Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fast Food'un getirdiği ve getireceği tehlikeler nelerdir?

Taze doğal halinde yenilen gıdalarla paketlenmiş veya endüstriyel işlemden geçirilmiş olanların arasında insan sağlığına faydalı olmaları açısından doğal olarak evde yapılan yemeklerle dışarıda yenilenler arasında yine büyük farklar vardır. Hiç bir restoranda yapılan yemek için ne gibi maddeler kullanılabileceği ve miktarları belirleyici bir kural listesi yoktur.
Fast Food gıdaların insan, özellikle çocuk sağlığına ve gelişimine olumsuz etkisi hakkında bir çok bilimsel araştırmalar yapılmıştır ve halen de yapılmaktadır.

Bir bilimsel araştırmaya göre, fast food çocuklarda aşırı şişmanlamaya ve şeker hastalığına neden olmaktadır. (Dr. David Ludwig)

Vanderbilt Üniversitesinin 5500 çocuk üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre, abur cubur ve fast food tüketen çocuklarda zeka gelişiminin daha zayıf olduğu gözlendi.

Günlük kalori ihtiyacımızın ortalama 2000 kalori olduğunu düşünürsek; hamburger büyüklüğüne göre değişir ama ortalama 400 kalori diyelim, patates kızartması da 400 kalori diyelim etti 800 kalori. Bir de Kola içerseniz 600 civarı da o. Toplam 1400.. Sonuçta doydunuz mu, hayırrrr... Bu menüden aldığınız yağ ve tuzun zararları da bonus.

Toplum bu konuda bilinçlenmeli ve özellikle çocukların mümkün olduğunca az tüketmeleri sağlanmalı.
Sigaraya, Alkole konulan vergi kesinlikle bu gıdalarda da uygulanmalı yoksa çok sağlıksız nesiller yetişecek.
  • Paylaş