Bilmek istediğin her şeye ulaş

Fazıl Say 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı' gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Aşağılandığı farzedilen kesimin, sürekli diğer inanışları aşağıladığı düşünülürse!
 • Paylaş
Türkiye'de genel olarak düşünce özgürlüğü; başkalarının çıkar sınırlarını ihlal ettiğin zaman geçerliliğini kaybeder. Bu noktada ideoloji, kimlik, yaşam tarzı gibi detaylar hiçbir şekilde önem teşkil etmez. Önemli olan mevcut egemenliğin kimin kontrolünde olduğu ve bu kontrol mekanizmasına senin bir itirazının olup olmadığıdır. Bazen söylediğin şeyler çıkarlara uyuyordur yolunu açarlar. Açılan yoldan cesaretlenip yeni şeyler söylersin. Sonradan söylediklerin çıkarlara ters düşer bir anda kör adaletin tartısında bulursun kendini.
 • Paylaş
Kimse, seninle aynı takımı tutmak zorunda değil, kimse, seninle aynı sevinci paylaşmak zorunda değil, kimse, seni sevmek zorunda değil, kimse, sen inanıyorsun diye inanmak zorunda değil. Sen fikirlerini beyan ederken ne kadar özgürsen herkes de en az o kadar özgür. Sen ki! Çoğunluksun diye üstün değilsin ve hiç bir azınlık da senden aşağı değil. Küfür de edersin aşkını ilan da, sevmediğini de söylersin düşünüp ağladığını da, sevgin içinden de taşabilir ağzından da dökülebilir kelimeler. Her kim olursa olsun, bir bireyin kendini ifade etmesi, kendi fikirlerini paylaşması veya kendi fikirlerini yansıtan insanların beyanlarını dilinden düşürmemesi suç olamaz, olmamalı da. Ancak şu da bir gerçektir ki ortadaki laf hakaret-vari bir lafsa ve lafın gideceği yerde üzerine alınacaklar, bundan rahatsız olabilecek olanlar varsa şayet lafı söylerken "Kibirli" davranmamak gerekir. Evet Fazıl Say kendi kelimeleri olmasa da kendi düşüncelerini yansıttığı için Hayyam'ın dizelerini paylaşmış (RT etmiş) olabilir ve bu bir takım insanı rahatsız etmiş olabilir. Ama unutulmamalıdır ki o dizeler o kelime düzeniyle yüz yıllardır hayatımızda. Dine inanmak zorunda değiliz ve bunu saklamak zorunda da değiliz ama hakaret etmemek zorundayız. Her ne olursa olsun bir inanışa karşılık (bu inanış illa din olmak zorunda değil) olarak hakaret ediliyorsa bu cezasız kalmamalı, saygı daima korunmalı, dengeler bozulmamalı ama dengeleri bozmayalım derken de hakaret edene saçma sapan cezalar verilmemeli. Fazıl Say'ın söylediği veya paylaştığı her neyse o yaptığı birilerini rahatsız edebilir ve yaptığı alenen saygısızlıktır ama aldığı ceza da vicdansızlıktır. Fazıl Say saygısızlık etmiştir bunun karşılığı Özür Dilemektir, 10 ay hapis dine küfretmekle olmaz, olamaz.
 • Paylaş
Fazıl Say'ın dava edilmesine neden olan tweetleri incelediğim de 10 ay hapis cezasına çarptırılmasını gerektiricek bir şey göremedim. Fazıl Say ateist olduğunu ve inanmadığını zaten belirtmiş dolayısı ile kişinin fikirleri kendini bağlar. İnanan bir insan olarak Fazıl Say'ın hapis cezası almış olmasının Müslümanlığın Dünya basınında antipatik ve hoşgörüşüz bir din gibi lanse edilicek olmasından dolayı bu olayın çok üzücü olduğu kanaatindeyim.
 • Paylaş
14

Bert, Neye tam olarak inandigini bilmiyorum ama Muslumanligin diger dinlerden cok daha hasas bir din oldugunu dusunursek. Mesela Hz.Muhammed in resminin bile olmadigini(dahabonce karikatur olayindan dolayi tum dunyadaki muslumanlar tepki gostermisti.ama hristiyanlikta zenci isa tasfiri bile gordum.) ve Turkiye nin %90 indan fazlasinin Muslaman oldugunu ele alirsak. sen yasadigin ulkede boyle bir aciklama yapamazsin. Bir sanatci olarak yapmamasin da.

-"Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir? Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?

Dusunmek,dusundugunu acikca dile getirmek,elestiri yapmak herkesin hakki. Ama bunu belli sinirlar icinde ve degerlere saygi duyarak yapmak lazim. Bugun Muslumanlarin cennetine kerhane benzetmesini yapanlara, annnen maymunla mi iliskiye girdi diye sorarlarsa ozaman sende susacaksin arkadas.

Kio Sey, Bu söz kendisine ait değildir. Ömer Hayyam'ındır.
""
...cennetin ne kadar muhteşem biryer olduğunu anlatır imam....envai çeşit yiyecekler,rengarenk bahçeler,şarıl şarıl akan sular... bir erkeğe yetmiş huriler...
hayyam sorar:hocam,geç bunları...şarap var mı şarap?
hoca:ne şarabı cennette,orası meyhane midir?
hayyam: niye,bi erkeğe yetmiş huri,orası kerhane midir?

(rivayettir,efsanedir,gerçektir,önemsiz...komiktir,iyi cevaptır)
"""
uludagsozluk.com/k/%c3%b6mer-hayyam/3

Fazıl Say'ın asıl tweet'i "Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?"

Kio Sey, ""ırmaklarından şaraplar akacak" diyorsun,
cennet-i ala meyhane midir?
"her mümin'e iki huri vereceğim" diyorsun,
cennet-i ala kerhane midir?

demiş ömer hayyam'da.
(baracuda, 10.02.2008 03:28)

ırmaklar kadar şarap içiyorsun
bu dünya meyhane midir?
önüne gelenle yapıyorsun
bu dünya kerhane midir?

demiştir ayrıca yazar fuzuli."

Handan Erdağ, Batraz Bey bir Müslüman olarak dinimizin hoşgörü dini olduğuna inanıyorum. Fazıl Say söylediklerin de hatalı ancak sırf sosyal medya da düşündüklerini beyan ettiği için hapis cezasının istenmesini doğru bulmuyorum.

Handan Erdağ, Ben Fazıl Sayı savunmuyorum ki ama olaya objektif bakarsanız eğer Fazıl Say yerine her hangi biri bu tweetleri atsaydı bu cezayı almazdı. Adam inanmıyor o yüzden de bu tarz saçma şeyler yazması onun da özgür iradesi. Demokrasinin olduğu yerde herkesin aynı şeyi düşünmesi değil herkesin farklı düşüncelere rağmen bir arada olması düşüncelere saygılı olması gerekir.

Kio Sey, Ben sizinle aynı fikirdeyim zaten Handan hanım :)

Handan Erdağ, Bir anda gelen yorumlar nedeniyle savunma moduna geçtim =))

Bert, @kio sozlerin omer hayyam a ait oldugunu biliyorum. Mesele asil kimin yazdigi degil,Turkiye de yasayan ve degerli bir sanatci olan fazil say in bunlari twitter da paylasmasidir.
@handan, halk dan birisi bunu tweetlese tabiki bu kadar tepki almazdi. Fazil Say i disardaki baska bi insanla bir tutamayiz. Sadece Turkiye de degil Dunya ca unlu bir sanatci daha buyuk kitlelere sesini duyurabilir. Bu da olayi objektif yapmaz.

Hakan Köse, Üstat, bir şeyi suç yapan, o şeyi yapanın ünlü ya da ünsüz olmasına kaldıysa, vay halimize :) Twitter'da bırak aşağılamayı, küfür edenler de var. Senin anlattıklarına göre, o insanların ne dediğinin de önemi yok.. Bence bu suç değil, ve verilen ceza da sadece millete ibret olsun diye yapılmış bir hamle o kadar... O şiirden bir kısmını sen de yazmış olabilirdin internette, bu seni suçlu yapmaz, ünlü de olsan, zengin de olsan, sıradan da olsan yapmaz, yapmamalı..

Handan Erdağ, Hakan Bey ben olayı ünlü ya da ünsüz olarak değil objektif olarak bakmaktan yanayım. Fazıl Say dinleyen ya da seven biri değilim. Ben sadece bu davada verilen cezanın sizinde dediğiniz gibi ibretlik verildiğini ama bunun düşünce özgürlüğüne ters olduğunu düşünüyorum.

Hakan Köse, :) Lafım sizin yazdıklarınıza değildi :)

Ömer Hayyam günümüzde yaşasaydı, sırf onun yüzünden idam cezası geri getirilirdi, adamı asarlardı İrandaki gibi kepçenin kepçesini havaya kaldırıp şehrin meydanında, ya da taşlarlardı.

Şimdi adam o daha zor dönemlerde bile bunları şöyleyebilmiş, cesaret edebilmiş ya, helal olsun mu demeli,

Ulan o dönemde bile adama birşey dememişler, hoşgörü göstermişler mi demeli...neresinden baksan tutarsızca..

Yani pekala Say' ın sözleri şöyle de yorumlanabilir;

''Bilmem fark ettiniz mi, nerede kaypak, tutarsız kişilikli, kul hakkı yiyen, ihaleye fesat karıştıran, iki yüzlü, sürekli yüzünde maskesiyle kamuoyuna oynayan varsa, hepsi bu aralar dindar geçiniyor, sorarsan dindarlıkta üzerlerine toz kondurmazlar. Bu nasıl bir çelişkidir.''

Herhalde herkesi rahatsız eden ve belki de bu kadar bu deyişi popüler yapan, ''Allahçı'' kelimesi. Dindar geçinenlere Allahçı demiş. Bu aralar -cılı, -culu, küçültücü kelimeler üretme modası yok muydu? Ulusal-cı, Kürt-çü, Din-ci...

Yani ''-mış gibiler'' anlamında. Aslında bu anlamda ele alınırsa, Allah-cı; ağzından Allahı düşürmeyen, ama aslında Allah'la zerre alakası olmayan, bu söylemi, hakim görüş etkisinde bir sömürü aracı, bir kimlik olarak kullanma meselesi.

Yani, adamı boynuna kadar toprağa gömmüşler, en masumu ilk taşı yapıştırmış ve herkes taş atıyor diye, atmadan önce bi durup düşünmek lazım gibi.

Ayrıca 10 ay hapis meselesi tek başına konudan bağımsız irdelenmesi gereken bir mesele..
 • Paylaş
1

Hakan, Abd büyük elçisi de say'ı eleştirenler arasında :) yanlış tuşa basmış demiş.

sansar tilkiyi yaren tutmuş meğer ,
Namık Kemal hepsine yeter.

Kesinlikle düşünce özgürlüğü ülkemizde sadece sözde geçerli. Fazıl Say bugün ülkemizin en vahim sorunlarından birini bize tekrar hatırlattı. Bahsi geçen tweet 'Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir? Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu? ' Bizzat Ömer Hayyam'ın da düşünceleriyle alakalıdır. Fazıl Say'a yazık oldu böyle büyük müzisyenlerin ülkemizde harcanması ve daha birçok sebepten ülkemizde BEYİN GÖÇÜ çok ciddi boyutlara ulaştı. Ayrıca sadece Fazıl Say değil onun gibi düşünen müslümanlığın değerleriyle dalga geçen sürüsüyle insan var. Fazıl Say'ın bu davayı kaybetmiş olmasını aklım almıyor diyemeyeceğim. Burası Türkiye... Hukuk işlerinden pek anlamam ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeli Fazıl Say.
 • Paylaş
Karanlık iktidarlar her zaman sanatçılardan korkar
 • Paylaş
Halkın bir kesiminin inançları değerleri hassasiyetleri gibi soyut kavramlarla düşünce özgürlüğünü sınırlamak ancak Türkiye gibi bir 3. dünya ülkesinde olur.
 • Paylaş
Suçu ve suçluyu övmek gibi bir kanun yakında çıkacak ve bu sayede hukukun kararları tartışılmaz olacak hamdolsun :)
 • Paylaş
Nesimi öldüren insanlık hallacı mansuru katleden insanlık ve şimdi yine saya verilen ceza hepsi saçmalık:((
 • Paylaş
Fazıl Say'ın uzun süreli takipçisiydim. O tweetleri retweetleyenler arasında ben de varım hatta. Lakin olay fazla yanlış. Mesela şunu deme hakkı doğmuştur: "Atatürk de benim değer yargılarıma giriyor. Ona küfreden herkesin hapse atılmasını istiyorum." Bu bir saçmalıktır.
 • Paylaş
"Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her müminine 2 huri vereceğim diyosun, cenneti ala kerhane midir?"
"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?"

Aslında ikinci tırnak içindeki cümleyi tekrar okursak hırsız, şaklaban, yavşak ve adi magazincilerin Allah'çı olduğunu söylüyor ama Allah'çıların hırsız, şaklaban, yavşak ve adi magazinci olduğunu söylemiyor. Cümle yapısına göre Allah'çılık bu kötülükleri niteliyor, kötü nitelikler Allah'çılığı değil. Yani Allah'çılık bir üst küme, bunun cümlede bahsedilen kötü ama virgülden sonraki sitemle değinilen iyi de üyeleri var. Allah'çılar kötüdür demiyor, kötüler neden Allahçı diyor. Üstüne üstlük bu kötü insanların Müslüman olmasına şaşıyorum diyor, yani "Ben İslamiyetin daha iyi bir din olduğunu düşünürken nasıl oluyor da bu çarpık karakterler de Müslüman geçiniyor?" diyor. Aslında bazı çarpık karakterlerin Müslümanlığı maddi çıkarlarına alet etmesine bir içerleme var bu cümlede. Kanaatimce her gerçek Müslüman ya da diğer din mensubu hatta ateist de bahsedilen duruma içerliyordur. Dine sığmayacak eylemlerde bulunanların utanmadan, masum, vicdanlı insanlarmış gibi bir de dini bu kötü eylemlerine alet etmeleri, onu para gibi bir pazarlık, reklam, şöhret, ihale kapma, iş bağlama, yönetme vb. aracı olarak kullanmaları adamın hoşuna gitmemiş, bunun hapislik ne tarafı var... Dini, iyi insan olma öğretisi, gerçek iyi vicdanın kifayetsiz kaldığı durumlarda bir vicdan terazisi olarak gören gerçek Müslümanlar dinin bir rant aracı olarak kullanılıp durumdan maddi çıkar sağlanmasından hoşnut mu ki?.. Eleştiri var, hakaret yok.

Ceza tamamen haksızdır. Ben Sayın Say'ın yerinde olsam hiç durmam hemen giderim. Twitt'lere de kafama göre devam ederim. Muhakkak ki bir çok ülke ona kucak açacaktır, başta Rusya, Avusturya, Almanya ve tabii ki ABD gerçek yeteneği ve her normal sanatçının olması gerektiği gibi baskılara baş kaldıran eleştirel sivri diliyle sanatçımızı seve seve kabul eder. Belli ki burada evinde zor tutulan %50 tarafından değeri bilinmiyor, yargı da engizisyon mahkemesi mantığıyla işleyip artık hukuk tanımıyor. Alan memnun satan memnun olur... Müziği seven bizler yine onu dinleyebilir, yine onunla gurur duyabiliriz.
 • Paylaş
5

Hakan, Ya üstad bu aba altından sopa gösterme davası, hepimiz halkın içindeyiz ve adam dini kullananları işaret etmiş diye algılanıyor bu sözler. Dine, Allaha hakaret gibi algılansa tüm toplumdan topluca ses gelirdi, ama toplumda tık yok çünkü adamın ne dediğini anlamış toplum ve hak vermiş belki de. Say'in avukatı tırt çıkmış belliki hiç burdan bakan yok konuya, çünkü Allahçı diye bir dini sıfat yok, Anadolu da saf, kendi halinde, aklı hafif eksik,kendi kendine konuşan, bir çeşit meczup görüntüsü olanlara "Allahçı" dendiğini duydum ama bu genel inanış için de bir sıfat ve grubu temsil etmiyor zaten. Walla o avukat tırt çıkmış. :) Şaka bi yana bu dava ibret davası. Say kelimei şahadet getirse bu cezayı alırdı diye DÜŞÜNÜYORUM.

Şaman, Üstadım, şimdi sanatçıyı beş yıl kısıtlıyorlar, hapse girmedi ama içi içini yiyordur. Bu durumda sanatçı üretken olamaz. Sanatçının deli özgürlüklerine sahip olması gerekir, kendini tamamen hür hissetmesi gerekir ki sanatını da tamamen özgür bırakabilsin. Bataklık gibi bu ülke; burada bırak sanatçının uçmasını adam yürüyemez bile...

Hakan, sanat dediğin nedir, Tükürüler yüzüne adamın üstad, öneml olan İTAAT.

Şaman, Evet evet İTİ ATmak lazım C:

Hakan, diye DÜŞÜNÜYORSUN dimi :)))))

"Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her muminine 2 huri verecegim diyosun, cenneti ala kerhane midir?"

Buraya kadar Ömer Hayyam'ın sözleridir, çok sevdiğim bir dörtlüğüdür, bence hiçbir sıkıntı yok. Peki ya devamı?


"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?"

Allahçı derken neyi kastediyor olursa olsun, ben Allah'çıyım diyelim. Bu adam bana şimdi "hırsız, şaklaban, yavşak, adi magazinci" diyor? Bana hakaret ediyor? Bu mudur ifade özgürlüğü? Eğer bu olduğunu düşünüyorsanız, kafanızdaki özgürlük kavramını en temeldeki taşlardan itibaren sorgulamanızı öneririm.

Özgürlük, başka bir insana hakaret etme hakkı değildir.

Bence, cezayı sonuna kadar hak etmiştir.
 • Paylaş
Bilmem kaç yıl önce söylenmiş bir söze bilmem kaç asır sonra ceza veriliyor biri söylesin hangi çağdayız
 • Paylaş
Söz konusu %99'luk kesim...
Burada verilecek ceza değil de diğer taraftaki çekeceği azap ne derece olur. Tabi bu da ayrı bir tartışma konusu... :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2894 Görüntülenme20 Takipçi15 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Fazıl Say'a verilen 10 aylık hapis cezası hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • Fazıl Say'a verilen ceza hakkında ne düşünüyorsunuz?