Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fanı da temiz olan bilgisayarım sürekli ısınıyor. Nedeni ne olabilir?

Neden böyle oldu anlamadım. Yaklaşık 3 senedir kullandığım dizüstü bilgisayarımı özellikle son 2 yıldır nerdeyse her ay açıp temizliyorum. Fan pırıl pırıl ve canavar gibi de çalışıyor ancak işlemci ve harddisk kısımları ısınıyor. Düzenle
Bütün bilgisayarlarda olan bir durum. Bence soğutucu boruların içindeki sıvı bakırokside dönüşüyor ve boruların içi kuruyor. Dolayısıyla zamanla ısıyı düzgün iletemiyorlar. Ayrıca termal macun da iletkenliğini kaybediyor olabilir. Yani aslında çözüm o boruları değiştirmek, yeniden macunlamak olabilir ama 3 sene sonra o parçaları hiçbir yerde bulamayacaksınızdır. Çözüm: Harici fan kullanmak.

Soğutucuyla ilgili şu videoya bir bakın derim.Böyle de bir yöntem varmış :)
Bilgisayar
  • Paylaş
7

Hakan Köse, Termal macun yenilemesi cidden çok etkili. İşlemcinin direk olarak performansına etki eden bir şey. Eskiden masa üstü bilgisayar kullanırken uğraşırdık. Çok zevkli işlerdi cidde :)

Hele de yeni bir ekran kartı ya da ana kart alıp değiştirirken inanılmaz keyifli olurdu :)

Şaman, Bence laptop'da da macun yenilenebilir, hele 3 yıllık makineyse süper açılır içi ama borulardaki su bitmesi problemi sürer. Aslında aklıma onun için de bir tamir şekli geliyor. Boru ince bir matkapla delinir, içine biraz su koyulur ve delik lehim ve bir bakır yaprakla kapatılır. Bakır yaprak tesisatçıdan bedavaya alınabilir. Bakır parçaların temizleme teliyle iyice temizlenmesi gerekir tabii lehimlemeden önce. Açmışken fan da değiştirilirse yepyeni olur.

Hakan Köse, Güzel yöntem bence de ama artık tüketim çoğaldığı ve maliyetler düştüğü için at çöpe al yenisini modelini uygulanıyor daha çok.. Maalesef tabi. Kimse uğraşmak istemiyor ve günden güne bilgisi de kalmıyor böyle şeylere..

Barış Karaosman, ben o macun yenilemesini bir araştırayım.
2. yöntemi denedim harika çalışıyor :D

Şaman, En garanti, ucuz ve serin çözüm sonuçta :)

Barış Karaosman, Kendi bardağıma buz koymuyorum bilgisayarı buzluyorum adam hâlâ kıymetimi bilmiyor arkadaş :)

Şaman, Her eve bir buz makinesi şart :)

Çalışan elektronik bir devre her zaman ısınır Bilgisayarınızdaki bu durum süregelen birşey mi yoksa kısa zamandır mı bu sorunu yaşıyorsunuz?
Süregelen bir durumsa harici soğutma sistemleri kullanın.
Eğer kısa süre önce başladıysa bilgisayarınızı teknik servise goturmeniz iyi olacaktır.
  • Paylaş
2

Barış Karaosman, Aldığım ilk günden beri ısınma var HP ailesine sonsuz teşekkürler onun için, kışın ufo yakmadan ısınıyoruz. Ancak bu kadar olmamıştı hiç, hele fan temizken. Sanırım sökerken ya o boruları ya da macunu hallettim ben.

Nedim Barut, El yakacak kadar ısınmadığı durumlarda hiç ellememek daha iyi. Yoksa kaş yaparken göz çıkarma durumlarıyla çok karşılaşılıyor :)

2 sebep var kanaatimce;

1- İçerideki mekanizmanın ısıdan kaynaklı zamanla deforme olmasıdan kaynaklı. Örneğin ısıdan kaynaklı deforme olan plastik fan daha fazla sürtünme yaptığı için ısı ve ses artıyor. Bunun dışında iletken sıvılarda zamanla niteliğini yitiriyor olabilir.
Zaten bilgisayarlarda böyle bir durum olmasaydı bilgisayarların garanti süresi daha uzun olurdu.

2- Bilgisayara farklı olarak yüklediğin şeylerin sistemi yorması;
Örneğin bilgisayarını ilk kullandığın günkü programlardan daha ağır programlar çalıştırıyorsan (mesela windows xp ile almıştırsın sonradan windows 7 yüklemiştirsin), bu sistemi her açıdan yorabilir (CPU, Ekran Kartı vb.)

3 çözüm öneriyorum;

1- Harici fan kullanmak

Bilgisayar

2- SSD Harddisk kullamak. SSD disklerin içerisinde hareket eden bir mekanizma olmadığı için klasik HDD disklere göre daha az ısınır (neredeyse ısınmaz bile), sessiz çalışır ve hdd'den en az iki kat daha hızlıdır.

Soldaki Klasik HDD , Sağdaki SSD Disk
Bilgisayar

3- Sonradan yüklediğin ağır çalışan programlar yerine sistemi daha az yoran programlar kullanmak.
  • Paylaş
4

Barış Karaosman, Hocam yazılımla alakalı bir sorun olamaz herhalde çünkü harddiski yeni değiştirdim ve yeni doğmuş bebek gibi temiz. :) SSD harddisk de bizim gibi öğrenciyi aşar :) Seagate idi sanırım ona da bir çözüm bulmuş SSHDD miydi neydi, normal HDD kalıbında ancak performansı SSD'ye yakın. Tabii ne kadar etkilidir bilemem.

Balık, Selamlar,
SSHDD = SSD+HDD demek yani üstte fotoğrafını paylaştığım iki diskin birleşimi, öyle diskte var ki ondan takmışsınız demekki. Yine ısınan cinsten bişey oluyor içinde hareket eden bir mekanizma varki hareket eden bişey sürekli ısınır fakat hız konusunda tabiki klasik harddiskten hızlıdır aldığınız disk. Neyse sonuçta laptopun ısınma sebeplerinden sadece 1 tanesidir harddisk.

Dediğim gibi tespit ettiğim en önemli husus bilgisayar ısına ısına zamanla içerisindeki maddeler deforme olmaya başlaması ki bu olağan bişeydir. Zamanla plastiğin biçimi hafif bozuluyor birtakım kimyasallar (işlemciyle fan arasındaki termal macun gibi) niteliklerini yitiriyor vs. ve biraz daha ısınıyor laptop. Yani kısacası bilgisayarın eskidikçe daha fazla ısınır hale gelmesi normal. Bu benim eski laptopda da olmuştu muhtemelen herkesde aynı problem oluyor. Bi zaman sonra temizlemekte geçirmiyor normal bir durum. Harici fan ile kullanmaya devam edebilirsin istersen.

Barış Karaosman, Yok görmüştüm öyle bir disk sadece, standart bir HDD kullanıyorum şu an. Yenisini almaktansa (en azından şimdilik) tamir edilebileceği kadar edilmesi daha mantıklı. 3 sene geçmesine rağmen halen istenen performansı eskisi kadar iyi olmasa da veriyor. Bir iyi yanı da, sanırım hemen her dizüstüde var bu özellik, aşırı ısındığında sisteme zarar vermemek adına kendini kapatması. Eskiden çok oluyordu, şu an tek sevindiğim nokta o dereceye gelecek kadar ısınmaması. Ben de bilinçlendim tabi geç de olsa :) Isındığında biraz dinlendiriyorum :)

Balık, :)
bi de ısınmadan dolayı yeni bilgisayar olmadığını tahmin etmiştim, doğruymuş demekki. dediğin gibi idare etmek gerek doğrusu.

Fiziksel sorunlardan ziyade ilk başta aklıma zararlı yazılımların bilgisayarda olup olmadığı aklıma geldi :)
  • Paylaş
1

Barış Karaosman, Harddisk cilli gibi taktığım gibi de windows'tan sonra virüs koruma yazılımı yükledim ancak bilemem tabi o programlar ne kadar işlevli, ne kadar koruyor bilgisayarı

Birdei laptop u kullanmaya baglı kardeşim eger fanın yeterince hava almıyorsa yani yatağının üstünde falan kullanıyorsan normal birde hp falansa marka ısınmaması hiçten değil
  • Paylaş
1

Barış Karaosman, Yok yok fanı her zaman hava alacak şekilde duruyor illa ki bir destek koyuyorum altına rahat nefes alsın diye :) HP zaten araştırmadan, aceleyle alınca böyle oluyor :)

3 yıldır kullandığına göre muhtemelen ilk nesil intel i serisi işlemci var cihazda. İlk nesil işlemcili bilgisayarların (özellikle HP) gereğinden fazla ısındığını tecrübe ettim. Mainstream diyebileceğimiz orta sınıf bilgisayarlarda yüksek güç isteyen 4 çekirdekli işlemciler ve diğer modellerindeki gibi standart soğutma da yetersiz kalıyor ve hiçbirşey yapmadan ısınma sorunu oluyor. Yani notebookun soğutma sistemi notebookun gücüyle doğru orantılı değilse ısınma sorunu olacaktır. Harici fan test ettim işe yaramıyor gereksiz yere usb girişini işgal ediyor. İşlemcinin performansını biraz kısıtlayarak ısınma sorunundan kurtulabilirsin:
enpedi.com/2013/02/notebooklarda-isnma-s... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

998 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt