Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook Whatsapp'ı 19 milyar dolara satın aldı. Sizce Facebook bu satın almadan sonra nasıl bir strateji izleyecek?

Facebook şimdiye dek satın aldığı firmaların yaptıkları işlerde pek bir değişiklik yapmadı. Aslında Facebook şimdiye dek yaptığı satın almalarda 2 tür model uyguladı diyebiliriz.

  1. Ekip satın alma (Acquhiring)
  2. Aktif kullanıcı satın alma
Facebook'un çok büyük paralar ödeyerek aldığı 2 şirket, Instagram ve Whatsapp, toplamda milyonlarca aktif kullanıcısı olan şirketler. Her ne kadar Instagram satın alması, fotoğraf konusunda Facebook'a çok şey katacak olduğu için ekip satın alması gibi görünse de bence sadece öyle değil. Milyonlarca aktif kullancıya sahip olmak, günümüzde çok az şirketin yaratabildiği bir değer ve bu değeri Facebook kendi bünyesine katarak rekabeti önden bitiriyor. Instagram üzerinde ilk düşündükleri şey, reklam modellerini Instagram'da uygulamaya başlamak oldu.

Ben şahsen Whatsapp için de benzer şeyler olacağını düşünüyorum. Yani muhtemelen Whatsapp'ın yakın bir zamanda para basan bir şirket olması için gereken ne ise yapacaklardır.

Ekip satın almalarına gelince, gözden kaçmasın, kısa bir süre önce Facebook Branch şirketini 15 milyon dolar ödeyerek satın aldı (branch.com) . Branch, "kullanıcı yorumları" üzerine iş yapan başarılı bir firmaydı. Bu satın alma Facebook için ekip satın almasıdır. Facebook üzerinde bulunan tüm yorum sistemi Branch ekibinin katkıları ile yakın zamanda değişmeye başlayacaktır diye düşünüyorum.

Facebook, bence genel olarak çok doğru ve akıllıca bir yöntem izliyor. Diğer akıllı firmalardan tek farkı, kuruculara çok iyi para ödeyerek bu satın almaları yapıyor. Aslında bu durum da 2 türlü değerlendirilebilir. Örneğin; Facebook Instagram'ı 1 milyar dolara satın aldıktan sonra, Facebook'un hisse değeri doğal olarak yükseldi ve bu da çok önemli bir durumdur.

Whatsapp ve Instagram, Facebook'a aktif kullanıcı anlamında çok çok büyük bir kazanç getirecektir. Gelecekte bir gün, Facebook reklam pazarında yerini iyice sağlamlaştırıyor olacak bence.
  • Paylaş
Facebook ama üye olmayan kullanamaz derler hemen
  • Paylaş
Muhtemelen beceremedikleri anlık mesajlaşma özelliğini Whatsapp üzerinden yapmayı planlıyorlardır.
  • Paylaş
Alıp başını gidecek başka açıklaması yok... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

379 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları