Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook vs. sitelerdeki anlık bildirimler hangi kod ile yapılıyor?

Benim bulduğum kadarı ile şöyle bir açıklama var: facebook.com/notes/facebook-engineering...

Bunun dışında bu tarz notifikasyonlarda son dönemde öne çıkan teknoloji SignalR teknolojisi.

SignalR bizim inploid'de Tartışma Platformu içinde kullandığımız bir yöntem (Burhan Çetinkaya (@Burhan) sağ olsun) .

SignalR ile ilgili bazı bilgileri şurada bulabilirsiniz:
signalr.net/
asp.net/signalr
hanselman.com/blog/AsynchronousScalable...

Tartışma Platformu'nda o an sayfada bulunan kişiler online olarak görünür ve bir kişi bir yorum yazarken "X şu an bir yorum yazıyor... " yazısı görünür. Bunun gibi bir çok işlem "anlık olarak" sayfadaki diğer kişilere gösterilebiliyor. SignalR bu konuda çok başarılı ve hızlı bir sistemdir. Sistemi yormadan çok fazla işi bir arada yapabilmenizi sağlıyor.

Diğer tür bildirimlerde ise bildiğimiz belli zaman aralıkları ile (interval) sunucuya yeni bir bildirim olup olmadığı sorgusu yapılır ve var ise kullanıcı bilgilendirilir. Bu yöntem bilinen en basit yöntemdir zaten.

Bir de not olarak belirteyim "push notification" hakkında en genel bilgi: en.wikipedia.org/wiki/push_technology

Umarım bu bilgiler faydalı olur.
  • Paylaş
6

Murat, çok teşekkürler gerçekten faydalı bilgiler. uzun zamandır arıyordum bulamamıştım nasıl bir teknoloji olduğunu, sayenızde öğrenmiş oldum.

Semih Muyaoğlu, SignalR... basa bela mi yoksa faydali mi? Umarim sonuna kadar kullanilir inploidde ancak ben bu sorunun cevabini bulana kadar o'na ara verdim:)

Hakan Köse, Yani SignalR neden başa bela olsun? Bilmediğimiz bir sorun yaratıyor ise biz de öğrenelim, paylaşır mısınız detaylarını?

Semih Muyaoğlu, IE WebSocket desteğini 10 ve üzerinde vermesi en büyük handikap. Finansal bir portal üzerinde kullanıyordum ve tahmin edebileceğin gibi kullanıcıları tek tip tarayıcı düzenine sokamayız. ve inanın ülkemizde bilgisayar kullanım bilgisi tahmin edildiği kadar ileri seviyede değil. en azından benim tahminlerime yaklaşamıyor bile

Hakan Köse, Bu sorun ilginçmiş harbiden.. IE'ye ölüm diye pankart açıcam yakında:)

Yalnız benim bildiğim kadarı ile SignalR web socket desteği olmayan tarayıcılarda kendi içinde bir başka geleneksel yöntem kullanarak işlevini yerine getiriyordu diye biliyorum? Biraz sonra @burhan ile konuşup soracağım, SignalR konusunda o benden çok daha fazla bilgiye sahip..

Burhan Çetinkaya, IE'nin WebSocket desteği vermemesi ayrı bir durum aslında. SingalR ı kullanmadan kendiniz html5 websocket api sinide IE nin eski sürümlerinde çalıştıramazsınız. SignalR'ın güzelliği browser capabilitieslerine göre en uygun transportu kullanıyor olması. Örneğin, signalr ile bir realtime uygulama geliştirceğinizde, uygulama chrome clientında çalışıyorsa websocket kullarak servera bağlanır, aynı uygulama eğer IE clientında çalışıyorsa websocket desteklenmediği için otomatik olarak forever frame ya da server sent events kullanarak bağlanır. Kısaca, realtime uygulamalarında signalr kullanarak browser handikaplarının üstesinden gelmiş oluyorsunuz.

En yaygını nodejs..Net için Microsoft'un Signalr olabilir. Genel mantık socket bağlantısı açıp cevap beklemek. Cevap geldiğinde yeni bağlantı açmak.
  • Paylaş
2

Serkan Köse, inploid'de tartışmalar kısmında SignalR kullanıyoruz biz. Not olarak düşmek istedim :).

Victor Tomaili, SignalIr iyidir. Node js de iyidir. Önemli olan doğru olanı doğru yerde kullanmak. Doğru araç doğru amaca en makul şekilde hizmet etmeli.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

382 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt