Bilmek istediğin her şeye ulaş

Facebook'a rakip daha ciddi bir projenin çıkacağını ve tutacağını düşünüyor musunuz?

Facebook zamanı dolmaya başlayan bir myspace olmaya başladı ilk zamanlardaki tadını vermeyen son zamanlarda ise sadece insanların girdiği haberlere baktığı sohbet ettiği bir yer oldu instagramı da almasa yapacak bir şeyi yoktu tabiki büyük bir mecra kolay kolay bitmesi beklenemez... Ciddi bir ve ya farklı düşünen fikirleri olan herkes bu işi yapabilir ne de olsa markın fikri değildi hiç bir zaman umut kırmamak lazım nereye gittiğini bilen girişimciler başarabilir. . .
  • Paylaş
Var daha ciddisi LinkedIn ve Xing, ikisinin de arkasında büyük sermayeler ve ciddiyet fikri var, ikisi de Facebook'a yaklaşamıyor. Buradan istatistiklere bakabilirsiniz: adweek.com/socialtimes/social-media-sta...

Facebook'a en yakın olan yine muazzam sermayesiyle Google+ ve façenin yarısı kadar bile kullanıcısı yok. Bence bir zamanlar Facebook Myspace'i geçti diye boş hayallere kapılmamalı. Facebook şu anda en gelişmiş gizlilik özelliklerini sunan site ve onu gerçekten kendi sosyal ağınız şeklinde bile kullanabiliyorsunuz. Bir sosyal ağdan beklenebilecek her türlü imkanı sunuyor. En yakın rakibi olan Google+'a bile baktığınızda ilkel bir sosyal ağ olduğunu görüyorsunuz. Benim kanaatim bir site koku, lezzet veya dokunma paylaşımı teknolojisi üretene kadar da Facebook yerinden oynatılamaz.

Şu anki durum şöyle görünüyor; Facebook'da ayarları kendim için en rahat edeceğim şekilde yapabildiğim gibi 72 yaşındaki annemin de en rahat edebileceği şekilde yapabiliyorum. Böyle bir lüksü de hiçbir diğer sosyal ağ sunamıyor.

Eskiden MSN vardı hepiniz bilirsiniz, bir gün Skype ve görüntülü konuşma icat olundu, yıllarca çok tutmamasına rağmen direndi ve 10 sene kadar sonra MSN'i yuttu. Yeni bir teknoloji getirdi, bunun özümsenmesini bekledi ve anca yuttu. Aynı şeyin ki artık sosyal mecra sadece chatleşmekten çok daha öte oldu, Facebook'a da olabilmesi için yeni bir sosyal mecranın yepyeni bir teknolojiyle gelip sabırla teknolojisinin özümsenmesi beklemesi gerek.

Diğer bir konu da gerçekten başarılı sosyal medya projelerinin vatanının ABD olması. Muazzam nüfuslarıyla proje ülkede tuttuğu zaman zaten dünyaya güçlü bir proje olarak açılabiliyor. Monaco'daki muazzam zenginlikle üretilmiş bir sosyal medya projesinin hiçbir şansı olamaz. Bence hele hele ülkemizden kimse çıkıp da uluslararası bir sosyal medya işine girişmemeli. Burada Yemek Sepeti gibi yaratıcı ve özgün projelerle çıkış yapılabilir ama hala uluslararası değil sadece yutiçi proje olarak. Yine de taklit üretmemeye bakmak gerekir. Bir ekşi sözlüğün bilgi kaynaklığına rakip olabilecek bir site henüz yazılımcısının kafasından çıkmadı. Yani yeni bir soru cevap sitesi bile abesle iştigal olur. Eğer taklit site yapmaya hevesiniz varsa kadınlara ayakkabı, çanta, aksesuar ve belki seksi iç çamaşırı satan bir site yapabilirsiniz. Kadın ve ayakkabı hatta her türlü alışveriş imkanı her zaman, her yerde tutar.

En son ekleyeceğim kısım ise ciddiyetle ilgili. Sosyal medyada salt ciddiyet, istenmeyen bir şey. Bu sitelerin hepsi tıklama adetine göre para kazanıyorlar ya da kazanamıyorlar. Bir sitede geyik düşmanlığı başladığı anda o sitenin (örnekte de görüldüğü üzere) Alexa'daki görüntüsü yani değeri %20 kadar düşüyor. Az kullanıcılı bir sitede o %20 çok önemli bir kısım oluyor. İnsanların birbirlerini kırmadan geyik yapabildikleri yer kullanıcıya samimi geliyor ve kullanılıyor. İnternet zaten kombi yanmadığı zamanlarda buz gibi bir yer olduğundan atmosferi soğuk olan siteye girip bakıp çıkıyoruz. Hangimiz LinkedIn'de vakit geçiriyoruz?.. Kaldı ki LinkedIn iş ağı olmasına rağmen eğer İntenet'den bir iş bağlarsam bu mutlaka Facebook üzerinden oluyor. En komik geyiğe ve sulandırılmamış ciddiyete yer/fırsat veren mecralar kazanırken salt ciddiyete oyanayanlar kaybediyorlar.

Lafımı inploid.com/cigdemcelik/ 'den bir alıntıyla kapatacağım. "Geyiğin değerini aslan bilir." Aklıma gelmişken ekleyeyim "Kurnaz tilki tavuklarla yetinir."
  • Paylaş
6

Ayhan Şimşek, Kaldı ki vk.com 'un hali ortada.

Şaman, ☺ O da ciddi site yani...

Serkan Köse, :) Sevgili Şaman, fikirsel olarak düşüncelerin sadece sana aittir bir şey diyemem ancak bazı konularda yanlış bilgilendirme yaptığını düşündüğüm için not düşeyim. Alexa sağlıklı bir kaynak değil birincisi (similarweb bu konuda yeni gözde camiada) ama önemli de değil. Daha da önemli olan konu trafik düşüşleri ile ilgili düşüncen. Bu ani düşülerin nedenini geyik ile bağlamak o kadar yanlış ki (gülümsedim istemsiz olarak). Elbette ki bu konuda uzman olmadığını bildiğim için doğru bilgiyi verme gereği hissettim, yanlış yorum yapabilmen gayet doğal sonuç olarak. Özellikle Google tarafında sürekli olarak küçük ve büyük arama motoru algoritma güncellemeleri yapılmaktadır (Penguin versiyonları ve Panda versiyonları en bilinenleri). Bu güncellemeler senin söylediğinin tam aksine geyik içerik ve gereksiz link paylaşımlarına değil kaliteli içerik, özgün içerik, vb. konulara öncelik tanımaktadır. Sosyal paylaşımı fazla olan siteler bundan yine de çok fazla etkilenmezler trafikleri sürekli olduğu için (bkz. onedio ve eksisozluk). Google sürekli kalite içeriği ön plana çıkaracak değişiklikler yapıyor. İçerik üretilmesi her zaman faydalı ancak bu içeriğin paylaşılmasının yanında içeriğe erişen insanların o içerikle ilgileniyor olması da aynı faydaya hizmet ediyor. Linkedin içerisindeki hiçbir güncelleme Google üzerinde indekslenmiyor mesela (:)) sadece kullanıcı sayfaları indeksleniyor ve Google aramalarında yine üst sıralarda ki bu bile doğru bir iş yaptıklarını gösteriyor. Daha spesifik alanlarda oldukları için Facebook ile kıyaslanması da zaten hi. mantıklı değil. Facebook ile hiçbir siteyi kıyaslayamazsınız/kıyaslamamalısınız çünkü en hızlı dönüşen ve her şeyin yapılabildiği tek yer ve bir otoban kendisi. Linkedin, Twitter, vs. de yan yollar. Her araç tercih etmez ama önünde sonunda otobana bağlanır o yol. Bu şekilde bir benzetme daha açıklayıcı olacaktır sanıyorum. Linkedin bir iş ağı evet ama iş bulma ağı değil :). İş için ise, "Apply with LinkedIn" özelliği dünyada aktif, bu konuda Türkiye hep geriden geliyor ve kariyer.net gibi alışkanlıkların değişmesi zor (ilk oldukları için) ama bu da olacaktır zamanı geldiğinde :).

Serkan Köse, vk.com konusuna hiç girmeyeyim :) video sitelerinden aldığı müthiş trafik (dizi ve film sitelerinde player altında, üstündeki VK orada host edilen medyaya ait), Rusya'da oluşu ve erkek cezbedici yapısı, vs., vs.

Şaman, Similarweb'i bilmiyordum, bir de onu inceleyeyim. Abovv diyorum similarweb'e baktım Alexa'dan daha acımasız derecelendiriyor, doğruysa acı da olsa gerçekleri bilmek lazım zaten :) Ekşi sözlüğe baktığımda derecesinin Alexa'dakine göre yaklaşık iki katı geride olduğunu gösteriyor.

Bence Facebook'un trafiği Google'ın indekslemesinden ziyade kullanıcıların zaten orada vakit geçirmesinden oluyor. Tabii ki sosyal medya özelliği olmayan soru cevap siteleri indeksleme sayesinde kullanıcı çekiyodur.

LinkedIn'e gelince ben zaten orayı hiçbir zaman iş arama sitesi olarak düşünmedim (daha doğrusu ne işe yaradığını anlamış değilim, belki de öyle düşünüp, orada vakit harcayıp, siteyi kurcalamalıyım, hayal etmekle olmuyor sonuçta). Sadece sosyal medya özelliği çok kısıtlı olduğundan orada vakit geçirmiyorum, sadece ben değil sektördeki insanların büyük çoğunluğu yapmıyor ama emailimi ya da telefonumu bilmeyen birçok kişi bana Facebook üzerinden ulaşıyor ki zaten bu özelliğinden dolayı da orada bir şey yapmasam da Facebook bende sürekli açık. LinkedIn bana hep CV'mi yerleştirdiğim her gün bir kere açıp baktığım bir mecra olarak görünüyor. Evet dediğin şekilde kullanımını ben de başından beri "hayal ettiğimden" gerçek CV'mi koyup güncelliyorum ama henüz beni oradan bulan olmadı, ben de oradan hiçbir şey bulamadm. Gerçekten de iş başvurusu yapmak için kullanıldığını da şimdi senden öğrendim.

Sanırım hem kısmen sosyal medya özelliği, hem ciddi bilgi kaynağı özelliği hem de bolca geyik içeriği bir arada tutarak başarıya ulaşmış tek yerli site ekşi. Hem bolca Google'dan kullanıcı çekiyor hem de yazar olsun, olmasın bir yığın insan orada vakit geçiriyor.

Serkan Köse, Ekşi, doğrusuyla yanlışıyla bu konuda tek ve oldukça da başarılı. Sedat Kapanoğlu; doğru zamanda doğru iş ile doğru yerde doğru hamleyi yapmış çok başarılı bulduğum bir girişimci. Herşeye rağmen; artık fikrin değil modelin konuşulduğu bir dünyadayız. Bu dünyaya adapte olanlar kalıyor/kalacak olamayanlar zamanla eleniyor/elenecektir. Bu, biz ve ekşi dahil tüm girişimler için geçerli olan bir kural ve karşısındaki tek şey de zaman :). Hayırlısı diyelim :).

Geçenlerde, 2014 İTÜ Çekirdek yarışmasına katılanlardan birinin sunumunu izledim.
Bu sunumda Google+ gözlük teknolojileri formatında cihazların üretildiğini fakat uygulama yazılımlarının henüz geliştirilmediğini belirterek; kendi geliştirdikleri uygulama olan V-SIGHT'tan bahsediyorlardı.
Ayrıca, bu teknolojinin önümüzdeki 10 yılda kullanılabilirliğinin ancak oturacağından da bahsediyorlardı.
1995'den bu yana aktif teknolojinin içerisinde biri olarak; Facebook, Tweeter vb. gözde sosyal ağları,teknoloji ve sosyal ağ alt yapısına yatırım yapan Google+'sın alt edeceğini düşünüyorum.

Bence GPRS teknolojisinin 1cm2'ye ulaşmasıyla birlikte (şuanda 4m2!) teknoloji; internet, tv, reklam vs. her türlü alanda muazzam bir uzay çağına bürünecek. Bu duruma güdümlü olarak çipli kimliklerin oluşturulmaya başlanması da bu zamanın çok uzakta olmadığının başka bir göstergesi.
-
Kısacası,geleceğin en büyük ve neredeyse tek devinin Google+ olacağını düşünüyorum.
Kendime yatırım aracı aramış olsaydım uzun vade de şimdiden Google+ hisselerine yatırmaktan bir an bile çekince duymazdım.
İlgili video link:
  • Paylaş
Hükümet politikaları çerçevesinde bir facebook tarzı site açarsan tutar. Mesela Ahsar. Twitter alternatifi. Hükümetin twitter ile gündemde olduğu dönemde açıldı. Şu an tutuldu. Gün geçtikçe büyüyor. Ahsar'da üye olanlarda genelde hükümet yanlısı kişiler. Mufazakar kesim.

Bunun haricinde quup ve mergeen var. Twitter-facebook-fiendfeed karşımı sosyal ağlar. Farklı bir şey bulmadıktan sonra bu işe girme. Ciddi olsan dahi girme. İyi bir fikrin varsa gir tabii, üye oluruz.
  • Paylaş
Daha ciddi derken daha ciddi amaçlı ağlar da var Linkedin gibi. Ciddi projeleri, sermaye olarak söylediğinizi varsayıyorum; bu tablo varken kimse benzer bir sosyal ağ için yatırım yapmayacaktır. Google elindeki Orkut'u bile kapamışken, yeni proje çok zor.
  • Paylaş
MSN ölmez derdim, öldü. Forum sitelerinin çoğunun yerini gruplar aldı. Forumlar da ölüyor. Facebook 'a rakip olabilmen için, yeni gelen teknolilerle birlikte olaya yeni bir boyut kazandırman lazım, ki zaten böyle bir girişim olduğunda facebook bunu fark edecek ve parası neyse verip onu senden alacak. Mark ölmeden o projenin tutması biraz zor...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt