Bilmek istediğin her şeye ulaş

Farklı bakış açıları ile bakma niteliği nasıl kazanılır?

Farklı bakış açıları ile bakma niteliği ancak ve ancak kendi farklı yanlarımızı fark ve kabul etmekle mümkün olur. Kendi içimdeki farklı özellikleri, tarafları, yargıları bilmezsem başkasındakini de göremem haliyle onun gibi de bakamam. Aynı zamanda ne kadar farklı tarafımı biliyor ve tanıyorsam bir konuya o kadar değişik taraftan eğilebilirim.

Kendini fark etmenin iki yolu var:
  • Çok çeşitli deneyimler edinmek ve farklı yaşantılara açık olmak bu yollardan ilki... Her yeni deneyim farklı bir yanımızla temas etmemizi yani yanımızı keşfetmemizi sağlar.. Keşif oldukça bakış açısı genişler..
  • Terapi de ikincisi... O da aynı yola hizmet eder...

Size uygununu seçerek bu beceriyi kazanabilirsiniz.
  • Paylaş
Farklı bakış açısı otomatik yaşamadan uzaklaşılarak yapılır. Zihni aptalca da olsa farklı bakış açısı kazanılması gereken konu ile soru bombardımanına tutarak kazanılarak yapılabilir. Zihnin kazandığı düşünce engellerini ortadan kaldırarak buna ulaşmak da mümkündür. Çoğu sanatçının maaşlı bir çalışan olmak istememesinin yegane sebeplerinden biri budur özgür düşünebilmek. Soyut kavramların izlerini somut varlıklar üzerinde aramak en güzel zihin cimnastiğidir farklı bakış açısı kazanmak için.
  • Paylaş
Kitap okumak ve önyargılarınız olmadan insanların düşüncelerini dinlemek daha fazla düşünmenize ve değişik bakış açılarından bakmanıza yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
Hiç görmediğimiz ve bilmediğimiz bir şeyi uygulamamız mümkün olmadığı için önce farklılıklara açık olunmalı. Hatta mümkün olduğu kadar bu farklılıkları arayıp bulmaya çalışılmalı. Mesela sizinle aynı noktada bulunmayan, farklı deneyimler edinmiş, farklı duygular tatmış insanlarla iletişim kurmak ve zaman zaman onlar gibi düşünmeye çalışmak fikirleri geliştirir ve bakış açılarını çoğaltır. Bir fikre ya da duruma vakıf olduğumuzu düşünmeden önce kendimize sorular sorup, kendimizi çürütmeye çalışırsak eksiklerimizi ve bakış açımızdaki yanlışlıkları görmemiz kolaylaşır. Bu da zaman olaylara faklı pencerelerden bakabilmemize yardımcı olacaktır. Farklı karakterleri ve bakış açılarını tanımamız için filmler ve kitaplar çok yardımcı olur ancak birebir ve sahici diyaloglar hayatta gerçekten de farklı düşünce tiplerinin olduğuna bizi inandırır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3162 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt