Bilmek istediğin her şeye ulaş

Favicon nedir? Siteme nasıl Favicon eklerim?

Webmaster

Yukarıda site isimlerinin yanında gördüğünüz küçük ikonlara favicon denir. Faviconlar aslında bir web tasarımcı için önemlidir ve gözden kaçar. Çünkü faviconlu bir site sık kullanılara eklendiğinde bu ikon görseliyle birlikte eklenir ve kullanıcı sizi bu ikondan tanıyabili. Bunun için favicon özgün ve mutlaka olması gereken bir unsurdur.

Nasıl Yapılır?
Sayfaya favicon eklemek için öncelikle bir favicon resminiz olmalıdır. Bu resim genellikle 16x16 büyüklüğündedir. Faviconunuzu bu standartlara göre oluşturup ico formatında kaydettikten sonra sitenize eklemek için kullanacağınız kod:

<link rel="shortcut icon" href="resimadi.resimformati"> 

  • Resimadi yazan yere faviconun adını yazıyoruz.
  • Formatı yazan yere formatını yazıyoruz (jpg,png gibi).
  • Bu kodu sayfamızdaki <head> kodunun hemen altına yapıştırıyoruz.
  • Sayfayı kaydedip yeniliyoruz.
Not: Favicon ile sayfanızın aynı klasör içinde olması gerekmektedir.
  • Paylaş
Favicon, web sitesini açtığınızda adres satırında veya sık kullanılanlarda web sitesinin adının yanında bulunan simgeye verilen isimdir. Genel olarak siteye ait logonun kullanıldığı faviconlar, uzun sık kullanılanlar listesinde bir web sitesini diğerlerinden ayırmak amacıyla kullanılır.
Nasıl favicon eklenir?

Eskiden favicon eklemek için elinizde 16x16 px boyutunda bir simge dosyası(.ico) olması gerekirdi. Fakat günümüzde pekçok web tarayıcısı .gif ve .png formatındaki faviconları destekliyor. informationgift.com/ud/faviconic adresinde hangi tarayıcının faviconları nasıl desteklediğini görebilirsiniz. Sonuç olarak; ico, gif veya png formatındaki faviconumuzu oluşturduktan sonra HTML kodlarımızda head etiketi arasına şu tek satırlık kodu ekliyoruz:

Tabii burada logo.ico dosyasının images klasöründe yer aldığı varsayılarak bu kod yazıldı. Siz burada dosya adını ve konumunu belirtmelisiniz. Doğru kodu ekledikten sonra artık siteniz web tarayıcının adres satırında ve sık ullanılanlar bölümünde site adının hemen yanında görüntülenecektir. Umarım faydalı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

591 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları