Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fark yaratmak isteyen bir teknoloji sitesi/blogu ne yapmalı?

Ortalıkta pekçok teknoloji site/blogu mevcut. Sizce bu siteler ne yaparak fark yaratabilir, nasıl diğer sitelerden kendisini ayırabilir?Düzenle
"Lg g4 tanıtıldı", "iphone 9s sızdı" gibi haberleri yayınlayıp durmak yerine kendi kişisel deneyimlerinizi yazmak olabilir. Çünkü doğru veya yanlış, faydalı veya değil, bizim diğer insanların tecrübelerine ve bakışlarına ihtiyacımız var.
  • Paylaş
Eskiden teknolojide bir gelişim rekabeti vardı. Artık yok. İş kaldı sadece pazarlamaya.
Dolayısıyla teknoloji siteleri de bu pazarlamanın birer reklam ayağı oldular.
Güven vermiyorlar artık.
Nedenine gelince, belli ki ürünün özelliklerini kitaptan okur gibi okuyup kendince test ederken görüp duyduğumuz tek şey hayret ifadeleri...
*
Oysa günümüz genel kullanıcısının bu teknolojilerin neredeyse tamamının son versiyonuna ihtiyacı bulunmamakta ve olay teknolojiyi aşmış bir kültürsüzlük içerisinde can çekişmektedir.
*
Bana göre insanlara doğru bilinci aşılamaya başlamalı artık bu teknolojiyi tanıtan kurumlar.
Örneğin neden;
  • 13 megapiksel çözünürlüğe ihtiyacım olur ki benim? Veya
  • 3G bağlantının doğru düzgün sağlanamadığı bir ülkede 4G'nin ne anlamı olabilir ki?
  • 1GB dahili harddisklerle bilgisayarlarını kullanmış, Dial-Up bağlantıyı görmüş yaşamış biri olarak bugünün Terabaytlara ulaşan HDD ve adsl bağlantı hızlarına neden değinerek tüketici dertlerini dile getirmez ki bu sözde teknoloji bilirler.
  • Çok şey var eleştirilecek. Bana göre bu teknocins kurumların para karşılığı tanıtım yapan firmalardan hiçbir farkı yoktur. Çok çok uzun zamandan beri. . .
  • Paylaş
Gökhan beyin söylediklerine tamamen katılıyorum.
Şahsi öngörüm ise; Bence teknoloji sitesi/blogu olarak olaya yaklaşmamanızdır. Zira bu yaklaşım ve tanımla zaten fark yaratmayı en başta siz yok etmiş olursunuz. Açacağınız site teknoloji sitesi/blogu olabilir ama bu şekilde tanımlamamalısınız en başta, siz buna bir tanım atamalısınız.
"Burası bir teknoloji sitesi gibi görünse de öyle değil. " gibi.
Eğer gökhan beyin dediği gibi sizde o tanıtıldı, bu çıktı gibi bir site açacaksanız ben size derim ki; siz fark yaratmak istemiyorsunuz, sizde diğer teknoloji siteleri gibi belli bir kitleye sahip olmak istiyorsunuz. Ortaklıktaki bir çok teknoloji sitesinden farklı olmak istiyorsanız yapı olarak, işleyiş olarak, görünüm olarak, bakış açısı olarak farklı olmalısınız. O teknoloji sitelerindeki bir çok yazı zaten alıntı ya da resmi duyurular. Belli araştırmalarla kendileri bazı şeyleri ortaya koymuyor ya da farklı bir şey olarak teknoloji alanında bir girişimde bulunmuyor. Teknoloji sadece telefon, televizyon, bilgisayardan ibaret değil bence. Ya da apple, samsung, lg gibi markalardan ibaret değil teknoloji. Tabi bunlar benim düşüncem az çok söylediklerimle ne anlatmaya çalıştığımı anlamışsınızdır ve dile getirmediğim, yazmadığım o noktayı bulup siz devamında üretebilirsiniz fark yaratacak düşünceyi.

Ayhan beyin de söylediği gibi insanların ön yargılarını, bakış açılarını farklı yöne çekebilmek önemlidir. Bahsettiğiniz pek çok teknoloji sitesi sadece reklam yapmaktadır. Reklamı neden yapmaktadır ? Belli kullanıcı kitlesini sitelerine çekerek sitesini tanınır hale getirerek bu siteler üzerinden basit paralar kazanmayı hedeflemektedir. Pek çok site hatta çoğu insanları bilinçlendirelim mantığı ile değil tamamen ticari amaçlı bu hizmeti vermekte. Eğer sizinde bu tarz düşünceleriniz varsa gözümde bir farkınız olmayacaktır. Vermiş olduğum fikirler de sizi ayakta tutmayacaktır. Bu konu hakkında bir çok fikir üretilebilir ama her şeyden önce sizin bu yapıya bakış açınız önemlidir, eğer siz bir kazanç bazlı bu tarz şeyler düşünüyorsanız üzgünüm ki siteyi açtıktan sonraki ömrü en fazla 5 senedir ve bu verdiğim ömür de çok fazladır. Daha çabuk sürede de çökebilir ama en üst yaşama ömrü 5'dir.

Size başarılar dilerim ve teşekkür ederim kendi projem için de farklı bir bakış açısı yakalamış oldum sizin için düşünürken.
  • Paylaş
Mesela diyelim inploid.com sitesi kuruldu haber yapmak yerine öyle bir değişik sunarsın ki haberi bir anda google da en çok tıklanan blog senin olur farkını ortaya koymak istersen bunlar ve bunlar gibi şeyler yapabilirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

153 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları