Bilmek istediğin her şeye ulaş

Flash bellek içeriği gözükmüyor dosyalar kayboldu mu? Nasıl çözülebilir?

Özellikle Fat32 olarak formatlanmış uzak doğu imalatı flash belleklerde sıkça karşılaşılan bir sorun bu. Flash bellek içinde dosyalarımız var gözüküyor ancak içine girmeye çalıştığımızda dosyalarımıza erişemiyoruz bu sorunun nasıl çözüleceğini cevap olarak yazacağım. Soru olarak sordum çünkü belki farklı çözümler var ise kullanıcılar kendi çözümlerini de paylaşsınlar diye.Düzenle
Eğer bu soruyu görüp, lan aynı sorun bende de var yaa! Diyorsanız hadi iyisiniz. Flash belleğiniz de ki bilgilere büyük bir ihtimalle bu yazıyı okuduktan 1 dakika sonra ulaşacaksınız.

Öncelikle yapmanız gerekenleri sıralayım. Hepsi çok basit adımlar bilgisayarı ahım şahım bilmenize gerek yok RAAD olun :)

"bilgisayardan anlayanlar yazının tamamını okumasa da olur en alta en hızlı yolu 12. Madde de yazacağım direk onu uygulayın"

1. Şimdiye kadar bu sorun için size çözüm öneren diğer tüm web sitelerini kapatın sadece inploid.com açık kalsın. Çünkü neredeyse tüm site ve forumlardaki çözümler size flash belleğinize bilgilerinizi alamadan format atmanızı önerecek.

2. Muhtemelen flashınızı usb ye taktığınız anda var ise anti virüs programınız bir virüs tehditi olduğunu söyledi ve siz o virüsü kaldırdıktan sonra bilgilerinizi göremez hale geldiniz. Ama flashınızda hale yer kapladığını görüyorsunuz.

3. Panik yok bilgiler orada duruyor...

4. Kullandığınız windows 8 e kadar olan işletim sistemlerinde başlat tuşuna basınca açılan menünün en altına ÇALIŞTIR diye bir sekme vardır. Oraya tıklayın ve cmd yazın. windows 10 ise program arama satırına "komut istemi " yazın hemn altına gelecektir.

5. Cmd yazdığınızda aynı pencerinin üstünde komut istemi diye bir exe dosyası göreceksiniz. Onu tıklayın ve çalıştırın.

6. Şuanda başka bir pencere açıldı ve siyah bir ekrandasınız ve bir kaç satırlık bir yazı var. Karşınızda zıplayıp duran bir imleci en alt satırın sonuna konumlayınız ve " cd.. " yazıp enter yapınız.

7 bu hareketi c: / yazısını ekranda görene kadar tekrarlayınız.

8 şimdi aşağıda koyu harfler ile yazdığım komutun tamamını (yıldızlar dahil) copy ediniz.

attrib -h -r -s /s /d f:\*. *

9. Tekrar komut istemi penceresine dönünüz ve copy ettiğiniz komutu son satıra yapıştırınız.

10. 30 sn sora işimiz bitecek buraya dikkat lütfen :) copy ettiğiniz komutun içinde " f " yazan bir harf var bu benim bilgisayarımın çıkarılabilir diske verdiği sürücü adı. Şimdi siz kendi bilgisayarınızın çıkarılabilir diske verdiği harfi bilgisayarımı tıklayıp görünüz ve tekrar komut istemi ekranına gelerek gördüğünüz o harfi " f " yi silip onun yerine yazınız. Mesela sizinki "e" olsun komutumuz şöyle olacak
attrib -h -r -s /s /d e:\*. *


10. Şimdi acımasızca entera basınız. VE İMLECİN ALT SATIRA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRECEKSİNİZ.

11. İŞLEM BİTTİ ŞİMDİ TEKRAR BİLGİSAYARIMDAN ÇIKARILABİLİR DİSKE GİRİP TIKLAYIN . FLASHINIZIN İÇİNE İSİMSİZ BİR DOSYA AÇILDI... AZ ÖNCE KAYBETTİĞİNİZ BÜTÜN BİLGİLER O DOSYANIN İÇİNDE...

tüm basamakları ile anlatınca Yazı uzun oldu ama aslında 10 sn lik bir işlem bu .

12. Başlat> cmd > enter> siyah ekrana attrib -h -r -s /s /d f:\*. * yaz (DİKKAT komutta ki "f" flashın sürücü adı sizinki neyse onu yazınız mesela "e" yada "g" olabilir> enter işlem bitti


flash içinde isimsiz bir doya açıldı dosyalarınız orada ...


Başta dedim ya RAAD olun yaw :)
  • Paylaş
Dosyalar kaybolmaz
  • Paylaş