Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook places, foursquare'i bitirir mi?

bitirmez ama zorlar. 
  • Paylaş
Hayır biitirmez facebooku google bitirebilir sadece hedefi bulamıyor
  • Paylaş
Facebook Places'ın, foursquare'e çok büyük zarar verebileceğini düşünmüyorum. Burada en önemli etken bence facebook'un konumlandığı yerin başka bir yer, foursquare'in konumlandığı yerin ise başka bir yer olmasıdır. 

Aslında bu soruya yanıt almak için hem facebook hem de foursquare kullanan bir internet kullanıcısına şu soruyu sormak gerekiyor:

"Bulunduğun yeri internette insanlara bildirmek için hangi aracı kullanırsın veya bu işi gören hangi araç ilk sırada geliyor?"

Muhtemelen, her ikisini de kullanmış ve denemiş kişilerin büyük çoğunluğunun ilk aklına gelen proje "foursquare" olacaktır. Çünkü, facebook bir sosyal ağ ve hayatınızda bir boşluğu dolduruyor. Bu boşluk, arkadaşlarınızla iletişim kurmak ve onların bazı sosyal aktivitelerinden haberdar olmak üzerine kurulu. Foursquare'in ise bir tek amacı var; o da insanlara nerede olduğunuzu bildirmek ve onların nerede olduğunu takip edebilmek. 

Aslında ben hep şunu söylemişimdir; facebook'u parçalara bölseniz, içinden onlarca dünya çapında proje çıkabilir. Ama, sırf facebook bünyesinde yapıldığı için zaman içinde ölmeye mahkum olan onlarca proje de mevcut. 

Dolayısıylai ben foursquare açısından işlerin zamanla daha da iyiye gideceğini düşünüyorum. Modellerini iyi oturttular ve önemli bir kitleye sahip oldular. Bundan sonra adım atmak, facebook'un değil onların işi olacaktır. Ve muhtemelen zaman içinde facebook places'ın yeni özelliklerini değil, foursquare'in yeni özelliklerini konuşuyor olacağız. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

533 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları