Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook, reklam ayarlarından kapatmazsak, özel resimlerimizi kullanmaya başlayacakmış. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

Bahsettiğiniz şey aslında, kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılmaya sebep olmuş bir uygulamanın ürünüdür. Bu konu geçen aylarda bir arkadaşımın paylaşımında dikkatimi çekmiş ve araştırmıştım. Konunun detayları şöyle:

Facebook, aldığı reklamları, kullanıcının profil sayfasında sağda kalan, sponsurlu ibaresiyle belirttiği bir bölümden kullanıcılara ulaştırıyor. Facebook'a ne kadar fazla reklam veren insan olduğunu tahmin edebiliriz... Yöneticiler bu reklamları belli kriterlere göre sınıflandırıp kullanıcılar ile buluşturuyor. Site içerisinde de sürekli kullanımda olan beğen butonu, bu reklamlarda geçerli bir uygulamadır. Kullanıcı tarafından beğenilen reklamlar, arkadaşı olan diğer kullanıcıların dikkatini çekmek adına onun da sayfasına sunuluyor. Ve işte fotoğrafın yayınlanması durumu da burada oluşuyor... Nasıl kullanacak?

Bildiğiniz gibi reklam sektörü artık tüm dünyanın üzerinde durduğu en önemli konulardan biri haline gelmiştir. İnsanların bir şekilde dikkatini çekmek, tanıtılan ürünle ilgili en kolay ve en etkileyici şekilde sunum oluşturmak bu sektörün en ince ayrıntısıdır. Facebook da bu konu üzerinde aldığı ve uyguladığı kararlar doğrultusunda böyle bir sistemle işliyor. Örneklendirelim; Bir Facebook kullanıcısı bir reklam bağlantısını beğeniyor... O kullanıcı ile arkadaş olan bir diğer kullanıcı da kendi profil sayfasında, o kullanıcının ismi ve resmiyle beraber belirtilen A kişisi bunu beğendi ibaresiyle karşılaşıyor. Ve doğal olarak gösterilmek istenen reklam, daha dikkat çekici bir hal alıyor.

Facebook
Resimde de görüldüğü üzere; bir reklamı veya Facebook içinde sayfası olan bir markayı bir arkadaşınız beğendiği zaman, Facebook otomatik olarak bunu sizin karşınıza çıkarıyor.

Facebook
Profilinizde ise, yine yukarıda görüldüğü gibi başka bir reklamı beğenmiş arkadaşlarınızı size göstererek daha çok ilgi çekmiş oluyor.

Bu konuyla ilgili saydamlığı yine siz belirliyor ve yayınlanan fotoğrafınızın hangi kitleye sunulacağına yine siz karar veriyorsunuz. Facebook'un bilgilendirme bölümlerinde de bu konuya ait detaylıca yazılmış bilgilendirmelere rastlamanız mümkün.
  • Paylaş
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim bu konu beni çok rahatsız etmişti
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

280 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları