Bilmek istediğin her şeye ulaş

Faturalardaki kaçak kullanım ücreti adil mi?

Kaçak elektrik kullanan kişilerden doğan zararı gidermek için, hiç haberi olmadan, olanlarında rızası alınmadan başka insanlardan tahsil etmek hırsızlıktır. Kaçak elektriği kim kullanıyorsa zararını ve ücretini ondan tahsil edersin. Adalet budur!

  • Paylaş
Şimdi düşününce adil olup olmadığına tam karar veremedim. Kitap, CD, DVD, oyun gibi şeylerin de korsan kullanımından dolayı fiyatları olması gerektiğinden yüksek. Korsan kullanım bedeli ayriyeten fiyatta yazmadığı için itiraz etmeden ödüyoruz. KK bedelini adil bulmuyorsak diğerlerini de sadece korsan kullanmalıyız yoksa adil olmayan bir fiyatı ödemek zorunda kalırız. Bir de ödediğimiz su paraları var, yurdumuzda şehirlerimize verilen şebeke suyunun tam %50'si iletim hatlarındaki sızıntılar nedeniyle toprağa karışıyor ve biz onun da bedelini ödediğimiz su parası içinde ödüyoruz. Bunların hepsini birden düşününce neyin adil neyin adil olmadığına pek karar veremiyorum.

Gerçek hikaye diye bir yerde okumuştum. Adam evini kiralamak istiyor, gelen kiracı adayına anlatıyor; "Bütün musluklardan akan su kaçak bu musluk hariç." "Bu niye kaçak değil?" diye soruyor aday. Ev sahibi yanıtlıyor "Orada abdest alınıyor."
  • Paylaş
Cümlede kaçak ve adil kelimeleri bir arada bulunuyor. Tabi ki de adil değil hak yemek adil olamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

622 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları