Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook'a alternatif web siteleri hangileridir?

@aurvay 'e katılmakla birlikte facebook'un bu alanda ki pastasını küçültmek isteyen bir kaç önemli girişimleride belirtmek isterim.

1-Google Plus plus.google.com
Google plus işleri biraz aceleye getirerek sanırım en büyük hatasını yaptı. Kısa sürede milyonlarca üye'ye sahip olsalarda  yapılan araştırmalarda kullanım çok çok alt seviyelerde olduğunu gösteriyor.

2-Microsoft so.cl  so.cl/  
Microsoft işleri aceleye getirmiyor, hala test sürecinde devam ediyor proje. Tanıtım videosunda yer alan arama sonuclarını düzenleyip post edebilme en güzel özelliklerinden birisi sanırım. Çok daha kaliteli kullanıma sahip olacagını düşünüyorum.

3-Unthink  unthink.com/  
İddaalı bir giriş yaparak facebook ile asosyal bir yaşantıya alışan insanların alışkanlıklarını bozacagını hatta bu proje ile daha sosyal bir insan olabilinecegini göstermeye calışıyor. İlk izlenimlerime göre kullanım çok az ve insan içerisindeyken ne yapacagını karıştırıyor.

4-Diaspora  joindiaspora.com/  
Takip edenlerin bildiği gibi geçtiğimiz aylarda ilya zhitomirskiy'nin biraz sarsıntılı günler geciriyor olabilirler. Bu kötü haberden kısa süre önce tekrar paraya ihtiyaçı olduklarını duyurmuşlardı. İncelemelerde facebook ile birlikte çalışan üyelik sistemi ile ufak işlemler sonucu siteye giriş yapılabiliyor ve herşey sizin istediğiniz şekilde izinlendirmeli. Tasarımı sade ve anlaşılır bir sisteme sahip. En önemli özelliği açık kaynak kod olmasıdır. Umarım çok daha güzel işler başaracaklardır.
 • Paylaş
2

Aykut Kardaş, So.cl'a kapasite sınırından dolayı erişilemiyor sanırım.

Ahmet Faik, So.cl şu anda test aşamasında. Microsoft bu konuda sanırım ayaklarını sağlam basmak istiyor. Aceleye getirmek istemediklerini düşünüyorum.

Facebook'a alternatif bir sosyal ağ bulunmamakta.

Ancak geçtiğimiz haftalarda Facebook yeni 'abone ol' uygulaması ile Twitter'a benzemek için bir adım attıktan sonra Twitter da yeni tasarımı ve marka sayfaları özellikleri ile Facebook'a benzemek için bir karşı adım attı. Birbirlerine alternatif olabilecekler mi ileride göreceğiz.

Google+ ise yeni Facebook olmak için girdiği pazarda acınası bir şekilde başarısız olarak alay konusu oldu. Şu anda G+ hesabı bulunup da Fb hesabı olmayanların oranı gözardı edilebilecek denli ufaktır diye tahmin ediyorum. Bu insanların yine tamamı Facebook'ta olduğundan Google Plus da bir alternatif değil.
 • Paylaş
 • Diaspora: joindiaspora.com - Maalesef kurucularından birisi trafik kazasında geçtiğimiz yıl hayatını kaybetti. Genç üniversiteli 5 arkadaşın projesi ve oldukça iyi bir rakamı kickstarter'da toplamayı da başarmıştı. Geliştirilmesi durdu sanıyorum.
 • Ello: ello.co/ - Gizliliğe önem veren ve reklam almadan ilerleyeceğini belirten bir girişim. Ancak bir VC'den (Venture Capital/Entrepreneurship) aldığı yatırım nedeni ile oldukça tepki aldılar. Şu ara en hızlı büyüyen ve yoğun ilgi gören yeni bir sosyal ağ.
 • Bir de kendi sosyal ağını yaratmanı sağlayan sosyal ağlar var. Bunlardan en bilinenleri socialgo.com ve yerli bir girişim olan grou.ps.
 • Kendini facebook'a rakip olarak konumlandıran birçok farklı girişim daha mevcut ancak çoğu pivot yaptı (Pivot yapmak ne demektir?) ya da kapandı.
 • Friendfeed'in satılması ardından bir ara yıldızı parlayan yerli diğer bir girişim de quup.com ancak onun da geliştirilmesi durduruldu.
 • Facebook'a kendini alternatif olarak gören diğer sitelerden bazıları için ise crunchbase.com/organization/facebook/co... adresine bakabilirsiniz.
 • Google Plus: plus.google.com
 • So.cl: Microsoft'un sosyal ağı: so.cl/
 • Bir de bizim bir tane prototip hale getirdiğimiz sosyal ağımız var (2009 yılında yaptığımız) ama hiç açamadık. İçimde bir uhdedir o. Belki bir gün size tanıtma fırsatı buluruz :).
 • Paylaş
1

Aykut Kardaş, Bana kalırsa ello.co tumblr'dan çok da farklı görünmüyor. Hala G+ ın arkasındayım. Fakat arayüzdeki tüm o akıcı efektlerin beni keyifsizleştirdiğini söylemeden edemem.

Google'a alternatif arama motoru gibi bir şey arıyorsun yani... Yok öyle bir şey. 
 • Paylaş
YOULIKE (youlike.com)

Kafa dengini bulma sitesi!
YouLike hayatınıza girmesini isteyebileceğiniz ama tanımadığınız insanlara ulaşmanızı sağlayacak
1 milyarı geçen kullanıcı sayısıyla dünya genelinde 10 trilyon dolar ekonomik hacme sahip sosyal ağlara, bir yenisi Türkiye'den eklendi. Tanıdıklarla iletişim kurmayı sağlayan sosyal ağlardan sıyrılan YouLike, aynı karakterdeki kişilere öneriler sunuyor. Yayına yeni açılan sitenin şimdiden 13 bin üyesi var. YouLike'ın kurucusu Ersan Özer, amaçlarının New York'tan dünyaya yayılmak olduğunu söylüyor.

Youlike ne yapacak? ‘Türk Facebook diye tanımlamak doğru olur mu?
Facebook, hayatımızdaki kişilerle ilişkilerimizi düzenledi. YouLike hayatınıza girmesini isteyebileceğiniz ama tanımadığınız insanlara ulaşmanızı sağlayacak. Özellikle seyrek zevkleri olan insanları, "liked mined" yani kafa dengiinsanları biraraya getirecek.Diğer sosyal ağlardan farkı ne?
Bu daha çok bir karşılaştırma sitesi. Rafting yapabileceğin, caz konuşabileceğin birilerini arayacağın bir site. YouLike'ın bütün hikâyesi şu: İki kişinin profiline girdiğinizde sizi karşılaştıran bir tablo, ona göre de önerilerde bulunuyor.

'300 YALAN SÖYLEMEK ZORDUR'Sistem nasıl işliyor?
Üye olduktan sonra soruları yanıtlıyorsunuz. Yanıtlara göre ilgi alanları karşılaştırılarak öneri paneli oluşturuluyor. Bu panelde yeni tanışacakların birlikte neler yapabilecekleri organize ediliyor. Konuşacakları konu, gidecekleri yer gibi...


Soru skalası çok geniş. Nelere dikkat ediyorsunuz hazırlarken?
İki kişi arasındaki farkı ortaya koyabilecek sorular olması önemli. Kullanıcıların arasındaki uyumu hesaplarken hoşlanmadıkları şeyler daha yüksek oranlarda etkili. Seyrek zevkler de daha yüksek katsayı veriyor. Mesela tuzda balık sevmesi gibi.Dünya devi Google da sosyal ağ işine girdi ama başarısız oldu. Öngörünüz ne?
Tutup tutmayacağını şimdi söyleyemem. Şehre özel arkadaşlık sitelerini kurduğumuzda siberalem ve onun gibi 1999 tane site vardı. Yaptığımız işe güvendik ve lider siteden sonra ikinci gelen siteolduk. YouLike'da öyle olacak. Bizim için zor olan kısım soruların sıkıcı bulunması, yanıtlanmaması olasılığıydı. Ama bu olmadı. Toplam 3000 soru var. Genel ortalama 300 ve tüm soruları yanıtlamış bir sürü insan var. Yalan söyleme ihtimalleri de çok düşük. 30 yalan söylersin ama 300 tane yalan söylemek çok zordur.Almanya'da Facebook ders olacak. Türkiye'de de gerekli mi böyle bir eğitim?
Doğru buluyorum. Geçmişin şekerle kandırılan çocukları şimdi daha kontrolsüz biçimde sosyal medyada kandırılıyor. İnternet güvenliği eğitimi de verilmeli.

Sitede, hakkınızda bilgi sahibi olunabilmesi için sorulara verilen yanıtlardaki bazı en'ler...

En sevilen takımlar: 1.Galatasaray 2. Beşiktaş 3.Fenerbahçe 4.Trabzon
En sevilen diziler: 1.Behzat Ç. 2.Kuzey Güney 3.Muhteşem Yüzyıl
En sevilen komedyenler: 1.Cem Yılmaz 2.Ata Demirer 3.Okan Bayülgen 4.Beyaz 5.Şahan Gökbakar

Kaynak: ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/76...
 • Paylaş
1

Hüsnü İşleyen, salamworld
(The new network aims to unite Muslims around the world)
Kaynak: bbc.co.uk/news/technology-19440584

Google, Facebook, Twitter ve Wikipedia'ya alternatif bulundu.

inploid.com :)
 • Paylaş
Aslında bildigim kadarıyla bir de Türkiye'de yaygın olmasa da bazı ülkelerde yaygındı bir ara yapı olarak da cek benziyor bir ara bazı özellikleriylede sanırım Facebook'tan öndeydi Orkut diye bir site var farklı olarak bir de bu mecraa var
 • Paylaş
G+ hesabı bulunup da Fb hesabı olmayanların oranı = Bir kaç hased G+ yöneticisi :)
 • Paylaş
2

Ahmet Ertem, Aslında G+ devlerinin bile G+ hesabı bulunmamakta olduğu haberi vardı internette bir ara, yani şüpheliyim bundan :)

Sevgiseli, Bence de. :)

arkadasolalım.com tarzi güzel sitenın ben begendim isterseniz bi ugrayın
 • Paylaş
Yok öyle bir site
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4488 Görüntülenme15 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları