Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fantastik Kurguyla aranız nasıl? Türün en sevdiğiniz kitabı hangisidir? Bu türü neden sevdiğinizi düşünüyorsunz?

Aram süper. Ukalalık olmasın ama kendimi (editörler, çevirmenler, yayıncılar dışında) bu konuda ülkenin en iyilerinden görürüm. Türün en sevdiğim kitabı(serisi) "Zaman Çarkı". Bu türü edebi kurguyu sevdiğimden ötürü severim fantastik kurguyu. Edebi kurgu eldeki gerçeklikleri temel alıp yeni sınırlar açar. "Hayal gücü" en genel geçer cevap neden sevdiğim konusunda. Onun arkasında hayali sistemlendirmek, disiplendirmek var. Herkes hayal kurar ama bir şeyi güzel yapan söylenmiş, söylenen ve söylenecek arasında tutarlı olabilmektir. Bilim kurgu için denmiş bir laf var; "İyi bilim kurgu iyi edebiyattır". Bunu fantastik kurgu için de söyleyebiliriz. Yeter ki iyi olsun. Kurgu, tutarlılık konusunda sağlam olsun. Yoksa Tsr-Woc çizgisinde sırf para getirsin diye yzılmış bir ton dandik roman var.
 • Paylaş
 R.A. Salvatore Kara elf 3'lemesi efsane Drizzt :)
 • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Valla ben de okudum, üçleme sanıyordum ama daha devamı varmış:)
Haberiniz olsun..

LOTR Üçlemesi başta olmak üzere Tolkien'in tüm kitapları, Kara Kule Serisi başta olmak üzere Stephen King'in hemen hemen tüm kitapları, Harry Potter Serisi, Açlık Oyunları Serisi, Miras Serisi, Alacakaranlık Serisi, Narnia Günlükleri Serisi ve daha birçok seri... Tam anlamıyla bir fantastik hastasıyım.

En sevdiğim iki seri, LOTR üçlemesi ve Kara Kule serisi, kesinlikle tavsiye ederim.
 • Paylaş
Zaman Çarkı'nı hiç okumadım. Beni Fantastik Kurgu'ya aşık eden kitap Eragon'dur. Miras Döngüsü dediğimiz serinin ilk üç kitabı "Eragon, Eldest, Brisingr"ı okudum. Son kitabı beklemekteyim. Bunun dışında Harry Potter ve Ejderha Mızrağı Destanı'nın ilk iki serisini okudum. Türk yazarlardan ise Sadık Yemni'yi tek geçerim. Eğer Fantastik Kurgu'yu çok seviyorsan şu siteye bak derim. [link]
 • Paylaş
Çok severim ama çok okumam. Aynı zamanda ben de bir bilim-kurgu, bir de fantastik kurgu yazmaya çalışıyorum: [link]
 • Paylaş
5

Gizem Aslaner, ortada bi kitao var mı? harita çizimleri fena olmamış da eğer varsa piyasada okumak isterim :D

Ahmet Torun, Yok canım, daha o kada profesyonel değilim. Yazmaya başlamıştım geçen sene. Yaklaşık 20 sayfa yazmıştım bu bardın hikayesini. Ama ilk ciddi roman çalışmam olmasından dolayı çok büyük bir hata yaptığımın farkına geç vardım: karakterler amaçsızdı; olay örgüsü yoktu. Aslında bunun böyle olmasının sebebi "bir kere başladın mı devamı gelir" efsanesine inanmamdı. Neyse, ben de epey düşünerek ve bu sefer hem daha profesyonel, hem de İngilizce yazmaya karar verdim. Bunun dışında bir adet Türkiye'de geçen bilim kurgu çalışmam var. O daha taslak aşamasında. Bir de yeni başladığım bir kısa hikaye var. Yazım tarzıma örnek oluşturması bakımından onu okuyabilirsin; ama normalde birinci kişi bakış açısından yazmam: facebook.com/notes/bitmeyen-hikayeler-evi/arayis/171129096243688Bardıma özel bir sayfam da var; buraya ayrıca bestelediğim müzikleri koyuyorum. Tabii daha sadece amatör kayıtlar diyelim: facebook.com/pages/Khamiir-The-Bard-of-Hedrim/124957660882182

Gizem Aslaner, tmm tşkürler

Gizem Aslaner, linklere bi baktımda bence bu kitap mutlaka tamamlanmalı . kitap ileride dünya çapında satışlar yapabilir hatta filmi bile çekilir.ben kitabın tamamlanmasını 4 gözle beklicem

Ahmet Torun, Teşekkür ederim :) İnşAllah onu yazabilecek kadar huzurlu hissedebilirim kendimi. Bundan önce bir kaç kısa hikaye daha yazmayı düşünüyorum ki elim alışsın. Ama yine de her zaman bu dünyayı oluşturmaya devam edeceğim. İngilizce yazacağımı söylemiştim; oraya baktıysan eğer bir alfabe bile hazırladım. Yavaş yavaş kültür ve tarihini yazacağım o dünyanın. Ve kedi adamların dilini ve alfabesini sıfırdan yapmayı düşünüyorum.

Fantastik kurgu türünün en iyisi yüzüklerin efendisi serisi ondan sonra R.A salvatore ın unutulmuş diyarları(tavsiye ederim) ondan sonra da ejderha mızrağı serisidir
 • Paylaş
3

İlker Duymaz, Unutulmuş Diyarları bulabilsem hemen alacağım ama bulamıyorum.

Gizem Aslaner, ankarada dostta ve karanfil de satılıyor

Ahmet Torun, D&R, Nezih, Remzi Kitabevi ve bir ihtimal İnkılap Kitabevlerinde bulabilirsin. İstanbul anadolu yakasında Kadıköy'de, avrupa yakasında Taksim, Beyoğlu, Gerekli Şeyler gibi mekanlarda bulabilirsin.

J.R.R.Tolkien ustanın eserlerinden sonra kesinlikle okunması gereken David Eddings ustanın serileridir bence. Dili Yüzüklerin Efendisi kadar ağır olmamakla beraber fazlasıyla sürükleyici kitapları vardır, örneğin Belgariad beşlemesi ve devamı olan Mallorion beşlemesidir.
 • Paylaş
Ursula K. Leguin de akılda bulundurulmalı, İhsan Oktay Anar'a da hürmet etmeden geçilmeye...
 • Paylaş
Ezjderha Mızrağı'nın işe yarauan kitaplarının yazarlarını(Weiss-Hickman) sevdiysen sana onların "Ölüm Kapısı" serisini öneririm. Cidden çok güzel. Hatta kitapta "Zifnab" diye bir karakter var. ; ) Link verdiğin siteye bakacağım. Teşekkürler.
 • Paylaş
Evet Weiss ve Hickman en sevdiğim EM yazarları. Ölüm Kapısı yaşadığım şehirde (Afyon'da) arayıp arayıp bulamadığım kitaplardan. Elime e-kitap halinde geçti ama öylede okuması çok zor oluyor. Ben en iyisi bu hafta gidip sipariş edeyim. Ayrıca Kayıp Rıhtım Türkiye'nin en büyük Fantazya sitelerindendir. Kendisini tek geçerim. Kayıp Rıhtım'ın en büyük özelliği ise üyelerin kendi yazdığı yazıları paylaşabilmesidir. Her hafta onlarca hikaye yayınlanıyor. Eğer seninde bu tür hikayelerin varsa kaçırma derim. Hikayelerine çok yerinde yorumlar alabilir ve yazını geliştirebilirsin. Ki Kayıp Rıhtım'ın birçok yazar üyesi vardır. Ejderha Mızrağı serisinin bazı kitaplarını çevirmiş olan kişi üye mesela. Kaçırma derim
 • Paylaş
Şimdi daha da heveslendim o ortama dahil olmaya. Teşekkür ederim Blodhgarm. : )
 • Paylaş
thomas brezina vardı bir zamanlar hatırlarmısınız bilmem..silmarillion u okumanı tavsiye ederim.
 • Paylaş
Arthur C Clarke'ın üstüne yoktur. Space Odysees-2001, 2010 ve 2061 mutlaka okunmalıdır. Hatta Stanley Kubrick Space Odysees-2001'i filme çekmiştir.
 • Paylaş
KARA KULE en iyis fantastik kitapdir benim için. bunun yanısıra ejderha mızrağı favorim. raistlin majere !
 • Paylaş
 HP Lovecraft - At the Mountains of Madness. Nede sevdiğimi bilmiyorum, ilgim var, ilginç işte masal gibi (yada korkunç masallar diyelim :))
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2047 Görüntülenme13 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları