuz değil tanıdığımız insanlara bir şeyler gösterdiğimiz veya onların bize göstermek istediklerini yakalayabildiğimiz bir mecraya dönüştü.
  • Facebook Messenger ve mobil uygulama hamleleri. Küçük ve etkili uygulamalar ile tanıdığımız insanlarla aramızdaki iletişimi artırıcı etkiler sayesinde bizleri platforma bağlı bir sürü programcık ile kendine daha derinden bağlamış oldu (WhatsApp, instagram satın almaları ve messenger uygulamasını ayırma gibi).
  • Facebook Payment. Yakın gelecekte göreceğimiz bu son durum ile birlikte artık her platforma hali hazırda zaten adapte olmuş olan Facebook satın alma işlemlerimizde de bizi otoban olarak gittiği yoldan ayırmadan yan yollarda hedefimize ulaştırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sonuç olarak şu anda kendine ait hiçbir içeriği olmayan bir sosyal platform olmasına rağmen; birbirini tanıyan insanların, birbirine bir şeyler gösterme isteği temelinde sürekli üzerinde hareket ettiği dünyanın en büyük feed havuzu olmuş durumda. Hayatınıza ait her şeyi birkaç tıkla bulabileceğiniz bir haber, video, yazı takip sitesi. Aynı zamanda birkaç tıkla mesaj yollayabileceğiniz tanıdıklarınızı yanınızda taşımanızı sağlayan bir haberleşme havuzu. Aynı zamanda etrafınızdaki arkadaşlarınızın an be an neler yaptığını istediğiniz anda görmenizi sağlayan bir etkileşim havuzu. Maslow'un çok da sevdiği bir yere kendini konumlamış durumda olan bu platform, hayatımıza daha derinden nüfuz etmeye devam edecek sanıyorum. Bizlere farkında olmadan güzel bir "Deal" sunduğu için beynimiz onu hiçbir zaman bir düşman olarak görmeyecek ve savunmalarımız hep kınında kalacak (bkz. Fiyatlandırmanın Psikolojisi beynin işleyiş tarzı için inceleyebilirsiniz). Bu da bu platformu daha büyük bir hale getirecek gibi. Bu konuda; yeni neslin platforma bakışındaki negatiflik dışında bir sıkıntı görünmüyor ama buna da bir çözüm getireceklerdir ellerindeki veri ile sanırım.
  • Paylaş
1

Uğur Çakmak, "Maslow'un çok da sevdiği bir yere kendini konumlamış durumda" çok doğru bir tespit

Çünkü insanların kendilerini tatmin etmelerine izin veren bi yapisi var. herkes kendini olmak istedgi gbi gosterebilio mesela.
  • Paylaş
2

Abdulkerim Özkan, Mesela ? İnsanlar nasıl kendilerini olmak istedikleri gibi gösterebiliyorlar ?

Aslı Sak, Mesela ait olmadığı bir hayat yaşıyor imaji vermek. olmadığı kdr guzel gostermek. gibi...

Çalışma hayati ve diğer faktorler insanların sosyal yaşantısını büyük sekteye uğrattı. Cogu kimse arta kalan kısıtlı vaktini çok yakınları ile geçirmeye başladı ve arkaarkadaslarkna vakit ayiramadi. Facebook gibi sosyal mecralar sayesinde bu sorun ortadan kalktı. Kullanım kolaylığı ve içerik çeşitliliği ile de müptela olduk. Yaşasın Facebook !
  • Paylaş
Bir sosyal ağ açarsın insanları oraya bağlarsın bir mekan gibi işler orası doldukça da insanlar orada vakit geçirmeye devam eder adam psikilojiyi güzel kurdu ilk olarak harvard üni de başladı işe
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

126 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları